USD33,04
EURO35,94
CHF37,35
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC66.619,11

Çin’in 618 alışveriş şenliği birinci satış düşüşünü gördü

cinin alisveris senligi birinci satis dususunu gordu OROQUhLj.jpg
cinin alisveris senligi birinci satis dususunu gordu OROQUhLj.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin’deki perakendeciler, 618 yıl ortası online alışveriş şenliğinin geçen hafta hayal kırıklığı yaratan sonuçlarla sona ermesinin akabinde şiddetli bir görünümle boğuşuyor. Kasım ayındaki Bekarlar Günü satışlarından sonra ikinci sırada yer alan aktiflik sırasında e-ticaret satışları birinci sefer düşüş gösterdi. JD.com tarafından başlatılan 618 şenliği Çin’deki hane halkı tüketiminin kıymetli bir göstergesi.

Festival sırasında satışların düşmesi, devam eden fiyat savaşı nedeniyle perakendeciler üzerindeki baskının arttığına işaret ediyor. Daha evvel, 618 ve Bekarlar Günü üzere etkinlikler Çin’deki tüketimin yükselişinin sağlam göstergeleriydi; Alibaba’nın Bekarlar Günü satışları 2021’de 84,54 milyar dolara ulaşmıştı. Lakin bu yıl, 618 şenliği tüketici harcamalarını teşvik etmenin zorluğunu vurguladı.

Natixis’in Asya Pasifik baş ekonomisti Alicia Garcia-Herrero, Çinli tüketicinin satışlara ve kuponlara odaklandığına dikkat çekerek, bu tıp satış aktiflikleri sırasında harcamalar artmazsa ne vakit artacağının meçhul olduğu telaşını vurguladı.

Pandemi, perakendecilerin tüketiciler için rekabet etmesiyle yıl boyunca süren indirimlere yol açtı ve bu da büyük alışveriş şenlikleri sırasında satış artışını engelledi. Geçen yıl Bekarlar Günü satışları sırf %2 oranında arttı. Pinduoduo üzere düşük maliyetli alternatiflerin rekabetiyle karşılaşan JD.com ve Alibaba’nın Tmall ve Taobao üzere platformlarda tüketicileri elde tutma eforlarına karşın, tüketici harcamaları artmadı. Alibaba’nın lokal e-ticaret geliri son çeyrek sonuçlarında yalnızca %4 arttı.

Alibaba ve JD.com’un pay senedi fiyatları yatırımcıların şüpheciliğini yansıtıyor; Alibaba’nın payları bu yıl %5 civarında, JD.com’unki ise %3’ün üzerinde bedel kaybetti. Çin’de tüketici hassaslığı 2022’den bu yana düşük seyrederken, Bank of America tarafından yapılan bir anket Haziran ayında daha da düşüş yaşandığını gösterdi. Anket, önümüzdeki altı ay içinde daha fazla harcama yapmayı planlayan iştirakçilerin yanı sıra gelirde artış bekleyenlerin sayısında da düşüş olduğunu gösterdi.

Küresel markaların online mağazalarını yöneten Kung Fu Veri’nin CEO’su Josh Gardner, tam fiyatlı perakendecilikten daha rasyonel tüketim ve kıymet arama davranışına gerçek bir kayma olduğunu belirtti. Bu değişim, ByteDance’ın sahibi olduğu Douyin üzere canlı yayın alışveriş platformlarının popülerliğinde açıkça görülmektedir.

Tüketicilerin harcama konusundaki isteksizliği birebir vakitte şahsî servete ait telaşlar, emlak kesimindeki çöküş, sakin fiyat artışı ve yüksek genç işsizliğinden kaynaklanmaktadır. Bu faktörler Çin’in bu yıl için %5 civarında olan ekonomik büyüme maksadını tehdit ediyor. Alışveriş şenlikleri, tüketimi artırmak yerine, tüketicilerin temel gereksinimlerini en düşük fiyata almaya odaklandığı bir yılda karşıt tesir yaratabilir.

Changsha’da ikamet eden Kang Li, 618 şenliği sırasında sadece temel gereksinimlerini satın alarak tutumluluk eğilimini örnekledi. Kantar Worldpanel Greater China Genel Müdürü Jason Yu, tüketicilerin gerekli eserleri stoklaması nedeniyle şenliği takip eden ayların perakendeciler için sıkıntı geçeceği ihtarında bulundu.

Garcia-Herrero, yılın ikinci yarısında perakende satışlarda düşük tek haneli büyüme öngördü ve bunun tüketimin Çin’in GSYH’sindeki hissesinin azalmasına yol açabileceğini söyledi. Garcia-Herrero ayrıyeten Çin’in ekonomik zorlukların üstesinden gelmek için ihracata güvenmek zorunda kalabileceğini ve bunun da global iktisadın yine dengelenme uğraşları üzerinde tesirleri olabileceğini öne sürdü.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın dayanağıyla oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Kural ve Şartlar kısmımıza bakın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!