USD33,04
EURO35,94
CHF37,35
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC66.571,76

Grail kanser testlerine odaklanarak bağımsız olarak faaliyete geçti

grail kanser testlerine odaklanarak bagimsiz olarak faaliyete gecti wrjEtem.jpg
grail kanser testlerine odaklanarak bagimsiz olarak faaliyete gecti wrjEtem.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’li kanser teşhis testi üreticisi Grail Inc. genomik dizileme firması Illumina Inc. (NASDAQ:ILMN)’den ayrılmasının akabinde bu Salı Nasdaq borsasına girmeye hazırlanıyor. Grail, çeşitli sıhhat sistemleri, patronlar ve hayat sigortası şirketleriyle ticari iştirakler kurarak büyüme stratejisini amiral gemisi kanser tespit testi Galleri’ye odaklıyor.

Grail CEO’su Bob Ragusa’ya nazaran Galleri kan testi, şu anda taranmayan kanserlerin %80’i de dahil olmak üzere çok çeşitli kanserleri erken bir etapta tespit etmeyi amaçlıyor. Pazartesi günü verdiği bir röportajda Ragusa, şirketin ABD ve öbür ülkelerdeki yasal onayları bekleyen teknolojiye yaygın global erişim konusundaki tutkusunu lisana getirdi.

Ragusa, Galleri için kıymetli bir pazar fırsatının altını çizerek, yalnızca ABD’de kanser riski daha yüksek olan iddiası 100 milyon insanın yanı sıra İngiltere, AB ve Japonya’da da kıymetli ek potansiyel pazarların bulunduğunu belirtti.

Fiyatı 949 dolar olan Galleri, laboratuvarda geliştirilmiş bir test olarak sırf ABD’de satılmaktadır. Grail, 2026 yılı başlarında beklenen ABD Besin ve İlaç Dairesi (FDA) onay başvurusu için data toplamak üzere biri İngiltere’de olmak üzere iki kapsamlı klinik çalışma yürütmektedir. FDA onayı testin daha geniş çapta benimsenmesine yol açabilir.

Erken kanser tespiti vaadine karşın, Amerikan Kanser Derneği üzere birtakım kuruluşlar Galleri’nin kanser vefat oranlarını azaltabileceğine dair ispat aramaktadır. Lakin Grail’in mevcut çalışmaları bu sonucu göstermek üzere tasarlanmamıştır.

Grail halihazırda 100’den fazla ticari iştirak kurmuş ve laboratuvar altyapısını büyütmüştür. Şirket, Illumina’nın ABD ve Avrupa’da antitröst davalarıyla karşı karşıya kaldığı periyotta 180.000’den fazla ticari test sunmuş ve büyük ölçekli klinik deneyler başlatmıştır.

Grail’i 2016’da kuran ve daha sonra 2021’de yine satın almaya çalışan Illumina, Avrupa Kurulu’ndan 432 milyon Euro para cezasıyla sonuçlanan ve Grail’i elden çıkarma kararına yol açan antitröst zorluklarıyla karşı karşıya kaldı. Aralık ayında Illumina, Grail’in Nasdaq’a kote edilmesiyle sonuçlanan bölünme planlarını açıkladı. Bölünmenin akabinde Illumina, Grail’de %14,5’lik bir azınlık payını elinde tutacak.

Grail’in payları ‘GRAL’ sembolü altında süreç görecek. Morgan Stanley ve hukuk firması Latham & Watkins, bölünme sürecinde Grail’e danışmanlık hizmeti verdi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın takviyesiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Kural ve Şartlar kısmımıza bakın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!