USD33,04
EURO35,94
CHF37,35
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC66.571,76

Yarar daveti: MasTec 2023 3. Çeyrek Sonuçları Zorlukların Ortasında Gelir Artışı Gösteriyor; 2024 İçin Optimist Görünüm

yarar daveti mastec ceyrek sonuclari zorluklarin ortasinda gelir artisi gosteriyor icin bddTS.jpg
yarar daveti mastec ceyrek sonuclari zorluklarin ortasinda gelir artisi gosteriyor icin bddTS.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

MasTec, Inc. (NYSE:MTZ) 1 Kasım 2023 tarihinde yaptığı kar daveti sırasında üçüncü çeyrek gelirinin bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran %30 artarak 3,257 milyar dolara ulaştığını bildirdi. Şirket ayrıyeten düzeltilmiş FAVÖK’ün %10 artışla 271 milyon dolara yükseldiğini ve düzeltilmiş pay başına kârın 0,95 dolar olduğunu açıkladı. Bu olumlu sayılara karşın şirket, Pak Güç işindeki aksaklıklar nedeniyle tüm yıl gelir kestirimini yaklaşık 1 milyar dolara yahut evvelki varsayımların %7 altına revize etti.

Görüşmeden Çıkarılan Kıymetli Sonuçlar: – MasTec’in 3. Çeyrek gelirleri bir evvelki yılın birebir devrine nazaran %30 artarken, sıralı olarak %13 artış gösterdi – Şirket net borcunu 213 milyon dolar azalttı ve faaliyetlerinden 294 milyon dolar nakit akışı elde ettiğini bildirdi – Çeyrek sonunda birikmiş iş hacmi 12,5 milyar dolardı. MasTec, Pak Güç işindeki zorluklar nedeniyle tüm yıl gelir kestirimini 1 milyar dolara yahut evvelki varsayımların %7 altına revize etti.- Şirket, 2024 yılında Pak Güç segmentinde güçlü çift haneli gelir büyümesi bekliyor.- MasTec, 2024 yılında her segmentte güzelleşen marjlarla birlikte orta ila yüksek tek haneli gelir büyümesi bekliyor.

Şirketin Petrol ve Gaz segmenti, Mountain Valley Boru Çizgisi projesindeki gecikmeler nedeniyle beklentilerin altında kaldı, fakat 2 milyar dolarlık tüm yıl gelir maksadı değişmedi. Bağlantı segmenti kablosuz harcamalarda bir yavaşlama yaşadı lakin 2024 yılında kablolu müşterilerden büyüme bekliyor. Güç Dağıtımı segmentindeki gelir, fırtına gelirlerindeki düşüş ve kamu hizmetlerinin harcama planlarını hafifletmesi nedeniyle azaldı. Lakin MasTec, 2024 yılında mütevazı marj artışıyla birlikte tek haneli gelir artışı bekliyor.

2023’te karşılaşılan zorluklara karşın, şirket geleceği konusunda optimistliğini koruyor. Şirket, 2024 yılında Pak Güçte çift haneli büyüme, Güç Dağıtımında orta tek haneli büyüme, İrtibatta yüksek tek haneli büyüme ve Petrol ve Gazda orta tek haneli gelir düşüşü ile orta ila yüksek tek haneli gelir büyümesi bekliyor. Tüm segmentlerde marjların uygunlaşması ve toplam şirket düzeltilmiş FAVÖK marjının %7,5 ila %8 ortasında olması beklenmektedir.

Kazanç daveti sırasında şirketin CEO’su Jose Mas, 2024 yılında gelir artışına katkıda bulunacak devlet dayanaklı projelerin altını çizdi. Kablosuz iş kolundaki yavaşlamaya karşın Mas, son proje mükafatlarına dayanarak şirketin büyümesine olan inancını lisana getirdi. Mas ayrıyeten dördüncü çeyrekte yüksek görünürlüğe sahip bir projeden elde edilecek gelir katkısının yüz milyonlarla tabir edileceğini belirtti.

Değişiklik buyruklarını gerçekleştirme konusunda güçlü bir geçmişe sahip olan MasTec, üçüncü çeyrekte onaylanmamış değişiklik buyruğu gelirlerinde hafif bir azalma bekliyor. Şirket, eski endüstriyel projelerle ilgili kimi zorlukları çözdü ve yüksek sermaye maliyetleri ve kamu hizmeti müşterilerinin harcamalarının yavaşlamasıyla ilgili telaşlara karşın elektrik dağıtım işinde büyüme bekliyor.

