USD33,04
EURO35,94
CHF37,35
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC66.571,76

Connecticut itfaiyecileri zehirli teçhizat nedeniyle dava açtı

connecticut itfaiyecileri zehirli techizat nedeniyle dava acti NEjkYrr.jpg
connecticut itfaiyecileri zehirli techizat nedeniyle dava acti NEjkYrr.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Connecticut Üniformalı Profesyonel İtfaiyeciler Birliği ve öbür sendikalar tarafından temsil edilen bir küme Connecticut itfaiyecisi, DuPont (NYSE:DD), 3M, Honeywell (NASDAQ:HON) ve öteki birtakım davalılara karşı dava açtı. Toplu dava statüsü talep eden yasal süreç, şirketleri çoklukla “sonsuza kadar kimyasallar” olarak bilinen ziyanlı per- ve polifloroalkil unsurlar (PFAS) ile kirlenmiş hami giysiler sağlamakla suçluyor. Connecticut eyaletinin New Haven kentindeki federal mahkemede açılan davada, ceket ve pantolonlar da dahil olmak üzere hami giysilerdeki kimyasalların itfaiyeciler için önemli sıhhat riskleri oluşturduğu argüman ediliyor.

Davacılar, PFAS’ın bilhassa yangınla gayret sırasında yaşananlar üzere yüksek sıcaklık şartlarında deri, yutma yahut soluma yoluyla bedene girebileceğini savunuyor. Bu hususlara maruz kalmanın, kanser de dahil olmak üzere sıhhat problemleri geliştirme riskini artıran hücresel değişikliklere yol açtığını sav ediyorlar. Dava, Connecticut eser sorumluluğu yasasının ihlal edildiği savıyla en az 5 milyon dolar tazminat talep ediyor.

Şikayete nazaran, DuPont ve 3M itfaiyeci kıyafetlerinde kullanılan PFAS’ı üretirken, Honeywell’in bir yan kuruluşu da satıcılar ortasında yer alıyor. Davacılar, bu şirketlerin kimyasallarla alakalı potansiyel riskler konusunda ikazda bulunmadıklarını argüman ediyor. DuPont davaya cevap vererek, davanın destekten mahrum olduğunu ve şirketin davacıların bahsettiği iki spesifik PFAS tipini (PFOA ve PFOS) hiçbir vakit üretmediğini belirtti. DuPont, güvenlik sicilini güçlü bir biçimde savunma niyetinde olduğunu söz etti. Raporlama sırasında, ne 3M ne de Honeywell dava hakkında yorum yapmamıştı.

PFAS, kozmetikler, yapışmaz pişirme kapları ve leke tutmaz kumaşlar da dahil olmak üzere çeşitli tüketici ve endüstriyel eserlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu kimyasallar etrafta ve insan bedeninde kalıcılıkları ile bilinmektedir ve bu da onlara “sonsuza kadar kimyasallar” lakabının takılmasına neden olmuştur. Çalışmalar PFAS maruziyetini kolesterol düzeyinin yükselmesi, düşük doğum yükü, aşı aktifliğinin azalması ve birtakım kanser çeşitleri üzere çeşitli olumsuz sıhhat sonuçlarıyla ilişkilendirmiştir.

Bu dava, geçtiğimiz yıl DuPont, 3M ve başka iki şirketin, yangın söndürme köpüğü de dahil olmak üzere PFAS içeren eserlerinin içme suyunu kirlettiği argümanlarını çözmek için 11 milyar doların üzerinde ödeme yapmayı kabul ettiği bir dizi uzlaşmanın akabinde geldi. Bu mutabakatlara, şirketler tarafından rastgele bir yanlışlık kabul edilmeden varılmıştır.

Dava, Uniformed Professional Fire Fighters Association of Connecticut et al v 3M Co et al ismiyle ABD Connecticut Bölgesi Bölge Mahkemesi’nde 24-01101 belge numarasıyla açıldı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın takviyesiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Koşul ve Şartlar kısmımıza bakın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!