USD33,09
EURO36,28
CHF37,43
JPY0,212400
RUB0,376300
GBP43,06
EURO/USD1,09
BIST11.203,53
GR. ALTIN2.621,87
BTC64.663,99

ECB’nin faizleri beklenenden daha erken düşürmesi olası

ecbnin faizleri beklenenden daha erken dusurmesi olasi giwHqHA.jpg
ecbnin faizleri beklenenden daha erken dusurmesi olasi giwHqHA.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Merkez Bankası (ECB) siyaset yapıcısı Mario Centeno kısa mühlet evvel yaptığı bir açıklamada, ECB’nin temel faiz oranlarını daha evvel öngörülenden daha erken düşürmeye hazır olduğunu belirtti. Birebir vakitte Portekiz Merkez Bankası Lideri olarak da vazife yapan Centeno’ya nazaran, mevcut datalar ek enflasyonist baskılar göstermediği için ECB kararını Mayıs ayına kadar ertelememeli.

Yatırımcılar, ECB’nin bu yıl birkaç faiz indirimi uygulayacağını ve birinci indirimin Mart ya da Nisan ayı üzere erken bir tarihte yapılacağını iddia ediyordu. Fakat birtakım ECB siyaset yapıcıları daha temkinli bir yaklaşım benimseyerek enflasyonun istikrara kavuştuğuna dair daha net işaretler beklemeyi tercih ediyor.

Econostream Media’ya verdiği bir mülakatta Centeno, ECB’nin zirve oranına ulaşıldığını ve merkez bankasının yakında enflasyonun ECB’nin orta vadeli maksadı olan %2’ye hakikat aşağı taraflı bir yörüngede olduğunu teyit edeceğini kestirim ettiğini belirtti. Centeno, Euro Bölgesi’nin Aralık ayında %2,9 olarak gerçekleşen yıllık enflasyon oranını olumlu bir haber olarak değerlendirirken, bu oranın hem piyasa beklentilerinden hem de varsayım edilen baz tesirlerinden daha düşük olduğuna dikkat çekti.

Centeno’nun yorumları ECB’nin para siyaseti duruşunda bir değişime işaret ediyor: “Şu an için nominal oranları sabit tutma kararı uygun ve yakın vakte kadar düşündüğümüzden daha erken ne vakit indireceğimize karar vereceğiz.” Faiz indirimi için makul bir vakit çizelgesi vermemekle birlikte, son ekonomik ve enflasyon gelişmelerinin para siyasetini gevşetme mümkünlüğünü daha da yakınlaştırdığını kabul etti.

Centeno ayrıyeten, fiyat artışının enflasyonu körükleyebileceğine ait telaşlara de değinerek, fiyatlar üzerinde ikinci çeşit tesirlerin ortaya çıktığına ya da fiyatların fiyatlar üzerinde ek baskı oluşturacağına dair rastgele bir işaret gözlemlemediğini söz etti. ECB’nin siyaset kararı almak için Nisan ya da Mayıs ayındaki fiyat bilgilerini beklemesi gerekip gerekmediğine ait bir soruya ise kesin bir lisanla “Karar almak için Mayıs ayına kadar beklememiz gerektiğini düşünmüyorum” karşılığını verdi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın takviyesiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Koşul ve Şartlar kısmımıza bakın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!