USD33,04
EURO35,94
CHF37,35
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC66.619,11

FedEx 2025 mali yılı çıkarlarını artırmayı hedefliyor, paylar yükseliyor

fedex mali yili cikarlarini artirmayi hedefliyor paylar yukseliyor bVFNCzU.jpg
fedex mali yili cikarlarini artirmayi hedefliyor paylar yukseliyor bVFNCzU.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FedEx Corporation (NYSE:FDX) 2025 mali yılı kârının Wall Street’in beklentilerini aşacağını öngörerek pay başına 20 ila 22 dolar ortasında bir kar hedefliyor. Salı günü açıklanan bu varsayım, yumuşak paket gönderimi talebi nedeniyle gelir artışında devam eden zorluklara karşın şirketin marjları artırması beklenen maliyet azaltma tedbirlerine odaklanıyor.

Şirketin payları, açıklamanın akabinde genişletilmiş süreçlerde %14,9’luk değerli bir artışla 294,50 $’a yükseldi. Hedeflenen yarar orta noktası, analistlerin pay başına 20,92 dolarlık ortalama kestirimini biraz aşarak yatırımcılar ortasında optimistlik duygusu sağladı.

FedEx, 31 Mayıs’ta sona eren dördüncü çeyrekte, kalemler hariç yararının %7,2 artarak 1,34 milyar dolara ya da pay başına 5,41 dolara ulaştığını bildirdi. İşletme marjı da geçen yılın birebir devrine kıyasla %8,1’den %8,5’e yükselerek düzgünleşme gösterdi.

FedEx CEO’su Raj Subramaniam şirketin gidişatına duyduğu inancı lisana getirerek “Bu sonuçlar mevcut ortamda eşi gibisi görülmemiş sonuçlar” dedi ve olumlu trendin 2025 mali yılında da devam edeceğini öngördü.

FedEx’in ABD Posta Servisi ile olan ve 29 Eylül’de sona erecek olan ve posta servisinin en son mali yılında yaklaşık 1,75 milyar dolar gelir sağlayan kârsız kontratının sona ermesinin, 2025 mali yılının ötesinde kârlılığın artmasına yardımcı olması bekleniyor. Kontratın sona ermesine karşın FedEx, posta hizmeti hacmiyle ilgili maliyetleri azaltmaya odaklanıyor.

FedEx bünyesindeki en büyük kısım olan Express gece teslimatı, ABD Posta Servisi’nin paketleri havadan kara hizmetlerine geçirmesi nedeniyle azalan hacimlerle karşı karşıya kaldı. Express ünitesinin faaliyet marjı, kalemler hariç, bir yıl evvelki %5,0 düzeyinden bu çeyrekte %4,1’e düştü.

İki yıl evvel kurucu Fred Smith’ten misyonu devralan CEO Subramaniam, aktivist yatırımcıların baskısı karşısında faal olarak operasyonları konsolide ediyor ve masrafları azaltıyor. Bununla birlikte, FedEx’in işinin gelir tarafı, endüstriyel üretim ve paket nakliye talebinin enflasyon ve artan faiz oranları nedeniyle azalması nedeniyle bir zorluk olmaya devam ediyor.

Dördüncü çeyrekte FedEx’in geliri bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran %1’lik hafif bir artışla 22,1 milyar $’a yükseldi ve analistlerin 22,06 milyar $’lık beklentilerinin çok az üzerinde gerçekleşti.

Salı günkü süreç seansının sonunda FedEx’in payları 12 aylık periyotta %10’luk bir artış kaydederek rakibi United Parcel Service’in (NYSE:UPS) yaşadığı %20’lik düşüşten daha yeterli bir performans sergiledi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın dayanağıyla oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Koşul ve Şartlar kısmımıza bakın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!