USD33,04
EURO35,94
CHF37,35
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC66.619,11

RBA yüksek faizlerin hane halkına ziyan verdiğini kabul etti, daha fazla sıkılaştırma yapabilir

rba yuksek faizlerin hane halkina ziyan verdigini kabul etti daha fazla sikilastirma yapabilir ICTJQtg.jpg
rba yuksek faizlerin hane halkina ziyan verdigini kabul etti daha fazla sikilastirma yapabilir ICTJQtg.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avustralya Merkez Bankası (RBA), enflasyonu frenlemeyi amaçlayan %4,35’lik mevcut nakit oranıyla, kısıtlayıcı para siyasetinin hane halkları üzerinde yarattığı mali baskıyı kabul etti. RBA Lider Yardımcısı Christopher Kent, Çarşamba günü Melbourne’de yaptığı konuşmada, bilhassa ipotek ödemelerinin hane halkı harcanabilir geliri içindeki hissesinin %10’a ulaşması nedeniyle, merkez bankasının yüksek faiz oranları nedeniyle şahsî mali durum üzerindeki “acı verici sıkışma” konusundaki farkındalığını vurguladı.

Tüketiciler üzerindeki mali yüke karşın RBA, enflasyonu denetim etmek için gerekli görülmesi halinde daha fazla faiz artırımı mümkünlüğünü göz gerisi etmedi. Mayıs 2022’den bu yana RBA, toplam 425 baz puanlık bir dizi faiz artırımı gerçekleştirmiş, fakat arka arda beş toplantıda faiz oranını korumuştur. Enflasyon şu anda %3,6 düzeyinde ve merkez bankasının %2-3 olan amaç aralığını aşmış durumda.

Haziran ayının başlarında RBA Başkanı Michele Bullock, politika yapıcıların faiz oranlarını daha fazla artırma konusundaki tereddütlerini lisana getirmiş ve bunu mevcut siyasetlerin kısıtlayıcı niteliğine bağlamıştır. Piyasa beklentileri, gelecek yıl Nisan ayından evvel faiz indirimine gidilmesi ihtimalinin çok düşük olduğunu ve 2025 yılı sonuna kadar yalnızca 43 baz puanlık bir gevşeme öngörüldüğünü gösteriyor.

Kent, RBA’nın faiz indirimlerini uygulamak için ivedi etmediğini ve enflasyon risklerini izlemeye odaklandığını vurguladı. Kent, merkez bankası idare konseyinin gelecekteki faiz oranı ayarlamalarının tarafına ait tüm seçenekleri açık tuttuğunu belirtti. Karışık ekonomik göstergeler, enflasyonist baskılara karşı tetikte olmanın kıymetini vurgulayarak RBA’nın para siyaseti konusundaki temkinli duruşunu pekiştirdi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın takviyesiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Kaide ve Şartlar kısmımıza bakın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!