Sonuç olarak, MasTec büyüme, güçlü marjlar ve nakit akışına odaklanarak geleceğinden emin olmaya devam ediyor ve her zamankinden daha âlâ bir pozisyonda olduğuna inanıyor.

InvestingPro Insights

Son kar daveti ışığında, InvestingPro’nun gerçek vakitli bilgileri ve ipuçları MasTec’in finansal performansı ve gelecek beklentileri hakkında kimi ek bilgiler sunuyor.

InvestingPro Bilgileri, 2023’ün 3. çeyreği prestijiyle MasTec’in piyasa kıymetinin 3850 milyon dolar ve F/K oranının -80,23 olduğunu ortaya koyuyor ve bu da şirketin son on iki ayda kârlı olmadığını gösteriyor. Şirketin gelir büyümesi %36,66’lık bir artış kaydederek etkileyiciydi. Lakin şirketin brüt kâr marjı %12,07 üzere mütevazı bir düzeyde kaldı.

InvestingPro İpuçları’ndan not edilmesi gereken birkaç değerli nokta var. Birinci olarak, MasTec’in gelir artışı hızlanıyor ve şirketin son 3. çeyrek raporuyla uyumlu. İkinci olarak, pay başına kardaki düşüş eğilimine karşın, analistler cari yılda satış büyümesi öngörüyor ve şirketin bu yıl kârlı olmasını bekliyor. Son olarak, şirketin pay senedinin geçen hafta, ay ve üç ay boyunca darbe aldığını ve pay senedi fiyatında bir ölçü dalgalanma olduğunu gösterdiğini belirtmek gerekir.

Daha detaylı bilgiler ve ipuçları için, yatırımcıların şuurlu kararlar almasına yardımcı olacak çok sayıda ek ipucu ve data noktası sunan InvestingPro platformunu keşfetmeyi düşünebilirsiniz.

Tam transkript – MTZ Q3 2023:

Operatör: MasTec’in birinci olarak 1 Kasım 2023 tarihinde yayınlanan Üçüncü Çeyrek 2023 Kar Konferans Davetine beğenilen geldiniz. İştirakçilere bugünkü görüşmenin kayıt altına alındığını hatırlatmak isterim. Şu anda konferansı MasTec’in Yatırımcı Münasebetlerinden Sorumlu Lider Yardımcısı Marc Lewis’e devretmek istiyorum. Marc?

Marc Lewis: Teşekkürler Elaine ve herkese günaydın. MasTec’in üçüncü çeyrek toplantısına beğenilen geldiniz. Aşağıdaki açıklama, 1995 tarihli Özel Menkul Değerler Dava Islahat Maddesi’nde açıklanan ileriye dönük beyanlar için inançlı liman uyarınca yapılmıştır. Bu bağlantılarda, MasTec’in gelecekteki sonuçları, planları ve faaliyet gösterdiğimiz bölümlerde beklenen eğilimlerle ilgili sözler üzere ileriye dönük kimi sözlerde bulunabiliriz. Bu ileriye dönük beyanlar, şirketin bu konferans görüşmesinin birinci yayınlandığı günkü beklentileridir ve şirket bu beklentileri daha sonraki bilgilere dayanarak güncellemeyi taahhüt etmemektedir. Çeşitli riskler, belirsizlikler ve varsayımlar basın bültenlerimizde ve SEC’e yaptığımız müracaatlarda detaylı olarak açıklanmıştır. Bu risk yahut belirsizliklerden bir yahut daha fazlasının gerçekleşmesi ya da temel varsayımlarımızdan rastgele birinin yanlış olduğunun ortaya çıkması halinde, gerçek sonuçlar bugünkü görüşmede tabir yahut ima edilen sonuçlardan değerli ölçüde farklılık gösterebilir. İdarenin bugünkü açıklamalarında, dünkü basın bülteninde ve destekleyici çizelgelerde mutabakatı sağlanan düzeltilmiş finansal ölçütleri tartışacağız. Buna ek olarak, bu görüşmede GAAP dışı birtakım finansal ölçütler de kullanabiliriz. Bu yorumlarda mutabakatı yapılmayan GAAP dışı mali ölçütlerin en karşılaştırılabilir GAAP mali ölçütüyle mutabakatı yarar basın bültenimizde bulunabilir. Mastec.com adresindeki web sitemizin Yatırımcılar ve Etkinlikler ve Sunumlar sayfasında bugünkü web yayını ile bağlantılı iki evrakımız olduğunu lütfen unutmayın. Yeni biten çeyrekle ilgili bilgi ve tahlilleri içeren tamamlayıcı bir evrak ve ileriye dönük finansal modellerinizi geliştirmenize yardımcı olacak kılavuzlu bir özet bulunmaktadır. Her iki PDF evrakı da çabucak indirilebilir. Bugün bizimle birlikte CEO’muz Jose Mas ve Genel Müdür Yardımcımız ve Mali İşler Müdürümüz Paul DiMarco var. Görüşmenin formatı Jose’nin açılış konuşması ve akabinde Paul’ün finansal değerlendirmeleri biçiminde olacaktır. Bu tartışmaları bir soru-cevap periyodu takip edecek ve görüşmenin yaklaşık 60 dakika sürmesini bekliyoruz. Bugün konuşacak çok değerli konularımız var, bu nedenle artık kelamı Jose’ye bırakıyorum, böylelikle başlayabiliriz. Jose?

