USD33,04
EURO35,94
CHF37,35
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC66.391,41

Terraform SEC ile anlaştı: 4,47 milyar dolar ceza ödeyecek

terraform sec ile anlasti milyar dolar ceza odeyecek CuptMO.jpg
terraform sec ile anlasti milyar dolar ceza odeyecek CuptMO.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC), Çarşamba günü New York Güney Bölgesi ABD Bölge Mahkemesi Hakimi Jed Rakoff’a, planı onaylaması için “önerilen en son onay kararını” sundu. Önerilen karara nazaran Terraform, 3,58 milyar dolar geri ödeme, 420 milyon dolar uygar ceza ödeyecek ve Do Kwon’un rastgele bir kamu firmasının yöneticisi yahut memuru olmasını engelleyecek.

Terraform Labs, 2022’de dramatik bir biçimde düşen algoritmik stablecoin’i nedeniyle ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC) ile uzlaşmaya vardıktan sonra 4,47 milyar dolar ceza ödemeyi kabul etti.

SEC, Çarşamba günü “önerilen en son onay kararını” sundu ve planın onaylanması için New York Güney Bölgesi ABD Bölge Mahkemesi Hakimi Jed Rakoff’tan talepte bulundu.

SEC mahkeme belgesinde şöyle dedi:

“Önerilen onay kararı, bu dolandırıcılığın büyüklüğünü ele alarak değerli güzelleştirici, cezai ve caydırıcı tedbirler uyguluyor, milyarlarca dolarlık bir karar içeriyor ve yatırımcı mağdurlarının manalı ve süratli bir biçimde kurtarılmasını sağlıyor.

Onaylandığı takdirde, önerilen karar sırf küstah davranışlarda bulunanlara değil, tıpkı vakitte federal menkul değer maddelerinin gerekliliklerinden kaçınmak için yeni davranış standartları oluşturmaya çalışan tüm şahıslara de açık bir caydırıcı ileti gönderecektir.”

Terraform ve kurucusu Do Kwon, Mayıs ayı sonunda yapılan kelamlı tartışmanın iptal edilmesinin akabinde SEC ile “prensipte bir anlaşma” sağladı. Önerilen karara nazaran Terraform, 3,58 milyar dolar geri ödeme, 420 milyon dolar uygar ceza ödeyecek ve Kwon’un rastgele bir kamu firmasının yöneticisi yahut memuru olmasını engelleyecek.

SEC, Kwon’un ayrıyeten “zarar gören yatırımcılara dağıtım için Terraform iflas mülküne” yaklaşık 204 milyon dolar ödemesi gerektiğini belirtti.

SEC, Şubat 2023’te algoritmik stablecoin Terra USD (UST) nedeniyle Terraform ve Kwon’a dava açtı. Ajans, şirketin yatırımcıları dolandırdığını ve yanılttığını söyledi. Yalnızca birkaç ay evvel her iki taraf da ceza ölçüleri konusunda tartışıyordu. Terraform ve Kwon’un avukatları, cezaların 1 milyon dolara yakın olması gerektiğini söylerken, SEC onların 5,3 milyar dolar ödemesini önermişti.

Bu haber birinci evvel Coin Mühendisi sitesinde yayımlanmıştır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!