USD33,04
EURO35,94
CHF37,35
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC66.619,11

Nvidia paylarındaki artış global piyasalar için olumlu bir hava yarattı

nvidia paylarindaki artis global piyasalar icin olumlu bir hava yaratti ytUdfd.jpg
nvidia paylarindaki artis global piyasalar icin olumlu bir hava yaratti ytUdfd.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yapay zeka ve yarı iletkenler alanında başkan bir şirket olan Nvidia’nın (NASDAQ:NVDA (NASDAQ:NVDA)) payları Salı günü %6,8 artarak payın bir ay içindeki en yeterli performansına işaret etti. Bu kıymetli toparlanma, karları tetikleyen yeni bir haber olmamasına karşın gerçekleşti; bu da çeyrek ve yarı yıl öncesinde defter tutma ve konum ayarlamaları üzere yatırımcı faaliyetlerinin hareketi etkilemiş olabileceğini düşündürüyor. Nvidia’nın paylarındaki yükseliş, ABD ve global pay senedi piyasalarında teknoloji kaynaklı daha geniş bir artışa katkıda bulundu.

Yatırımcılar, Cuma gününe denk gelen çeyrek sonu öncesinde tipik olarak gözlemlenen temkinliliğe karşı teknoloji ve mega-cap toparlanmasının devam etme potansiyelini tartarken, Çarşamba günü Asya piyasalarının istikameti belirsizliğini koruyor. Salı günkü ABD piyasa seansı, dolardaki hafif yükseliş, yatay seyreden Hazine getirileri ve iki Federal Rezerv liderinin şahin eğilimli yorumlarıyla çok az yol gösterdi.

Asya piyasalarında Japon yeninin zayıflığı ve Çin yuanının daima paha kaybetmesine ait telaşlar devam ederken, Çarşamba gününe kadar bu meseleleri hafifletecek yeni bir gelişme beklenmiyor. Bölgenin ekonomik data takvimi hafif olup, sadece Avustralya enflasyon sayıları ve Singapur’un imalat dataları açıklanacak.

Avustralya Merkez Bankası (RBA) Lider Yardımcısı Christopher Kent’in, merkez bankasının siyaset tarafı hakkında fikir verebilecek bir konuşma yapması planlanıyor. RBA şu anda en şahin G10 merkez bankalarından biri olarak görülüyor ve faiz yatırımcıları bu yıl rastgele bir faiz indirimine karşı bahis oynuyor. Bu duruş, 2024 yılında ABD doları karşısında yalnızca sterlinin akabinde en güçlü ikinci G10 para ünitesi olan Avustralya dolarının performansına da yansıyor.

Ankete katılan ekonomistlere nazaran, Mayıs ayı Avustralya enflasyon datalarının Nisan ayındaki %3,6’dan yıllık %3,8’e ivme göstermesi bekleniyor. Gerçekleşmesi halinde bu oran, RBA’nın tercihinin bilakis, bu yılın en yüksek oranını ve üst üste ikinci aylık artışı temsil edecektir.

Çarşamba günü piyasalara istikamet vermesi beklenen kıymetli gelişmeler ortasında Avustralya Mayıs ayı enflasyon bilgilerinin açıklanması, RBA Lider Yardımcısı Kent’in konuşması ve Singapur’dan imalat üretim sayılarının yayınlanması yer alıyor. Ayrıyeten, Tayland Merkez Bankası 12 Haziran’daki siyaset toplantısının tutanaklarını yayınlayacak ve iktisat ve para siyaseti üzerine bir analist toplantısına mesken sahipliği yapacak.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın dayanağıyla oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Kural ve Şartlar kısmımıza bakın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!