Jose Mas: Teşekkürler, Marc. Günaydın ve MasTec’in 2023 üçüncü çeyrek toplantısına güzel geldiniz. Bugün, üçüncü çeyrek sonuçlarımızı değerlendirmenin yanı sıra hizmet verdiğimiz pazarlara ait görüşlerimi paylaşacağım. Hepinizin bildiği üzere, bu görüşmedeki yarar açıklamamızı olağan tempomuzdan iki gün öne çektik. Çeyrek kapanış sürecimizden geçerken, üçüncü çeyrek için daha evvelki beklentilerimize nazaran gördüğümüz ön sonuçlar ve kimi segmentlerimizden aldığımız ileriye dönük bilgiler göz önüne alındığında, prosedürlerimiz bilgiler üzerinde kâfi netliğe sahip olduğumuz noktaya ulaşır ulaşmaz yarar açıklamamızı piyasaya sunmanın değerli olduğuna karar verdik. Bugün bu görüşmede bize katılabilmeniz için programlarınızı uyarlayan herkese minnettarız. Teşekkür ederiz. Artık üçüncü çeyrekten kimi kıymetli noktalar. Çeyrek geliri 3.257 milyar dolar olarak gerçekleşti; yıldan yıla %30’luk bir artış, yaklaşık %10’luk organik büyüme ve %13’lük bir ardışık artış, fakat evvelki beklentilerimizin epeyce altında. Düzeltilmiş FAVÖK geçen yıla nazaran %10 artışla 271 milyon dolar olarak gerçekleşti, lakin yeniden evvelki iddiamızın epey altında kaldı. Pay başına düzeltilmiş kar 0,95 dolar olarak gerçekleşti. Çeyrek boyunca faaliyetlerden elde edilen nakit akışı 294 milyon dolar olurken, çeyrek boyunca net borç 213 milyon dolar azaldı. Dördüncü çeyrekte ve Paul’ün daha sonra ele alacağı 2024’ün birinci çeyreğinde nakit akışının daha da güçlenmesini bekliyoruz. Ve son olarak, çeyrek sonunda birikmiş işlerimiz 12,5 milyar dolardı. Özetle, bu yıl zorluklarla müsabakaya devam ediyoruz. Artık tüm yıl gelirimizin yaklaşık 1 milyar dolar yahut evvelki varsayımlarımızın %7 altında olmasını bekliyoruz. Bu gelir açığı temel olarak, tüm yıl gelirlerinin birinci beklentilerimize kıyasla yaklaşık 900 milyon dolar artacağı Pak Güç işimizde devam eden zorluklarla ilgilidir. Bu açığın büyük bir kısmı geçen yılın sonlarında satın aldığımız IEA’da meydana geldi. Hatırlatmak gerekirse, IEA 2022 yılında yaklaşık 2,4 milyar dolar gelir elde etti. Rüzgar pazarının bu yıl zorlanacağını bilsek de, güneş gücü pazarının 2023’te gelir artışı elde etmelerini sağlamasını bekliyorduk. Artık IEA’nın 2023 yılı gelirlerinin yaklaşık 1,7 milyar dolar olmasını bekliyoruz. Proje zamanlamasına dayalı varsayım riskini manaya hünerimiz konusunda hayal kırıklığına uğradığımıza kuşku olmasa da, IEA üzerinde büyük ölçüde olumsuz tesiri olan bir dizi piyasa faktörü olmuştur. IEA, MasTec’in eski yenilenebilir güç işinden daha büyük ölçüde, projelerin finansmanına yardımcı olmak için vergi özkaynağı kullanmaya daha bağımlı bir müşteri tabanına sahipti. Enflasyon Azaltma Yasası, güneş gücü kesimi ve işimiz üzerinde değerli ölçüde olumlu bir tesir yaratması beklenen kıymetli vergi teşvikleri yaratmış olsa da, yasanın detaylarının net bir formda tanımlanmasındaki gecikme, örneğin yerli içerik, makul müşterilerin vergi