USD33,04
EURO35,94
CHF37,35
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC66.571,76

İsveç enflasyonu beklentileri aştı, daha fazla faiz indirimi bekleniyor

isvec enflasyonu beklentileri asti daha fazla faiz indirimi bekleniyor OapAPrq.jpg
isvec enflasyonu beklentileri asti daha fazla faiz indirimi bekleniyor OapAPrq.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İsveç’te Mayıs ayı enflasyonu analistlerin beklediğinden daha yüksek çıktı, lakin enflasyonun yörüngesinin önümüzdeki aylarda düşmesi bekleniyor ve bu da merkez bankasının mali genişleme siyasetini sürdürebileceğine işaret ediyor. İsveç istatistik ofisi, sabit faizli tüketici fiyatlarında (CPIF) Nisan ayına nazaran %0,2’lik bir artış ve bir evvelki yılın Mayıs ayına nazaran %2,3’lük bir yükseliş olduğunu bildirdi.

Artışa karşın enflasyon 2022 sonunda %10’un üzerine çıktıktan sonra düşüş eğilimine girmiştir. İsveç merkez bankası Riksbank, güç hariç enflasyon sayılarına odaklanmış olup, bu sayı yıllık bazda %3,0 ile kestirim edilen %2,7’nin üzerinde gerçekleşmiştir.

Beklenenden yüksek çıkan sayılar kısmen Stockholm’deki üç Taylor Swift konseri ve Malmö’deki Eurovision finalinin tesirine bağlandı. Bu etkinlikler besin, uçak seyahati ve paket tatil maliyetlerinin artmasına katkıda bulunarak enflasyon artışında değerli bir etken oldu.

Capital Economics’ten bir Avrupa Ekonomisti, TÜFE enflasyonunun yılın ikinci yarısında Riksbank’ın %2’lik amacının altına düşeceğine inandığını tabir etti. Bu beklenti, analistin yıl sonuna kadar %3.00’e düşürüleceğini öngördüğü Merkez Bankası’nın %3.75’lik mevcut siyaset faiziyle uyumlu.

Riksbank geçtiğimiz ay kıymetli bir siyaset değişikliğine giderek sekiz yıl sonra birinci sefer temel faiz oranını düşürmüş ve enflasyonla çaba tedbirlerinin sonuna yaklaşıldığının sinyalini vermişti. Banka 2024 yılında, muhtemelen yılın ikinci yarısında iki faiz indirimi daha öngörüyor. Lakin Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve ABD Merkez Bankası’nın borçlanma maliyetlerini düşürme konusundaki temkinli tavrı Riksbank’ın kararlarını etkileyebilir.

Mart ayında Riksbank’ın manşet enflasyon iddiası %2,6, güç hariç enflasyon iddiası ise %2,9 düzeyindeydi. Nisan ayı için gerçekleşen sayılar bu iddialarla uyumluydu. Riksbank’ın bir sonraki siyaset kararı 27 Haziran 2024’te açıklanacak ve bankanın para siyaseti yaklaşımına ait daha fazla bilgi verilecek.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın dayanağıyla oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Kaide ve Şartlar kısmımıza bakın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!