USD33,04
EURO35,94
CHF37,35
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC66.571,76

Almanya’da fabrika siparişlerine elektronik dopingi

almanyada fabrika siparislerine elektronik dopingi BEcNaGmF.jpg
almanyada fabrika siparislerine elektronik dopingi BEcNaGmF.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), ağustos ayına ait fabrika siparişleri süreksiz bilgilerini açıkladı.

Buna nazaran, ülkede üretilen eserler için siparişler, Ağustos’ta bir evvelki aya kıyasla yüzde 3,9 artarken, Ağustos 2022’ye nazaran yüzde 4,2 azaldı.

Fabrika siparişlerine ait piyasa beklentisi, aylık bazda yüzde 1,8 artması tarafındaydı. Kelam konusu siparişlerde temmuz 2023’te revize olarak yüzde 11,3 düşüş görülmüştü.

Almanya’da Ağustos’ta, aylık bazda yurt içi siparişlerde yüzde 4 ve yurt dışından siparişlerde yüzde 3,9 artış yaşandı.

Elektronik ve optik üretimi yüzde 38 arttı

Destatis açıklamasında, “Ağustos 2023’te gelen siparişlerdeki güçlü artış büyük ölçüde bilgi süreç ekipmanları, elektronik ve optik eserlerin üretimindeki yüzde 37,9’luk artıştan kaynaklandı. Artış öncelikle elektronik bileşenlerin imalatı alanından kaynaklandı. Elektrikli ekipman imalatında (yüzde 8,7) ve ilaç sanayisinde (yüzde 4,0) gelen siparişlerdeki artışlar da genel sonuca olumlu tesir yaptı” sözüne yer verildi.

Ağustos’ta orta malı üreticilerinin siparişleri aylık bazda yüzde 9,3, sermaye malı siparişleri yüzde 0,1 yükseldi. Tüketim malı üreticilerinin siparişlerinde yüzde 8,8 artış görüldü.

Almanya İktisat ve İklimi Müdafaa Bakanlığının hususa ait değerlendirmesinde, göstergelerin “endüstriyel iktisadın üçüncü çeyrekte tabana vurmuş olabileceğine” işaret ettiği belirtilerek, “Kademeli bir ekonomik toparlanma gelecek yılın başında başlamalı” sözü kullanıldı.

İmalat bölümünde son üç aylık siparişler bir evvelki üç aya nazaran yüzde 11,3 düşük

Ağustos’ta fabrika siparişlerinde beklentilerin çok üstündeki artış olmasına karşın Almanya’da imalat kesiminde Haziran’dan Ağustos’a kadar gelen siparişler bir evvelki 3 aya nazaran yüzde 11,3 düşük bulunuyor.

Alman iktisadı, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 0,4 ve yılın birinci çeyreğinde yüzde 0,1 küçülürken, yılın ikinci çeyreğinde büyüme gösterememişti.

Son yıllarda yaşanan Kovid-19 salgını, tedarik zinciri kesintileri ve Rusya-Ukrayna savaşı üzere çok sayıdaki kriz, Alman iktisadının zayıf taraflarını su yüzüne çıkarırken, Çin başta olmak üzere birçok ülkenin Almanya’dan ithal ettiği malları giderek daha fazla üretebilmesi ve yüksek enflasyonla artan faizler, Alman iktisadının büyümesini daha da zorlaştırıyor.

Yavaşlayan global büyüme, yüksek güç fiyatları, sanayi üretimdeki düşüş, tüketicilerin yükselen enflasyonla baş etme gayreti da Alman iktisadını olumsuz etkileyen ögelerden.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!