özkaynaklarına erişme kabiliyetinde değerli bir gecikme yarattı. Bu gecikme öngördüğümüz geliri elde etme kabiliyetimizi etkilemiş olsa da, bu projelerin iptal edilmediğini, bilakis ertelendiğini açıkça belirtmek isterim. Son vakitlerde genel olarak güneş gücü piyasası hakkında birtakım olumsuz yorumlar yapılsa da, yenilenebilir hizmetlerimize yönelik değerli bir taleple müsabakaya devam ediyoruz. Her ne kadar 2023’ün ikinci yarısında bir dizi yeni projeye başlamış olsak da, dördüncü çeyrek beklentilerimiz Ekim ayından sonra yeni projelerin başlayacağını varsaymıyor. Münasebetiyle dördüncü çeyrek beklentilerimiz şu anda üzerinde çalıştığımız projelerden oluşuyor. Bunun da ihtiyatlı bir yaklaşım olduğuna inanıyoruz. IEA müşteri tabanını tanımamız vakit aldı ve 2024 boru çizgimizi doldururken hem eski hem de IEA projelerimize hakikat incelemeyi getirdiğimize inanıyoruz ve bu segmentin gelirini varsayım etme yeteneğimizde çok daha dengeli olacağımıza inanıyoruz. 2023’te yaptığımız kestirim varsayımlarından, proje risklerine ait anlayışımızdan ve gelir varsayımlarımızdan ötürü hayal kırıklığına uğradık. Pazara giriş tekniklerimizde, projeleri ve riskleri kıymetlendirme yollarımızda değerli değişiklikler yaptık. Bu yılki performansımızdan ötürü inanılmaz derecede hayal kırıklığına uğramış olsak da, geleceğimiz konusunda hala çok umutluyuz. Bugün müşterilerimizle projeler ve zamanlama konusunda yaşadığımız etkileşim seviyesi, işimizde hiç olmadığı kadar yeterli. Pak Güç işimizi kıymetli ölçüde büyütme fırsatı veren bir kelamlı ve beklenen ödül düzeyine sahibiz. Zamanlama konusunda ihtiyatlı olmamız ve finansman, faiz oranları ve orta temas muahedeleriyle ilgili riskleri anlamamız gerekse de, bu pazara yönelik uzun vadeli görünümümüz değişmedi. Hem yılsonuna kadar hem de 2024’e kadar kıymetli bir birikim artışı bekliyoruz. Ve tekrar, 2023 sonuçlarımız beni hayal kırıklığına uğratmış olsa da, IEA ile eski Pak Güç işimizin birleşiminin MasTec ve hissedarlarımız için olağanüstü bir satın alma olacağına nitekim inanıyorum. 2024’e girerken beklentileri ve riskleri uygun biçimde yöneteceğiz ve piyasa istikrara kavuşana kadar muhafazakar gelir varsayımlarında bulunacağız. Bununla birlikte, 2024 yılında Pak Güç segmentimizde çift haneli güçlü bir gelir artışı bekliyoruz. Petrol ve Gaz segmentimizde, MVP projesindeki yükselişimizin beklenenden daha uzun sürmesi nedeniyle gelirler evvelki iddiamızın altında kaldı. Buna karşın, dördüncü çeyrekte başlangıçta beklediğimizden daha fazla faaliyet beklendiği için 2 milyar dolarlık tüm yıl gelir gayemiz değişmedi. Artık MVP projesinin yılın birinci yarısına kadar uzamasını bekliyoruz. Petrol ve Gaz segmentimizde 2024 yılı gelirlerinin 2023 yılına kıyasla biraz daha düşük olmasını bekliyoruz, lakin bu yıla kıyasla daha az maliyet-artı iş olmasını beklediğimiz için marjlar biraz daha yeterli olacak. İrtibat segmentimizde gelirler, bilhassa