USD33,04
EURO35,94
CHF37,35
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC66.571,76

Sarsıntı bölgesinde inşaatlara kredi ve hibe verilecek

sarsinti bolgesinde insaatlara kredi ve hibe verilecek izpuxrJA.jpg
sarsinti bolgesinde insaatlara kredi ve hibe verilecek izpuxrJA.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Depremden etkilenen bölgelerde tekrar inşa kapsamında gerçek ve hukuksal bireylere konut için 750 bin-1 milyon TL, işyeri için 400 bin TL üretim kredisi, inşaat materyali nitelikli ve nakdi olmak üzere; konut için 750 bin TL, işyeri için de 400 bin TL hibe verilecek.

Olağanüstü hal kapsamında yerleşme ve yapılaşmaya ait Cumhurbaşkanı kararnamesinin kabul edilmesine dair kanun kapsamında zelzeleden etkilenen yerlerde gerçek ve hukukî şahıslara hibe ve imal kredisi verilmesine ait Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Karara nazaran konut için 750 bin TL, ahırı bulunan konut için 1 milyon TL ve iş yeri için 400 bin TL olarak verilecek imal kredisi 2 yılı ödemesiz olmak üzere toplam azami 10 yıl vadeli ve faizsiz olacak. Hak sahipleri en fazla 3 bağımsız kısım için kullanabilecek. Hibe yardımı 1 konut ve 1 işyeri için verilecek. Tıpkı bağımsız kısım için hem kredi hem de hibe alınabilecek. Kredi kullanımında hak sahiplerinin gelir ve kredi puanı durumlarına bakılmayacak.

Bir hak sahibine yalnızca 1 konut için ve 1 işyeri için hibe verilebilecek. Hibe yardımı konut için 750 bin TL, işyeri için 400 bin TL olarak yahut yapılacak inşaatın büyüklüğü, niteliği üzere ögeler gözetilerek birebir olarak inşaat gereci verilmek suretiyle yapılacak. Hibenin yüzde 10’u peşin, kalanı subasman düzeyinde taşıyıcı sistemin bitiminde ve inşaat bitiminde olmak üzere 3 eşit taksitte ödenecek.

Bu kapsamda, yapı kontrolü, jeolojik etüt raporu yahut harita hazırlanması ile misal işler için hak sahiplerine bağımsız kısım başına 40 bin TL nakit hibe verilecek. Bu hibe kaleminin hepsi peşin olarak ödenecek.

Umumi hayata müessir afetler hasebiyle alınacak önlemlerle yapılacak yardımlara dair 7269 sayılı kanun kapsamında hak sahibi olan ve bu kapsamda kredi ve konut yardımından yararlananlar bu karar çerçevesinde verilecek kredi ve hibeden yararlanamayacak.

Karara nazaran, inşaat halinde olan orta ve üzeri hasarlı olarak tespit edilen yapı sahiplerine de üretim kredisi sağlanacak. Ölen kimselerin hak sahipliği mirasçılarına geçecek. Hasarlı taşınmazı afetten sonra satış ve öteki yollarla devralan üçüncü şahıslar da hak sahibi olarak kabul edilecek.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!