USD33,04
EURO35,94
CHF37,35
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC66.619,11

Singapur limanındaki gecikmeler global nakliyede aksama sinyali veriyor

singapur limanindaki gecikmeler global nakliyede aksama sinyali veriyor UdngHTRN.jpg
singapur limanindaki gecikmeler global nakliyede aksama sinyali veriyor UdngHTRN.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Singapur’un konteyner limanı, COVID-19 salgınından bu yana en makûs sıkışıklığı yaşıyor ve bu durum, Kızıldeniz taarruzlarından kaçınmak için gemilerin tekrar yönlendirilmesinin global nakliye ağları üzerindeki daha geniş tesirini yansıtıyor. Dünyanın en büyük ikinci limanı olan Singapur Limanı, değerli gecikmelerle boğuşuyor ve bir konteyner gemisinin yanaşması için ortalama bekleme mühleti bir günden az olan tipik müddete kıyasla Mayıs sonu itibariyle iki ila üç güne kadar uzuyor.

Denizcilikte yaşanan bu aksaklıkların dalga tesiri Asya ve Avrupa’da kendini göstermekte olup, demirde bekleyen gemilerin %60’ının Asya’da bulunduğu bildirilmektedir. Denizcilik data firması Linerlytica’ya nazaran, Haziran ortası itibariyle 2,4 milyondan fazla yirmi fit muadil konteyner ünitesi (TEU) demirleme yerlerinde bekletiliyordu. Bu sıkışıklık, pandemi sırasında olduğu üzere tüketici talebinden değil, Kasım ayından bu yana Yemen’deki Husi kümesinin hücumları nedeniyle Kızıldeniz’den kaçınan nakliye rotalarının değişmesinden kaynaklanıyor.

Taşıyıcıların programlarına yetişmek için Singapur üzere büyük aktarma merkezlerine daha büyük yükler bırakması, Ocak ayından Mayıs ayına kadar ortalama yük boşaltma hacminin %22 artmasına yol açtı. Bu durum liman verimliliğini etkiledi ve Malezya’nın Port Klang ve Tanjung Pelepas üzere yakın limanları ile Şangay ve Qingdao üzere Çin limanları da yedeklemeler yaşıyor.

Singapur Denizcilik ve Liman Yönetimi (MPA), Keppel Terminali’ndeki eski rıhtım ve tersaneleri yine açarak ve Tuas Limanı’nda ek rıhtımların açılacağını duyurarak sorunu hafifletmek için tedbirler aldı. Bu ortada, önde gelen konteyner taşıyıcılarından Maersk, Asya ve Akdeniz limanlarındaki önemli sıkışıklık nedeniyle Temmuz ayı başında Çin ve Güney Kore’den batıya yapacağı iki seferi iptal etti.

Bu yıl, bilhassa ABD’deki stok yenileme faaliyetleri ve müşterilerin beklenen talepten evvel mal sevkiyatı yapması nedeniyle, en ağır nakliye dönemi beklenmedik bir halde erken başladı. Asya’dan ABD ve Avrupa’ya konteyner fiyatları 2024 başından bu yana üç katına çıkarak pandemi sonrası enflasyon artışını anımsattı. Mayıs ayında ABD’nin en büyük 10 limanındaki ithalat hacmi, yüksek aylık ithalat hacimlerinin tesiriyle %12 arttı.

Buna ek olarak, ABD’li ithalatçılar 1 Ağustos’ta yürürlüğe girecek yüksek gümrük vergisi artışları öncesinde çelik ve tıbbi eserler üzere Çin mallarının alımını hızlandırıyor. Fakat bu gümrük vergilerinin Çin’den ABD’ye yapılan ithalatın sadece küçük bir kısmını etkilemesi ve nakliye hacimleri üzerindeki genel tesirinin sonlu olması bekleniyor.

Uzmanlar, potansiyel ABD liman grevleri ve Alman liman grevlerinin tesiri konusundaki telaşlar de dahil olmak üzere, bu aksaklıkların kümülatif tesirinin muhtemelen daha yüksek tüketici fiyatlarına yol açacağı konusunda uyarıyor. Xeneta’nın baş analisti Peter Sand’ın da belirttiği üzere, denizcilik şirketleri bu zorluklar nedeniyle kıymetli mali yüklerle karşı karşıya.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın dayanağıyla oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Kural ve Şartlar kısmımıza bakın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!