USD33,04
EURO35,94
CHF37,35
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC66.571,76

ECB siyasi belirsizlik nedeniyle Fransız tahvillerine müdahaleyi erteledi

ecb siyasi belirsizlik nedeniyle fransiz tahvillerine mudahaleyi erteledi bmqTG.jpg
ecb siyasi belirsizlik nedeniyle fransiz tahvillerine mudahaleyi erteledi bmqTG.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Merkez Bankası (ECB) siyaset yapıcıları, son periyotta piyasalarda yaşanan çalkantılara karşın, Fransız borçlarını desteklemek hedefiyle acil tahvil alımlarına başlama konusunda görüşmeler yapmayı planlamıyor. Bu karar, Fransa’nın çok sağcı bir hükümetin seçilebileceğine dair yatırımcı kaygılarıyla karşı karşıya olduğu bir devirde alındı. Hususun hassasiyeti nedeniyle isimlerinin açıklanmasını istemeyen ECB kaynakları, mantıklı iktisat siyasetlerine bağlı kalarak yatırımcı itimadını yine tesis etmenin Fransız siyasetçilerin sorumluluğu olduğuna inandıklarını belirttiler.

Geçtiğimiz hafta Fransız devlet tahvillerinde yaşanan satışlar kıymetliydi ve Alman tahvilleri üzerindeki risk primi 2011 yılındaki Euro bölgesi borç krizinden bu yana görülmemiş bir biçimde keskin bir artış gösterdi. Fakat siyaset yapıcılar, Avrupa Birliği’nin mali kurallarına bağlı kaldığı sürece, piyasa baskısı altındaki bir ülkenin tahvillerinin satın alınmasına müsaade veren ECB’nin Transfer Muhafaza Aracını (TPI) etkinleştirmeyi düşünmediler.

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Marine Le Pen liderliğindeki çok sağcı Ulusal Ralli’nin 30 Haziran ve 7 Temmuz’da yapılacak seçimleri kazanması halinde Euro bölgesinin en büyük ikinci iktisadının mali krizle karşı karşıya kalabileceğine dair telaşlarını lisana getirdi. Ulusal Ralli’nin devlet emeklilik yaşının düşürülmesi, güç fiyatlarının azaltılması ve kamu harcamalarının arttırılması üzere siyasetler önermesi yatırımcılar ortasında tedirginliğe neden oldu.

Fransa’daki durum kimi ECB liderleri tarafından, Giorgia Meloni liderliğindeki merkez sağ koalisyonun genel seçimleri kazanmasının beklendiği 2022 yazında İtalya’nın yaşadığı tecrübeye benzetiliyor. Meloni, zaferinin akabinde Avrupa kurumlarına yönelik tavrını yumuşattı; ECB liderleri, partisinin başarılı olması halinde Le Pen’in de tıpkı tavrı sergileyeceğini umuyor.

Hem İtalya hem de Fransa şu anda AB bütçe açığı hudutlarını aşmış durumda ve bu da Avrupa Birliği’nin daha sıkı bütçe kısıtlamaları getirmesine neden olacak üzere görünüyor. Buna rağmen, AMB Başkanı Christine Lagarde bu yılın başlarında TPE takviyesine uygunluğun belirlenmesinde mali kuralın kıymetini küçümsemişti.

Cuma günü piyasa kapanışı itibariyle, yatırımcılar AA dereceli Fransa’ya 10 yıllık bir periyot için üç A dereceli Almanya’ya kıyasla 80 baz puanlık bir prim talep etti. BBB notuna sahip İtalya ile Almanya ortasındaki fark da son periyotta genişledi lakin 2022’de ulaşılan tepe düzeylerin altında kaldı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın dayanağıyla oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Kural ve Şartlar kısmımıza bakın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!