kablosuz harcamalardaki yavaşlama nedeniyle beklentilerin altında kaldı. Tüm yıl için, üç ana kablosuz müşterimiz olan AT&T, Verizon ve T-Mobile’dan elde edilen gelirin bir evvelki yıla nazaran yaklaşık %14 azalmasını bekliyoruz. Bu durumun, kablolu sınır müşterilerimizden gelen güçlü büyüme ile dengelenmesini bekliyoruz. Çeyrek sonundan sonra 2024 yılına baktığımızda, daha evvel sağlamadığımız hizmetler için en büyük irtibat müşterimiz için değerli bir bakım mukavelesi kazandık. Bu programın önümüzdeki yılın ikinci çeyreğinde büsbütün devreye girmesi bekleniyor ve yıllık gelirin 100 milyon doların üzerinde olmasını bekliyoruz. Bu ödül, şu anda mühendislik hizmetlerini yürüttüğümüz ve gelecek yılın birinci yarısında inşaata dönüşmesini beklediğimiz bir dizi büyük kablolu program mükafatı ile birleştiğinde, kimi müşterilerimizin daha yüksek sermaye maliyeti ile yönetmesi nedeniyle devam eden birtakım yatırım harcamaları zayıflığına karşın, irtibat gelirimizi 2024 için yüksek tek haneli sayılarda büyütme yeteneğimize itimat veriyor. Güç Dağıtımı segmentimizde, fırtına gelirlerinde yıldan yıla değerli bir düşüş yaşanması, bunun da yıldan yıla marjları etkilemesi ve birtakım kamu kuruluşlarının değişen faiz oranı ortamıyla başa çıkarken harcama planlarını hafifletmesi nedeniyle gelir beklentilerin altında kaldı. Marjlar sıralı olarak artış gösterdi ve dördüncü çeyrekte hem gelirlerde hem de marjlarda benzeri bir performans bekliyoruz. Son birkaç ay boyunca, birtakım kamu kuruluşlarının tedarikçi konsolidasyonu çalışmalarına başladığını gördük. Çok uygun bir çeyrek geçirdik, pazar hissemizi artırdık ve 2024 için daha fazla kapsam aldık. Çeyrek sonrası ödül faaliyeti güçlü oldu ve sermaye harcamalarında birtakım kısa vadeli dalgalanmalar görsek de, işin uzun vadeli temellerinin yalnızca güzelleştiğine inanıyoruz. Kamu hizmetleri ismine devam eden sermaye disiplininin, iletim ve trafo merkezi işleriyle bağlantılı büyümeyle dengelenmesini ve 2024 yılında mütevazı marj genişlemesi ile tek haneli gelir artışı beklentilerine yol açmasını bekliyoruz. Kelamı Paul’e bırakmadan evvel, bugün geldiğimiz noktayı pahalandırmak istiyorum. Pandemi sonrası MasTec’i temelden dönüştürmek için adımlar attık. O vakitten bu yana geçen üç ila dört yıl içinde, Petrol ve Gaz boru çizgisi gelirlerimizde değerli bir düşüş görmemize karşın, işletmenin gelirini iki katından fazla artırdık. Güç Dağıtımı ve Pak Güç alanlarındaki varlığımızı kıymetli ölçüde arttırdığımız bu dönüşümün şirketimizi tarihimizin hiçbir periyodunda olmadığı kadar yeterli bir pozisyona getirdiğine inanıyoruz. Fakat bu dönüşüm beklediğimizden çok daha güç oldu. 2021’de gerçekleştirdiğimiz iki Güç Dağıtımı satın alması güzel performans gösteriyor ve bizi stratejik olarak gelecekteki büyüme için kıymetli genişleme fırsatlarıyla konumlandırdı. Bununla birlikte, bu satın almalar bir dizi zorluk ve aksaklıkla birlikte geldi ve 