USD33,04
EURO35,94
CHF37,35
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC66.619,11

Fransa’da seçim kaygıları bütçe krizi dehşetlerini tetikliyor

fransada secim kaygilari butce krizi dehsetlerini tetikliyor qHSZFuu.jpg
fransada secim kaygilari butce krizi dehsetlerini tetikliyor qHSZFuu.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından 30 Haziran ve 7 Temmuz tarihlerinde yapılması planlanan parlamento seçimleri öncesinde çok sağ ve sol partilerin ivme kazanmasıyla birlikte yatırımcılar ülkede bir bütçe krizi yaşanması ihtimalinden giderek daha fazla kaygı duymaya başladı. Marine Le Pen liderliğindeki Ulusal Ralli partisi, mutlak çoğunluğu elde etmesi beklenmese de şu anda kamuoyu yoklamalarında önde gidiyor.

Emeklilik yaşının düşürülmesi, vergi indirimleri ve harcamaların arttırılması konusundaki tutumuyla bilinen parti şimdi detaylı bir program yayınlamadı lakin geçmişteki teklifleri Euro bölgesinin ikinci en büyük iktisadında mali sürdürülebilirlik konusunda soru işaretleri yarattı. Bu telaşlar, yüksek bütçe açığı nedeniyle Fransa’nın kredi notunun düşürülmesiyle daha da artmıştır.

Solda ise yeni kurulan bir ittifak emeklilik yaşının düşürülmesini ve fiyatların enflasyona bağlanmasını önererek hükümet harcamalarının artabileceği sinyalini verdi. Bu ittifak Çarşamba günü yayınlanan bir kamuoyu yoklamasında ikinci sırada yer aldı. Sonuç olarak, Fransız devlet tahvillerinin Almanya’nın gösterge tahvillerine nazaran risk primi keskin bir formda yükseldi ve geçtiğimiz Cuma günü 2017’den bu yana en yüksek noktasına ulaştı.

Maliye Bakanı Bruno Le Maire, çok sağın ya da solun seçimlerden zaferle çıkması halinde mali kriz riski konusunda ihtarda bulundu. Fransa’nın borcunu temerrüde karşı sigortalamanın maliyetinin Mayıs 2020’den bu yana en yüksek düzeyine tırmanması ve büyük Fransız bankaları BNP Paribas (EPA:BNPP), Credit Agricole ve Societe Generale paylarının bu hafta değerli kayıplar yaşamasıyla bu his piyasada da yankı buldu.

Piyasanın reaksiyonu Fransa’nın fonlama stratejilerini de etkiledi; devlet takviyeli bir ajans tahvil satışını iptal etti ve hazine yaklaşan bir tahvil ihalesinde olağandan daha az sermaye toplamayı planladı.

Fransa’nın mali istikrarına ait telaşlar, Euro bölgesinin mali sıhhatine ait daha geniş bir kaygıyı tetikledi. İtalya’nın Almanya üzerindeki risk primi de Şubat ayından bu yana en yüksek düzeyine çıktı ve Euro geçtiğimiz Cuma günü dolar karşısında 1-1/2 ayın en düşük düzeyine geriledi. Euro bölgesi banka payları de birebir halde darbe aldı ve bu hafta yaklaşık %10 düştü.

Avrupa Merkez Bankası’nın kriz devirlerinde piyasaları istikrara kavuşturmak için müdahale etme geçmişi olsa da, bu tıp bir dayanağa uygunluk, Fransa’daki seçimlerin sonucuna bağlı olarak kelam konusu olabilecek AB mali kurallarına uyulmasına bağlıdır.

Piyasa uzmanları, çok sağcı Başbakan Giorgia Meloni’nin vazifeye geldikten sonra tavrını yumuşattığı İtalya ile paralellikler kurarak, Ulusal Ralli’yi de içeren muhtemel bir hükümetin vazifede nasıl davranacağını yakından izliyor. Buna ek olarak, piyasa ve AB bütçe açığı kurallarının, özellikle 2027 başkanlık seçimleri göz önünde bulundurulduğunda, daha ihtiyatlı bir mali yaklaşım benimsemesi için Ulusal Ralli üzerinde baskı oluşturması bekleniyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın takviyesiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Kural ve Şartlar kısmımıza bakın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!