USD33,04
EURO35,94
CHF37,35
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC66.391,41

Lula Maliye Bakanını destekliyor, fakirlerden kesinti yapılmayacağına kelam veriyor

lula maliye bakanini destekliyor fakirlerden kesinti yapilmayacagina kelam veriyor OkNIKPO.jpg
lula maliye bakanini destekliyor fakirlerden kesinti yapilmayacagina kelam veriyor OkNIKPO.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, Maliye Bakanı Fernando Haddad’a ve mali tekliflerine takviyesini teyit ederken, hükümet harcamalarında yapılacak rastgele bir kesintinin fakir halkın ziyanına olmayacağı konusunda garanti verdi. Cumartesi günü İtalya’da düzenlenen G7 tepesinde bir basın toplantısı düzenleyen Lula, gereksiz harcamalardan kaçınılması gerektiğini vurgularken mali düzenlemelerin fakirlere yük getirmeyeceğini de açıkça söz etti.

Lula’nın Haddad’ın konumuna bağlılığı, Senato’nun geçtiğimiz günlerde gelir artırıcı bir tedbiri reddetmesine bir karşılık olarak geldi; bu da piyasa fiyatlarında düşüşe ve Haddad’ın azalan tesirine ait kaygılara yol açtı. Cumhurbaşkanı, “Ben Cumhurbaşkanı olduğum sürece Haddad asla zayıflamayacak zira o benim maliye bakanım, benim tarafımdan seçildi ve benim tarafımdan tutuldu” diyerek maliye bakanını savundu.

Başkan ayrıyeten medyanın Brezilya’nın mali açığına odaklanmasını ve düşük enflasyon ortamında yüksek faiz oranlarına eşit derecede vurgu yapmamasını eleştirdi. Merkez bankasının siyasetlerini kutlayanların mevcut faiz oranı senaryosundan yarar sağlıyor olabileceğini ima etti.

Bu ortada, evvelki idare tarafından atanan Merkez Bankası Başkanı Roberto Campos Neto Pazartesi günü Sao Paulo Eyalet Meclisi’nde onurlandırıldı. Campos Neto’nun ödüllendirilmesi Brezilya’da faiz oranlarının düştüğü ve enflasyon oranlarının resmi amaca yakın seyrettiği bir ortamda gerçekleşti. Merkez Bankası’nın faiz oranlarını görüşmek üzere bir sonraki toplantısı, Ağustos ayından bu yana 325 baz puanlık bir düşüşle %10.50’ye çekilmesinin akabinde 18-19 Haziran tarihlerinde yapılacak. Brezilya’da yıllık enflasyon Mayıs ayında %3,93 ile %3’lük amacın biraz üzerinde gerçekleşti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın takviyesiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Kaide ve Şartlar kısmımıza bakın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!