USD33,04
EURO35,94
CHF37,35
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC66.619,11

Perakende kesimi, yüksek oranların devam ettiği bir ortamda karışık bir görünüm sergiliyor

perakende kesimi yuksek oranlarin devam ettigi bir ortamda karisik bir gorunum sergiliyor LGfpRrm.jpg
perakende kesimi yuksek oranlarin devam ettigi bir ortamda karisik bir gorunum sergiliyor LGfpRrm.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD perakende bölümü, yüksek faiz oranlarının piyasayı etkilemeye devam etmesiyle karışık sonuçlar yaşıyor ve birtakım pay senetleri düzgün performans gösterirken başkaları bocalıyor. S&P 500 Tüketici İhtiyari Dağıtım ve Perakende endeksi bu yıl yaklaşık %14’lük bir artış göstererek S&P 500’ün genel kazanımlarına paralel bir seyir izledi. Amazon.com (NASDAQ:AMZN) bilhassa pay senedi fiyatındaki %21’lik artışla öne çıktı.

Buna karşılık, yüksek faiz oranlarına karşı daha savunmasız olan düşük gelirli tüketicileri hedefleyen şirketlerin payları ziyan gördü. Dollar Tree (NASDAQ:DLTR) ve Dollar General (NYSE:DG) payları sırasıyla %27 ve %9 oranında değerli ölçüde düştü.

Federal Rezerv’in faiz oranları konusundaki tavrı perakende dalı üzerinde değerli bir tesir yaratmaya devam ediyor. Fed’in bu hafta başında, borçlanma maliyetlerini düşürmeyi düşünmeden evvel enflasyonda daha fazla soğuma işaretine gereksinim olduğunu belirtmesiyle birlikte, perakende kesimi, gayrimenkul ve temel tüketici mallarıyla birlikte baskı altında kalmaya devam ediyor.

Şimdi dikkatler Salı günü açıklanacak olan ve analistlerin Mayıs ayı için %0,2 büyüme beklediği ABD perakende satış bilgilerine çevrildi. Sonuçların beklentilerin altında kalması, Fed’in faizleri daha erken düşürmesi istikametindeki argümanları destekleyebilir.

Fed’in Aralık ayında faiz indirimi öngörmesine karşın vadeli süreç piyasalarının Eylül ayında faiz indirimine işaret etmesiyle yatırımcılar beklentilerini değiştiriyor.

Bu şartlar altında yatırımcılar, kıymet arayan tüketicilere hitap eden şirketlere yöneliyor. Costco Wholesale (NASDAQ:COST), Walmart (NYSE:WMT) ve TJX Companies (NYSE:TJX), pay senetlerinin sırasıyla %28, %29 ve %16 artış göstermesiyle tanınan tercihler oldu. Bu şirketler indirimli isim markalı eserler sunmaya odaklanıyor ve bu da paralarını esnetmek isteyen tüketiciler için cazip bir teklif olmaya devam ediyor.

Dakota Wealth Management’tan Robert Pavlik ve Bokeh Capital Partners’tan Kim Forrest, Costco, TJX ve Urban Outfitters (NASDAQ:URBN) üzere şirketlerin dayanıklılığına olan inançlarını lisana getirdiler; bu şirketlerin payları bu yıl %20’nin üzerinde artış gösterdi.

Janus Henderson Investors’dan bir portföy yöneticisi, online alışveriş üzere bölümlerin yüksek faiz oranları devam etse bile gelişmeye devam edeceğine inanıyor. Payları bu yıl neredeyse iki katına çıkan Carvana ve %13 civarında artış gösteren DoorDash (NASDAQ:DASH) üzere şirketleri erken evrelerdeki büyüme öykülerine örnek olarak gösteriyor.

Perakende dalının geleceği, faiz oranı hareketlerine ve tüketici harcama kalıplarına yakından bağlı olmaya devam edecek ve yaklaşan perakende satış bilgilerinin bölümün gidişatı hakkında daha fazla bilgi sağlaması beklenen.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın dayanağıyla oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Kaide ve Şartlar kısmımıza bakın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!