USD33,04
EURO35,94
CHF37,35
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC66.391,41

Peru GSYİH büyümesi Nisan ayında 32 ayın en yüksek düzeyine ulaştı

peru gsyih buyumesi nisan ayinda ayin en yuksek duzeyine ulasti tDxKCQA.jpg
peru gsyih buyumesi nisan ayinda ayin en yuksek duzeyine ulasti tDxKCQA.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ülkenin INEI istatistik kurumu tarafından açıklanan son bilgilere nazaran Peru iktisadı Nisan ayında kıymetli bir yükseliş göstererek geçen yılın birebir devrine kıyasla %5,28 oranında büyüme kaydetti. Bu büyüme oranı, Güney Amerika ülkesinin iki buçuk yılı aşkın bir müddettir yaşadığı en güçlü büyüme oranıdır ve hem analistlerin %1,4’lük beklentilerini hem de hükümetin %4’lük artış iddialarını aşmıştır.

Nisan ayında ekonomik faaliyetlerde yaşanan artış, bir evvelki ay yaşanan daralmanın akabinde gelen bir toparlanmayı temsil etmektedir. Bu artışta tarım ve hayvancılık üretiminin bir evvelki yıla kıyasla %23,7 oranında artması tesirli olmuştur. Ayrıyeten imalat bölümü de %11,4’lük bir artışla bu büyümeye katkıda bulunmuştur.

Genel olarak olumlu büyümeye karşın, Peru iktisadının kıymetli bir itici gücü olan madencilik ve hidrokarbonlar bölümü %4,34’lük bir düşüş yaşadı. Bu gerileme büyük ölçüde metalik madencilik faaliyetlerindeki %4,5’lik düşüşten kaynaklandı ve bu kesimde bir yılı aşkın müddettir devam eden istikrarlı büyüme sona erdi.

Eylül 2021’den bu yana en yüksek düzeye ulaşan Nisan ayı GSYH büyümesindeki önemli artış, ekonomi bakanlığı tarafından yapılan basın açıklamasında ayrıntılandırıldığı üzere, Peru hükümetinin Ocak-Mayıs ayları ortasında kamu harcamalarında gerçekleştirdiği %29’luk değerli bir artışla birebir periyoda denk geliyor. Bu mali teşvik, hükümetin ekonomik faaliyeti destekleme eforlarının bir parçasıdır.

Ekonomi Bakanlığı, ekonomik faaliyetlerin Mayıs ayında da güçlü seyretmeye devam edeceğini öngörüyor. Bu beklenti, ülkenin kuzey-orta bölgesinde istisnai bir hamsi hasadının teşvik ettiği balıkçılık sanayisi ve birincil üretimdeki güçlü performansa dayanmaktadır.

Ekonomi Bakanı Jose Arista Cuma günü yaptığı açıklamada, Peru iktisadının Nisan ayında ve muhtemelen Mayıs ayında %4’lük bir büyüme oranını koruduğunu belirterek, ülkenin bir evvelki yıl başlayan sakinlikten kurtulmaya çalışırken olumlu bir gidişata işaret etti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın dayanağıyla oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Koşul ve Şartlar kısmımıza bakın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!