USD33,04
EURO35,94
CHF37,35
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC66.571,76

Japonya ABD’nin döviz izleme listesine katıldı, Çin şeffaflık eksikliği nedeniyle listede kaldı

japonya abdnin doviz izleme listesine katildi cin seffaflik eksikligi nedeniyle listede kaldi nnBUYL.jpg
japonya abdnin doviz izleme listesine katildi cin seffaflik eksikligi nedeniyle listede kaldi nnBUYL.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı altı aylık döviz raporunu güncelleyerek 2023 yılında hiçbir büyük ticaret ortağının para ünitesini manipüle etmediğini teyit etti. Yeniden de, Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli ticaret ortaklarının döviz siyasetlerini inceleyen ve pahalandıran rapor, Japonya’yı “izleme listesine” aldı. Bu listede halihazırda Çin, Vietnam, Tayvan, Malezya, Singapur ve Almanya yer alıyor.

Hazine’ye nazaran Japonya, Tayvan, Vietnam ve Almanya ile birlikte, daha yakından incelenmeyi gerektiren üç kriterden ikisini karşıladı: ABD ile kıymetli bir ticaret fazlası ve değerli bir cari hesap fazlası.

Singapur, daima tek istikametli net döviz alımları ve kıymetli bir cari hesap fazlası ile dikkat çekerken, Malezya cari hesap fazlası kriterlerini karşıladı. Bir ülke izleme listesine eklendikten sonra, listeden çıkarılmadan evvel en az iki rapor devri boyunca bu listede kalır.

Çin, ABD ile olan büyük ticaret fazlası ve döviz uygulamalarının şeffaf olmaması nedeniyle izleme listesinde tutuluyor. Hazine, Çin’in bildirdiği ödemeler istikrarı bilgileri ile kendi gümrük bilgilerinden ve başka ticaret ortaklarının datalarından elde edilen ticaret fazlası sayıları ortasındaki tutarsızlıklara ait kaygıların altını çizdi. Hazine faal bir biçimde bu anormallikleri anlamaya çalışmaktadır.

Japonya Merkez Bankası’nın Nisan ve Mayıs 2024’te yeni desteklemek için döviz piyasalarına yaptığı son müdahaleler not edilirken, Hazine bu aksiyonların Japonya’nın listeye eklenmesinde bir faktör olmadığını açıkladı.

Bu müdahaleler raporlama periyodundan sonra gerçekleşmiş ve Ekim 2022’den bu yana bu tipten birinci faaliyet olmuştur. ABD Hazinesi, büyük ve serbestçe süreç gören döviz piyasalarına taban seviyede müdahale edilmesini savunmakta ve bunun evvelce istişarelerde bulunulan istisnai durumlara mahsus olmasını beklemektedir.

Japonya’nın listeye dahil edilmesi, Hazine’nin şeffaf olduğunu kabul ettiği yen satın alıp dolar satarak yeni güçlendirme hareketlerinin akabinde geldi. Rapor, ABD’nin döviz kuru siyasetlerinin şeffaf olması, haksız rekabet avantajlarından kaçınılması ve istikrarlı ve istikrarlı bir global ekonomik ortamın teşvik edilmesi gerektiği tarafındaki tavrının altını çiziyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın takviyesiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Kural ve Şartlar kısmımıza bakın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!