USD32,63
EURO34,87
CHF36,59
JPY0,207900
RUB0,365900
GBP41,43
EURO/USD1,07
BIST10.472,49
GR. ALTIN2.450,11
BTC67.012,40

EKK toplantısında enflasyon vurgusu

ekk toplantisinda enflasyon vurgusu WlHLzKw.jpg
ekk toplantisinda enflasyon vurgusu WlHLzKw.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

EKK toplantısı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirildi.

Toplantıya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, AK Parti Genel Başkanvekili Efkan Ala, Genel Lider Yardımcısı Nihat Zeybekci, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel, Merkez Bankası Lideri Fatih Karahan ile ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Toplantı sonrasında yapılan yazılı açıklamada, iktisat siyasetlerinin ve yapısal ıslahat gündeminin eş güdüm içerisinde daha faal uygulanmasına yönelik değerlendirmeler yapıldığı belirtildi.

“Cari açıkta düşüş, rezervlerde güçlenme”

Ekonominin yol haritası 12. Kalkınma Planı ve Orta Vadeli Program’da (OVP) belirlenen hareketlerin kararlılıkla uygulandığı ve olumlu sonuçların alındığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu kapsamda, cari açıkta düşüş, memleketler arası kaynak girişlerinde artış, rezervlerde güçlenme ve risk göstergelerinde güzelleşme görülmektedir. İşgücü piyasasındaki güçlü görünüm korunurken, istihdamda tarihi yüksek düzeye ulaşılmış ve işsizlik oranı tek haneli düzeylerde seyrini sürdürmüştür.

Öncelikli gayemiz olan fiyat istikrarının kalıcı olarak tesis edilmesine yönelik para siyasetindeki sıkı duruşun maliye ve gelirler siyaseti ile desteklenmesiyle yılın ikinci yarısında yıllık enflasyonda bariz bir gerileme bekliyoruz. İktisatta dengelenme ve güçlenen finansal istikrar enflasyonla gayretimize takviye olmaktadır.”

Mali disiplinin güçlendirilmesi gayesiyle 13 Mayıs’ta ayrıntıları kamuoyu ile paylaşılan “Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi” ile kamuda harcama denetimi ve tasarrufların artırılması, yatırımların öncelikli alanlara yönlendirilmesi ile dezenflasyon sürecine değerli katkı sağlanmasının beklendiği lisana getirilen açıklamada, “Programımızın temel sac ayaklarından olan yapısal ıslahatlar ana gündemimizi oluşturmaktadır. Katma bedelli üretime, nitelikli yatırımlara ve yüksek teknoloji ihracatına sağladığımız takviyeler, yapısal ıslahatlarla birlikte sürdürülebilir büyümeyi destekleyecektir.” tabiri kullanıldı.

Açıklamada, toplantıda görüşülen bahislere ait şu bilgilere yer verildi:

“OVP’de takvimlendirilmiş ve 2024 yılı birinci yarısında tamamlanması öngörülen yapısal ıslahatlarda gelinen kademe kıymetlendirilerek çalışmaların hızlandırılmasına karar verilmiştir. OVP’de ıslahat düzenlemeleri kapsamında öngörülen 81 hareketten 2024 yılı birinci çeyrek prestijiyle 20 tanesi tamamlanmıştır. Takvimi yaklaşan öteki hareketlere ait çalışmalarda da kıymetli aralık kaydedilmiştir.

OVP’de öncelikli ıslahat alanlarımız ortasında yer alan ziraî üretim planlaması ve yeni dayanak modeli ayrıntılı olarak istişare edilmiştir. Model ile besin arz güvenliğine yönelik stratejik tarım eserlerinde maksat yeterlilik oranları belirlenerek üretim planlaması yapılacaktır. Ayrıyeten, ziraî üretimde ve su kullanımında destekleme modelinin yanı sıra yeni teknolojilerin kullanımı ile verimliliğin artırılması ve yurt içinde üretimin geliştirilmesine yönelik atılması gereken ilave adımlar değerlendirilmiştir.”

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!