USD33,04
EURO35,94
CHF37,35
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC66.571,76

Reddit data kazıyıcıları engellemek için erişimi sıkılaştırıyor

reddit data kaziyicilari engellemek icin erisimi sikilastiriyor YgMjYd.jpg
reddit data kaziyicilari engellemek icin erisimi sikilastiriyor YgMjYd.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Reddit Salı günü yaptığı açıklamada, platformunda otomatik bilgi kazımayı önlemek için bir web standardını revize edeceğini duyurdu. Bu atak, yapay zeka teşebbüslerinin sistemleri için içerik toplamak hedefiyle mevcut kurallardan kaçındıkları tarafındaki haberlere bir cevap niteliği taşıyor. Toplumsal medya şirketi, bir web sitesinin otomatik tarayıcılar tarafından erişilebilecek kısımlarını belirleyen ve ekseriyetle “robots.txt” olarak bilinen Robotları Dışlama Protokolünü güncellemeye hazırlanıyor.

Karar, yapay zeka şirketlerinin, uygun atıf yahut müsaade olmaksızın yapay zeka tarafından oluşturulan özetler oluşturmak için yayıncılardan içerik aşırdığı savlarına ait kaygıların ortasında geldi. Reddit’in güncellenen tedbirleri, tek bir kullanıcının yapabileceği taleplerin hacmini denetim etmek için sürat sınırlamasını sürdürmenin yanı sıra, tanımlanamayan botların ve tarayıcıların siteden bilgi toplamasını engellemeyi de içerecek.

“Robots.txt” kullanımı, yayıncıların içeriklerinin teknoloji şirketleri tarafından yapay zeka algoritmalarını eğitmek ve makul arama sorguları için karşılıksız özetler oluşturmak için kullanılmasını önlemeye çalışmasıyla ehemmiyet kazandı. Geçtiğimiz hafta, bir içerik lisanslama teşebbüsü olan TollBit, yayıncılara bir mektup göndererek, birden fazla yapay zeka firmasının yayıncı sitelerinden içerik kazımak için web standardını atladığını ortaya çıkardı.

Haziran ayı başlarında Wired tarafından yapılan bir araştırma, yapay zeka arama firması Perplexity’nin “robots.txt” aracılığıyla web tarayıcısını engellemeye yönelik tedbirleri atlatmış olabileceğini öne sürdü. İlgili bir olayda Forbes, Haziran ayının başlarında Perplexity’yi araştırmacı öykülerini kaynak göstermeden jeneratif yapay zeka sistemlerinde kullanmak üzere intihal etmekle suçlamıştı.

Reddit, erişimi sıkılaştırmasına karşın, araştırmacıların ve Internet Archive üzere kuruluşların, kullanımlarının ticari olmaması şartıyla içeriğine erişmeye devam edebileceklerini doğruladı. Bu sayede şirket, içeriğini müsaadesiz kazımalardan korumak için adımlar atarken, yasal araştırma ve arşiv faaliyetlerini de desteklemeye devam ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın takviyesiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Kural ve Şartlar kısmımıza bakın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!