USD33,04
EURO35,94
CHF37,35
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC66.391,41

Geçersiz bir kripto ticaret platformunun 310.000 dolarlık vurgun yaptığı sav ediliyor

gecersiz bir kripto ticaret platformunun dolarlik vurgun yaptigi sav ediliyor kVqmzw.jpg
gecersiz bir kripto ticaret platformunun dolarlik vurgun yaptigi sav ediliyor kVqmzw.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir yatırımcı, beklenmedik bir LinkedIn irtibat isteğiyle haberdar olduğu görünüşte düzmece bir kripto ticaret platformuna 310.000 dolar kaybettiğini sav ediyor. Bu üzücü olayın detayları, Washington Eyaleti Finans Kurumları Departmanı (DFI) Menkul Değerler Kısmı tarafından 13 Haziran’da yayımlanan bir tüketici ikazında ortaya çıktı.

LinkedIn üzerinden tanıtılan kuşkulu platform: Ethfinance

Yatırımcı, “Ethfinance” isimli kelamda bir kripto para ticaret sitesini kullanıyordu. DFI, “Yatırımcı, Ethfinance’i rastgele bir arkadaşlık isteği aracılığıyla öğrendi.” dedi.

Kripto ticaretinden kâr elde etmeyi umarak yatırımcı, toplamda 310.000 doları “DeFi cüzdanından” siteye aktardı.

Avans fiyatı dolandırıcılığı usulleri, yatırımcının fonları çekmesini engelledi

Yatırımcı, kimi özgün prensiplerini ve yararlarını çekmeye çalıştığında, “akıllı sözleşmeyi” tamamlamak ve parayı çekmek için ek para ödemesi gerektiği söylendi. DFI, “Yatırımcı daha fazla para göndermedi. Yatırımcının hesabı kilitli ve rastgele bir para çekme süreci yapamamış durumda.” dedi.

Regülatör, tezleri doğrulamamış olmasına karşın olayın “Avans Fiyatı Dolandırıcılığı” üzere göründüğünü söyledi. Kurbanlara büyük ölçüde para, mal yahut hizmet vaat eden avans fiyatı dolandırıcılığı, evvelce küçük bir ödeme karşılığında gerçekleşen bir dolandırıcılıktır. Ödeme yapıldıktan sonra dolandırıcı ya ortadan kaybolur ya da kurbanı diğer şeyler için daha fazla para göndermeye teşvik eder.

Washington DFI tarafından tutulan kripto dolandırıcılık takipçisi, Ethfinance’in geçmişteki şikayetlerde de yer aldığını ortaya koyuyor. İnternette bir yabancıyla tanıştıktan sonra kripto opsiyon ticaretiyle nasıl para kazanacaklarını öğretmek isteyen bir California sakini, 165.000 dolardan fazla kaybettiğini argüman etti. Telegram’daki “Kripto Müşteri Hizmetleri CEO’su” karın %25’ini “vergi” olarak göndermelerini istediğinde, yatırımcı bunun dolandırıcılık olduğunu anladı.

Washington DFI, kripto dolandırıcılıklarına karşı birden fazla ihtar yayımladı

Washington DFI, 13 Haziran’da üç bildirim daha yayımladı. İkisi kelamda uydurma kripto borsaları için oburu ise uydurma bir yatırım idare platformuyla ilgiliydi. Bu ihtarlar, süratle değişen kripto dünyasında istenmeyen teklifleri ve yabancı web platformlarını kullanırken farkındalık ve dikkat gerekliliğini vurguluyor.

Bu haber birinci evvel Coin Mühendisi sitesinde yayımlanmıştır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!