2022’de bunları entegre ederken çok fazla uğraş ve vakit harcadık. IEA’nın birleşimi çok daha güç oldu zira tüm yıl performansımız ve gelirdeki düşüşü yönetmek sıkıntı oldu ve tertip üzerinde gerilim yarattı. Performansımızdan tekrar şad olmamakla birlikte, bu işi aktif bir biçimde büyütmek ve yönetmek için en uygun yapıyı oluşturduğumuzu düşünüyorum. Pazar stratejimiz müşterilerimiz tarafından uygun karşılandı ve geçtiğimiz yıl içinde kurduğumuz, sağlamlaştırdığımız ve büyüttüğümüz bağlar, Pak Güç alanındaki geleceğimiz ve yakalayabileceğimize inandığımız pazar başkanı pozisyonumuz konusunda bize büyük inanç veriyor. 2023’e girerken, büyüme, güçlü marjlar ve nakit akışı için işimizi büyütmeye ve aktif bir biçimde yönetmeye odaklanmış durumdayız. Birkaç yıldan bu yana birinci defa, entegre etmemiz gereken yeni bir satın alma süreci yok, bu da geliştirmemiz gereken alanlara büsbütün odaklanmamızı sağlayacak. MasTec’i yeni tanıyanlar için, bu benim CEO olarak 16. yılım. CEO olarak birinci yılımda gelirimiz 900 milyon dolar civarındaydı ve FAVÖK 50 milyon doların altındaydı. Beni tanıyanlar ne kadar rekabetçi olduğumu ve her vakit başarılı olmak ve performans göstermek istediğimi bilirler. Bu güçlü bir yıl oldu, fakat MasTec’in tam potansiyeline ulaştığından emin olmak için her zamanki üzere motive ve kararlıyım. Ailem MasTec’in tek başına en büyük hissedarıdır ve çıkarlarımız tüm hissedarlarla tıpkı doğrultudadır. Büyük bir sorumluluk duygusu taşıyorum ve hissedarlarımızın sıkıntı kazandıkları paralarla MasTec’e yatırım yaptıklarını biliyorum. Bunu hafife almıyorum. Ayrıyeten şunu da söyleyebilirim ki, aksiyonların kelamlardan çok daha yüksek sesle konuştuğunu biliyorum, bugün tarihimizin rastgele bir noktasında olduğundan daha âlâ bir pozisyonda olduğumuza inanıyorum. Segmentlerimizdeki uzun vadeli fırsatlar bence insanların fark ettiğinden daha âlâ. Kısa vadeli zorluklara karşın uzun vadeli görünümümüz sağlam. İrtibat, elektrik dağıtımı ve Pak Güç segmentlerimiz bize yalnızca güçlü gelir artışı fırsatları sunmakla kalmıyor, birebir vakitte her bir segment marj uygunlaştırma kabiliyetine de sahip. Uzun vadeli marj amaçlarımız değişmemiştir ve fiyatlandırmadan çok hacim ve daha yüksek gelir düzeylerinde maliyetleri absorbe etme kabiliyetimizden etkilenmiştir. Bu beklentileri karşılamayı ve yatırım topluluğunun itimadını tekrar kazanmayı dört gözle bekliyoruz. Bu vesileyle MasTec’in bayan ve erkek çalışanlarına teşekkür etmek istiyorum. MasTec’in bayan ve erkek çalışanları güvenlik, etrafa hassaslık, doğruluk, dürüstlük bedellerine ve müşterilerimize en âlâ kıymette yüksek kaliteli projeler sunmaya kendilerini adamışlardır. Ayrıyeten çalışanlarımızın ne kadar rekabetçi olduklarını ve çok yüksek bir düzeyde performans gösterme dileklerini da biliyorum. Bu vazife için hazır olduklarını biliyorum. Artık finansal kıymetlendirmemiz için kelamı Paul’e bırakıyorum. Paul?

