USD33,04
EURO35,94
CHF37,35
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC66.619,11

ABD, data güvenliği telaşları nedeniyle Çinli telekom devlerini soruşturuyor

abd data guvenligi telaslari nedeniyle cinli telekom devlerini sorusturuyor nzswfA.jpg
abd data guvenligi telaslari nedeniyle cinli telekom devlerini sorusturuyor nzswfA.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı üç Çinli telekomünikasyon şirketi – China Mobile, China Telecom ve China Unicom – hakkında ulusal güvenliğe yönelik potansiyel tehditler nedeniyle bir soruşturma yürütüyor. Bu firmaların, ABD bulut ve internet bölümlerindeki faaliyetlerini, hassas Amerikan bilgilerini Çin hükümetine sağlamak için kullanabileceklerinden şüpheleniliyor.

Şimdiye kadar kamuoyuna açıklanmayan soruşturma, Ticaret Bakanlığı’nın devlet takviyeli bu kuruluşlara mahkeme celbi çıkarmasını içeriyor. Bakanlık, China Mobile ve China Telecom üzerinde risk temelli tahliller gerçekleştirirken, China Unicom üzerinde daha az gelişmiş bir soruşturma evresindedir.

ABD’de hudutlu bir varlığa sahip olmalarına karşın, bu şirketler bulut hizmetleri ve toptan ABD internet trafiğinin yönlendirilmesi yoluyla Amerikan bilgilerine erişebilmektedir. Bu daima erişim, Federal İrtibat Kurulu’nun (FCC) ülkede telefon ve perakende internet hizmetleri sunmalarını yasaklamasından sonra bile devam ediyor.

Çinli firmalar ve ABD’li yasal temsilcileri hususla ilgili yorum yapmazken, Washington’daki Çin Büyükelçiliği ABD’nin Çinli şirketlere yönelik temelsiz münasebetlerle uyguladığı baskıya son vermesini umduğunu tabir etti. Büyükelçilik, Çin’in işletmelerinin çıkarlarını muhafaza konusundaki kararlılığını vurguladı.

Soruşturma, Washington’un Pekin’in Çinli şirketleri Amerikan bireylerine, işletmelerine ve ulusal güvenliğine potansiyel olarak ziyan verebilecek ABD datalarını tehlikeye atmak için kullanmasını önlemeye yönelik devam eden gayretlerini yansıtmaktadır. “Yabancı düşman” olarak kabul edilen ülkelerin şirketleri tarafından sağlanan internet hizmetlerini inceleme yetkisine sahip olan düzenleyiciler, bu firmaların ABD bilgi merkezlerinde faaliyet göstermesini ve internet data yönlendirmesini yönetmesini sağlayan süreçleri engelleyebilir.

Uzmanlar, bu cins hareketlerin şirketlerin global müşterilerine rekabetçi bulut ve internet hizmetleri sunma kabiliyetlerini önemli biçimde etkileyebileceğini ve ABD’de kalan operasyonlarını tesirli bir halde sakatlayabileceğini öne sürüyor.

FCC daha evvel de ulusal güvenlik korkularını münasebet göstererek bu şirketlere karşı harekete geçmişti. 2019 yılında China Mobile’ın telefon hizmetleri sağlama başvurusu reddedilmiş, China Telecom ve China Unicom’un lisansları ise sırasıyla 2021 ve 2022 yıllarında iptal edilmişti. Nisan ayında FCC bu kısıtlamaları geniş bant hizmetlerini de kapsayacak formda genişletti.

ABD makamları için değerli bir telaş kaynağı, bu şirketler tarafından işletilen Amerikan Varlık Noktalarının (PoP’lar) potansiyel berbata kullanımıdır. PoP’lar büyük ölçekli ağlar ortasında internet yönlendirme bilgisi alışverişi için çok kıymetlidir. FCC, ulusal güvenliğe tehdit oluşturduğu düşünülen kuruluşlar tarafından yönetilen PoP’larla ilgili önemli riskler tespit etmiştir.

Ticaret Bakanlığı’nın soruşturması bu telekom devlerinin bulut hizmeti tekliflerini de kapsıyor. Başlangıçta Adalet Bakanlığı’nın 2020 yılında China Mobile, China Telecom ve Alibaba ile ilgili olarak yaptığı bir müracaat üzerine başlatılan soruşturma daha sonra PoP’ları ve China Unicom’u da kapsayacak halde genişletildi.

Yetkililer bilhassa Kaliforniya’nın Silikon Vadisi’nde bulunan ve kısmen China Mobile’a ilişkin olan bir bilgi merkezi konusunda temkinli davranıyor. Bu tıp tesislerin mülkiyeti, uzaktan erişim için art kapıların kurulması yahut şifrelemenin atlanması da dahil olmak üzere müşteri bilgilerinin yanlış kullanılması potansiyeline ait kaygıları artırıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın dayanağıyla oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Koşul ve Şartlar kısmımıza bakın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!