USD33,04
EURO35,94
CHF37,35
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC66.619,11

PacifiCorp orman yangını argümanlarını 150 milyon dolara çözüyor

pacificorp orman yangini argumanlarini milyon dolara cozuyor JYWalYNE.jpg
pacificorp orman yangini argumanlarini milyon dolara cozuyor JYWalYNE.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway’ine bağlı bir kamu hizmeti şirketi olan PacifiCorp, 2020 yılında meydana gelen Slater Yangını ile ilgili savlar için 378 davacı ile 150 milyon dolarlık bir mutabakata vardı. Oregon ve Kuzey Kaliforniya’da yaklaşık 157.000 dönümlük alanı kül eden yangın iki ay sonra denetim altına alınmıştı.

Bugün açıklanan mutabakat, Kuzey Kaliforniya’daki Slater Yangını ile kontaklı taleplerin birçoklarını ele alıyor. PacifiCorp, Oregon ve Kaliforniya’daki Personel Bayramı hafta sonu yangınlarından etkilenen birey ve işletmelerden gelen 1.600’den fazla talep için halihazırda 1 milyar doların üzerinde ödeme yapmıştır.

Bu uzlaşmaya karşın, merkezi Portland, Oregon’da bulunan PacifiCorp hala çok sayıda dava ile uğraşmaktadır. Bekleyen davalardan kimileri, çok rüzgar şartlarında elektrik çizgilerini kapatmadığı için kamu hizmetini ihmalle suçluyor. Bu davalardan biri, PacifiCorp’un çok olarak nitelendirdiği en az 30 milyar dolar talep ediyor. Bununla birlikte, şirket tüm makul talepleri çözme niyetinde olduğunu söz etmiştir.

ABD hükümeti de PacifiCorp’a karşı Slater Yangını ile ilişkili 356 milyon dolarlık masraf ve zararın tazminini talep eden muhtemel bir davanın sinyalini verdi. PacifiCorp, 1965’ten bu yana Buffett tarafından yönetilen holding Berkshire Hathaway’in %92’sine sahip olduğu Berkshire Hathaway Energy’nin bir iştirakidir.

Warren Buffett, hissedarlara gönderdiği 24 Şubat tarihli yıllık mektubunda, orman yangınlarının yarattığı finansal riskleri hafife aldığını itiraf ederek bunu “maliyetli bir hata” olarak nitelendirdi. Berkshire Hathaway 2006 yılında PacifiCorp’u 5.1 milyar dolara satın almıştı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın dayanağıyla oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Koşul ve Şartlar kısmımıza bakın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!