USD33,04
EURO35,94
CHF37,35
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC66.571,76

BM’den Karadeniz tahıl koridoru açıklaması

bmden karadeniz tahil koridoru aciklamasi HZMWgrKA.jpg
bmden karadeniz tahil koridoru aciklamasi HZMWgrKA.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birleşmiş Milletler (BM), Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, günlük basın toplantısında, Karadeniz Tahıl Teşebbüsü’ne ait gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Haq, BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) Genel Sekreteri Rebeca Grynspan ve BM İnsani İşler Uyum Ofisi Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardımlar Koordinatörü (OCHA) Martin Griffiths’in evvel Rus, sonra da Türk heyetle görüşmeler yürüttüğünü duyurdu.

Sözcü Yardımcısı Haq, ikilinin Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin’le bir görüntü konferans görüşmesi gerçekleştirdiğini, İstanbul’da ise Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Burak Akçapar’la görüştüğünü bildirdi.

BM’nin Ukrayna ve Rusya’da besin ve gübre eserlerinin ihracatının manisiz sürmesini kolaylaştırma konusunda kararlı olduğunu aktaran Haq, “BM heyeti, giderek açlığın arttığı bir dünyada, Karadeniz’den besin ve tarım eserleri ihracatının global besin güvenliği için hala kritik değere sahip olduğunu söz etti” açıklamasında bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığından görüşmeye ait yapılan yazılı açıklamada ise Akçapar’ın Grynspan ve Griffiths ile Karadeniz Tahıl Teşebbüsü ve global besin güvenliği bahislerinde istişarelerde bulunduğu kaydedildi.

22 Temmuz 2022’de imzalanmıştı

Ukrayna-Rusya Savaşı’nın global besin fiyatları üzerindeki tesirini azaltmak için BM, Rusya, Türkiye ve Ukrayna, 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da düzenlenen merasimde Karadeniz tahıl teşebbüsü muahedesini imzalamıştı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, müddeti dolan mutabakata ait 17 Temmuz 2023’te yaptığı açıklamada, “Tahıl koridoru muahedesi fiilen son buldu, durduruldu. Rusya, ilgili koşullar uygulanır uygulanmaz derhal tahıl mutabakatına geri dönecek. Muahedenin Rusya ile ilgili kısmı yerine getirilmedi” sözlerini kullanmıştı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!