USD33,04
EURO35,94
CHF37,35
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC66.619,11

Güney Kore won’u dolar karşısında istikrara kavuşturmayı hedefliyor

guney kore wonu dolar karsisinda istikrara kavusturmayi hedefliyor kGnMFs.jpg
guney kore wonu dolar karsisinda istikrara kavusturmayi hedefliyor kGnMFs.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güney Koreli döviz yetkilileri, dolar karşısında won için kritik bir eşik belirleyerek döviz kurunu dolar başına 1,385 won’un altında tutmayı hedefliyor. Bu bilgi, ülkenin siyaset tartışmalarına aşina olan iki kaynaktan geliyor. Kore Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı, Mayıs ayı sonunda wonun bu seviyeyi aşması halinde USD/KRW spot piyasasına müdahale etmeye hazırlanıyordu.

Konunun hassasiyeti nedeniyle isimlerinin açıklanmasını istemeyen kaynaklara nazaran, yetkililer döviz kurunu yakından izliyordu ve 1,385 düzeyini aşması halinde won’u desteklemek için harekete geçmeye hazırdı. Bu duruş, wonun bu yıl dolar karşısında %6.5 paha kaybederek kıymetli bir kıymet kaybı yaşaması ve bunun Asya’nın dördüncü büyük iktisadı için zorluklar yaratması nedeniyle alındı.

31 Mayıs’ta Maliye Bakanlığı, Kore Merkez Bankası ile Ulusal Emeklilik Fonu ortasında döviz takas çizgisinin 35 milyar dolara çıkarılması için görüşmelerin devam ettiğini açıkladı. Bu atılım, fona merkez bankasının forex rezervlerine erişim sağlamayı amaçlıyor; bu da kara döviz piyasasında dolar satın alma gereksinimini önlemeye yardımcı olabilir ve potansiyel olarak won üzerindeki baskıyı hafifletebilir.

Çarşamba günü itibariyle won, dolar başına yaklaşık 1,381.6 düzeyinden süreç görerek yetkililer tarafından belirlenen telaş düzeyine yaklaştı. Alınan tedbirler ve yapılan tartışmalar, Güney Koreli siyaset yapıcıların para ünitelerini istikrara kavuşturmak ve döviz piyasasındaki pahasını yönetmek için attıkları proaktif adımları yansıtıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın dayanağıyla oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Kaide ve Şartlar kısmımıza bakın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!