USD33,04
EURO35,94
CHF37,35
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC66.619,11

Beklentiler boşa çıktı: MATIC rekabete kurban gitti

beklentiler bosa cikti matic rekabete kurban gitti grxsqFiy.png
beklentiler bosa cikti matic rekabete kurban gitti grxsqFiy.png
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Polygon ağının lokal kripto para ünitesi MATIC, Ekim ayı başındaki beklentileri karşılayamadı. Ralliyi sürdüremeyen MATIC, rakiplerinin gerisinde kaldı.

Yükseliş ivmesi silindi

Polygon ağındaki düşüş, kıymetli bir kurucu ortağın ayrılmasıyla ilgili olumsuz haberlerin ve Polygon’un sıfır bilgi (ZK) toplama alt ağındaki zayıf faaliyetlerin akabinde artış gösterdi.

MATIC’in fiyatı, Ekim ayı başındaki ralliden evvelki çıkarları ve protokolün yükseltilmesi beklentilerinin yol açtığı yükseliş ivmesini sildi.

Polygon’un 2.0 ölçeklendirme teknolojisi Haziran 2023’te dört katmandan oluşan bir ölçeklendirme ekosistemi planı olarak açıklandı: stake etme, yürütme, birlikte çalışabilirlik ve kanıtlama. Bu katmanların her biri, inançlı, süratli ve son derece uygun maliyetli transferleri kolaylaştıran birbirine bağlı bir zincir ekosistemi oluşturulmasına katkıda bulundu.

Rakiplerin gerisinde kaldı

Zincir üstü data sağlayıcısı Artemis’in ölçümleri, Polygon zkEVM’nin 6 bin 210 faal adresi ile StarkNet’in 154 bin 390 ve zkSync ERA’nın 239 bin 810 adresi ortasında kıymetli bir eşitsizlik olduğunu ortaya koydu. Günlük süreç sayısı tahlil edildiğinde de emsal bir tutarsızlık kelam konusu olduğu ve Polygon’un sıfır bilgi toplaması da rakiplerinin gerisinde kaldığı kaydedildi.

Haziran 2020’de birden fazla Ethereum katman-2 tahlilinden çok daha evvel piyasaya sürülmesine karşın Polygon’un şu anda Optimism (OP) ve Base’in direkt rekabetiyle karşı karşıya olması dikkat çekti.

Ayrıca Polygon ağının merkezi olmayan uygulamalarını kullanan etkin adreslerin sayısındaki düşüş de MATIC’in performansını etkiledi.

Polygon 2.0’ın avantajları

Polygon 2.0’ın avantajları ortasında ZK delilleri aracılığıyla gelişmiş güvenlik ve zımnilik, Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile tam uyumluluk ve ek güvenlik yahut itimat varsayımları gerektirmeden anında zincirler ortası etkileşimler yer almaktadır. Proje, ZK-STARK tabanlı katman-2 tahlili Miden’ı geliştirmeye devam etmektedir.

Ayrıca son periyotta yaşanan yüzde 10,6’lık geri çekilmenin sırf testnet lansmanının tetiklediği çok heyecana yönelik bir ayarlamayı yansıttığı tez edilebilir. Lakin, yatırımcıların Polygon’a yönelik hissiyatının kötüleşmesine öbür faktörler de katkıda bulunmuş olabileceği düşünülüyor. Örneğin, Polygon’un ZK alt ağı zkEVM, faaliyet ve mevduat açısından rakiplerinin gerisinde kalması gibi…

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!