USD33,10
EURO36,25
CHF37,44
JPY0,212500
RUB0,375600
GBP43,12
EURO/USD1,09
BIST11.210,01
GR. ALTIN2.624,58
BTC64.857,03

American Airlines antitröst kararını iptal ettirmek istiyor

american airlines antitrost kararini iptal ettirmek istiyor fdkgjdp.jpg
american airlines antitrost kararini iptal ettirmek istiyor fdkgjdp.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

American Airlines, antitröst tasaları nedeniyle JetBlue Airways ile iştirakini durdurarak daha evvel ABD Adalet Bakanlığı’nın (DOJ) lehine olan bir karara itiraz etmek için Boston’daki 1. ABD Temyiz Mahkemesi’ne başvurdu. Havayolu, rakipler ortasındaki yararlı işbirliklerini haksız yere yasakladığını ileri sürerek kararı bilakis çevirmeye çalışıyor.

American Airlines’ın hukuk grubu Çarşamba günü geç saatlerde sunduğu bir özette, ABD Bölge Yargıcı Leo Sorokin’in Kuzeydoğu İttifakını geçersiz kılan kararının yerleşik yasal emsallerle çeliştiğini sav etti. Ortak teşebbüslerin çoklukla rekabeti teşvik ettikleri ve tüketicilere yarar sağladıkları için yasadışı kabul edilmediklerini ileri sürüyorlar.

American Airlines, JetBlue ile artık feshedilen ittifakın fiyatların artmasına yol açmadığını, bunun yerine daha fazla uçuş, daha fazla koltuk ve yolcular için daha fazla seçenek eklediğini vurguladı. Avukatlar, kararın bozulmasının, tüketiciler için daha uygun hizmet ve daha düşük fiyatlara yol açabilecek yasal işbirliklerinin yüreğinin kırılmasını önlemek için çok kıymetli olduğunu vurguladı.

2020’de ülkenin en büyük havayolu şirketi olan American Airlines ile altıncı en büyük havayolu şirketi olan JetBlue ortasında kurulan Kuzeydoğu İttifakı, New York ve Boston’a yapılan uçuşların operasyonlarını birleştirmeyi amaçlıyordu. Bu paydaşlık, tarifelerin koordine edilmesini ve gelirlerin paylaşılmasını içeriyordu.

Yargıç Sorokin’in Mayıs ayında verdiği karar, Adalet Bakanlığı ve altı eyaletin ortak teşebbüse karşı açtıkları davayı destekledi. Kararın akabinde JetBlue ittifaktan çekilerek dikkatini Spirit Airlines (NYSE:SAVE) için önerdiği 3.8 milyar dolarlık satın alma sürecini bir öbür DOJ antitröst davasına karşı savunmaya çevirdi.

Spirit Airlines’ın satın alınmasına karşı açılan dava Salı günü kapanış argümanlarına ulaştı. Kuzeydoğu İttifakı’nın feshedilmesine karşın, American Airlines’ın yasal temsilcisi, havayolu şirketinin emsal ticari mutabakatlara girme kabiliyetini sınırlayan kalıcı bir ihtiyati önlem kararına hala bağlı olduğu için hususun tartışmalı olmadığı konusunda ısrar ediyor. İhtiyati önlem kararı American ve JetBlue’nun on yıl boyunca benzeri ittifaklar kurmasını yasaklıyor ve yeni mutabakatlar yapmadan evvel Adalet Bakanlığı’nı bilgilendirmelerini zarurî kılıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın takviyesiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Kaide ve Şartlar kısmımıza bakın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!