Paul DiMarco: Teşekkürler Jose ve herkese günaydın. Öncelikle Jose’nin yorumlarını yinelemek istiyorum ve esnekliğiniz ve çıkar daveti programımızdaki değişikliğe ahenk sağladığınız için teşekkür ederim. Sonuçlarımızı ve görünümümüzü daha erken görmenin bir ölçü bedel sağlayacağını umuyoruz. Performansımız ve stratejimiz hakkında net ve yanlışsız bir görünürlük sağlamaya kararlıyız ve bu maksat doğrultusunda çalışmaya devam edeceğiz. Üçüncü çeyrek sonuçlarımıza dönecek olursak. MasTec’in konsolide geliri 3,26 milyar dolar olarak gerçekleşti ve bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran %30, bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran ise %13 arttı, fakat beklentilerin yaklaşık %13 altında kaldı. Daha sonra daha detaylı olarak ele alacağım üzere, her bir segmentte beklentilerimize kıyasla daha düşük faaliyetler gerçekleştirdik. Düzeltilmiş FAVÖK 271 milyon dolar ile beklentilerimizin 90 milyon dolar altında kalırken, bu durum düşük hacim, devam eden proje gecikmeleri nedeniyle emilmeyen maliyetler ve kimi eski projelerin yürütülmesindeki zorluklarla bağlantılı olarak azalan faaliyet kaldıracından kaynaklandı. Beklenenden daha düşük düzeltilmiş FAVÖK de performansı ve 0,95 dolarlık pay başına düzeltilmiş yararı etkiledi. Genel olarak, bir dizi şiddetli gelişmeyle karşı karşıya kaldığımız, hayal kırıklığı yaratan bir çeyrek oldu. İşimize ve yılın geri kalanı için beklentilerimize sıkı bir halde baktık ve görünümümüzün, bu yıl bizi zorlayan projelerdeki kapanış risklerini ve kimi müşterilerle beklenen daha düşük faaliyeti uygun bir biçimde yakaladığına inanıyoruz. Bu zorluklara karşın, bu çeyrekte operasyonlardan elde edilen 294 milyon dolarlık nakit akışından ve buna karşılık gelen 230 milyon dolarlık net borç azalmasından mutluyuz. Birtakım segment ayrıntılarına dönecek olursak. Üçüncü çeyrek Pak Güç geliri 1,1 milyar dolar, düzeltilmiş FAVÖK ise 58 milyon dolar yahut gelirin %5,2’si olarak gerçekleşti. Bu çeyrekte yıldan yıla %12’lik organik gelir artışı elde etmemize karşın, kimi kontratların uygulanmasındaki gecikmeler ve kimi eski projelerdeki performans zorlukları nedeniyle hem gelir hem de düzeltilmiş FAVÖK beklentilerin epey altında kaldı. Marjlar ikinci çeyrekle tıpkı düzeyde kalırken, sabit maliyetlerin daha az absorbe edilmesi nedeniyle marjlar beklentilerin yaklaşık 100 baz puan altında kaldı. Ayrıyeten, eski endüstriyel projede marjları neredeyse 100 baz puan düşüren ek maliyetlere katlandık. Bu projenin tamamlanması son birkaç çeyrektir şiddetli bir süreçti, lakin 4. çeyrekte alandan çıkmayı bekliyoruz ve öngörülerimizde potansiyel riskleri uygun bir biçimde hesaba kattığımıza inanıyoruz. Petrol ve Gaz segmentimiz 3. çeyrekte 672 milyon dolar gelir elde ederek bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran %79 artış gösterdi lakin Mountain Valley Boru Sınırı’nda beklenenden daha yavaş bir ilerleme kaydettiğimiz için beklentilerimizin yaklaşık %20 altında kaldı. Hatırlatmak gerekirse, alana yaklaşık 3.700 grup üyesini mobilize etmek zorunda kaldık. Yaz aylarında kabul edilen borç tavanını hafifletme tasarısı kapsamında onay almasına karşın projenin karşılaştığı yasal zorluklar nedeniyle kimi gecikmeler yaşadık. Düzeltilmiş FAVÖK 97 milyon dolar ile %14,5’lik oran beklentimizle uyumlu, lakin gelir açığıyla orantılı olarak beklentilerimizin altında gerçekleşti. Şu anda projede tam kapasiteye ulaştık ve inşaatın 2024 yılının birinci yarısında tamamlanmasını bekliyoruz. Bağlantı segmentimiz de varsayımların 76 milyon dolar altında 824 milyon dolar gelirle beklenenden daha az faaliyet gösterdi. Kablosuz müşterilerimizin evvelki beklentilerin üzerinde geri çekilmeye devam ettiğini gördük ve ayrıyeten çeyreğin sonlarında yıl sonuna kadar devam etmesini beklediğimiz ölçülü fiber harcamaları yaşadık. Düzeltilmiş FAVÖK 3. çeyrekte 78 milyon dolar yahut gelirin %9,5’i olarak gerçekleşti. Çeyrekteki düşük hacim, dolaylı masraflarımızın