USD33,04
EURO35,94
CHF37,35
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC66.571,76

Teksaslı yargıç Biden’ın fazla mesai fiyatını genişletmesini sorguluyor

teksasli yargic bidenin fazla mesai fiyatini genisletmesini sorguluyor iefdwC.jpg
teksasli yargic bidenin fazla mesai fiyatini genisletmesini sorguluyor iefdwC.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Bölge Yargıcı Sean Jordan, kısa bir müddet evvel yapılan bir duruşmada, Biden idaresinin ABD’deki 4 milyon personele daha fazla mesai fiyatı ödenmesini amaçlayan yeni bir kuralı hakkındaki kuşkularını lisana getirdi. Kelam konusu kural, 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek ve patronların haftada 1.128 dolardan az ya da yıllık yaklaşık 58.600 dolardan fazla kazanan maaşlı çalışanlara, haftada 40 saati aşan çalışmalar için fazla mesai fiyatı ödemesini gerektirecek.

Eski Lider Donald Trump tarafından atanan Yargıç Jordan, ABD Çalışma Bakanlığı’nın fazla mesai için uygunluğu iş misyonları yerine çalışan fiyatlarına dayandırarak haddini aşmış olabileceğini belirtti. Pazartesi günü yaklaşık 90 dakika süren bir duruşma sırasında tasalarını lisana getiren Donald, maaş eşiğindeki kıymetli artışın, federal fiyat yasası kapsamında birincil belirleyici olması gereken çalışanın vazifelerinin ehemmiyetini potansiyel olarak göz gerisi edebileceğini belirtti.

Zorunlu fazla mesai fiyatı için 2019 yılında belirlenen mevcut maaş eşiği yaklaşık 35.500 $’dır. Çalışma Bakanlığı, özellikle fazla mesai fiyatı almaktan ekseriyetle muaf olan “idari, idari ve profesyonel” misyonları olan çalışanlar için, fazla mesai uygunluğunun belirlenmesinde maaşı tarihî olarak bir bileşen olarak değerlendirmiştir.

Duruşma sırasında ABD Adalet Bakanlığı’nı temsil eden Brian Rosen-Schaud, Yargıç Jordan’a Çalışma Bakanlığı’nın çalışanların misyonlarıyla birlikte maaşlarını da değerlendirmeye devam edeceği konusunda teminat verdi. Lakin Yargıç Jordan, maaş kriteri karşılandıktan sonra misyon testinin değersiz hale geldiğini belirtti.

Yeni kuralın uygulanmasına, dava açan ve dava devam ederken kuralın uygulanmasını engellemeye çalışan Teksas Başsavcısı Ken Paxton’ın ofisi tarafından itiraz ediliyor. Yargıç, kuralı ülke çapında engelleyip engelleyemeyeceğini ya da önlem kararının Teksas’taki devlet çalışanlarıyla sonlu kalıp kalmayacağını sorguladı. Ayrıyeten, iş kümelerinin misal bir itirazının yanı sıra bir pazarlama firması tarafından Teksas’taki öbür bir federal mahkemede açılan farklı bir davanın varlığını da kabul etti.

Teksas eyaletinin avukatı Garrett Greene, mahkemelere kurum kurallarının ülke çapında yürürlüğe girmesini engelleme yetkisi verdiğine inandığı federal bir yasaya atıfta bulunarak ülke çapında bir önlem kararı lehinde savunma yaptı. Yargıç Jordan şimdi ihtiyati önlem kararı verip vermeyeceğine ve verecekse bunun kapsamına ait bir karar vermedi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın dayanağıyla oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Koşul ve Şartlar kısmımıza bakın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!