emilimini etkiledi ve marjları beklentilere kıyasla yaklaşık 200 baz puan düşürdü. Son olarak, Güç Dağıtım segmentimizin 3. çeyrek geliri beklentilerin 85 milyon dolar altında 665 milyon dolar ve düzeltilmiş FAVÖK 57 milyon dolar yahut gelirin %8,6’sı olarak gerçekleşti. Marjlar 2. çeyreğe nazaran 40 baz puan artarken, takım ve ekipmanlarımızın daha az kullanılması nedeniyle beklentilerimizin altında kaldık. Birtakım kamu hizmeti müşterilerimiz, yıllık sermaye bütçelerini ve bu yüksek sermaye maliyetini yönettikleri için harcamalarının yılın geri kalanında yavaşlayacağını belirttiler. Üçüncü çeyreğin sonlarında geri çekilme görmeye başladık, lakin bunun kısa vadeli bir eğilim olmasını ve 2024’e hakikat ilerledikçe ve yıllık bütçeler yenilendikçe hafiflemesini bekliyoruz. Acil durum onarım hizmetleri de beklentilerimizin altında seyretti ve dördüncü çeyrekte çok az faaliyet bekleniyor. Üçüncü çeyrek itibariyle birikmiş işler 12,5 milyar dolar olup, ikinci çeyreğe kıyasla %7’lik bir düşüş göstermiştir. Bu düşüşte, bağlantı ve güç dağıtımı MSA işlerimizde beklenen yakın vadeli faaliyetlerin azalması, Petrol ve Gaz kesimindeki kıymetli 3. çeyrek gelir kaybı ve Pak Güç segmentimizdeki mukavele uygulamalarının zamanlaması tesirli oldu. Biraz daha renklendirmek gerekirse, 30 Eylül’den bu yana yalnızca Pak Güç’te 500 milyon doların üzerinde kontrat imzaladık ve bunlar 3. çeyrek birikimine dahil edilmedi. Ayrıyeten, bu mukavelelerin imzalanmasının akabinde, mukavele kıymeti yaklaşık 2 milyar dolar olan sonlu bir devam bildirimi kapsamındaki projeler üzerinde çalışmaya devam ediyoruz. Siyasetimiz uyarınca, bu mukaveleler büsbütün imzalandığında birikmiş işlere dahil edilecektir. Ayrıyeten hem İrtibat hem de Güç Dağıtımı segmentleri için toplamda 300 milyon doların üzerinde kelamlı ödül imzaladık yahut aldık. Bu mükafatlar yeni müşteriler, coğrafik genişleme yahut mevcut müşterilerle yeni hizmetler için yapılan işlerle ilgilidir. Üçüncü çeyrekte operasyonlardan elde edilen nakit akışı 294 milyon dolar olarak gerçekleşti ve net borcumuzu 213 milyon dolar azaltarak yaklaşık 3 milyar dolara indirdi. Nakit akışı, DSO ve DPO ile uygunlaşan ve artık tarihî düzeylerle uyumlu olan işletme sermayesi ölçütlerinden kaynaklandı. DSO, ikinci çeyrekteki 90 günden 85 güne düzgünleşti ve sonraki çeyreklerde daha da güzelleşmesini bekliyoruz. Üçüncü çeyrekte net borç kaldıracı hafif bir güzelleşme göstererek 3,4 katına yükselirken likidite de güzelleşerek yaklaşık 1,2 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Üçüncü çeyrekteki gelişmeleri de hesaba katarak, 2023 yılı gelirinin yaklaşık 12 milyar dolar olmasını ve düzeltilmiş FAVÖK’ün 850 milyon dolar yahut gelirin %7,1’i olmasını bekliyoruz. Bu, iş genelinde yaşadığımız yakın vadeli gelişmelerin tesiriyle evvelki iddialarımızdan kıymetli bir düşüşü yansıtıyor. Her ne kadar 2023 yılı beklentilerimiz bizi hayal kırıklığına uğratmış olsa da, mevcut pazar ışığında bu görünümün uygun formda muhafazakâr olduğuna inanıyoruz. Segment perspektifinden bakıldığında, Petrol ve Gaz segmenti tam yıl gelir beklentilerimiz 2023 yılı için değişmeyerek 2 milyar dolar düzeyinde kalırken, düzeltilmiş FAVÖK marjları onlu düzeylerin ortalarında seyretmektedir. Dördüncü çeyrek için yaklaşık 740 milyon dolar gelir ve düşük çift haneli düzeltilmiş FAVÖK marjları bekliyoruz. Pak Güç segmentinin tüm yıl gelirinin yaklaşık 4 milyar dolar olması ve düzeltilmiş FAVÖK marjlarının düşük ila orta tek haneli sayılarda olması bekleniyor. Çok güçlü bir proje çizgimiz var ve 3. çeyrek sonrası imzalanan projelerden mutluyuz, fakat belli eser başlangıç tarihlerinin çeyrekten çeyreğe değişkenlik göstermesini bekliyoruz. Kıymetli bir hacim artışına hazırlık olarak sürdürdüğümüz maliyetler nedeniyle marjların evvelki beklentilerimizden daha düşük seyretmesi beklenmektedir. Dördüncü çeyrek beklentimiz 1,15 milyar dolar gelir ve üçüncü çeyreğe benzeri düzeltilmiş FAVÖK marjlarıdır. 2023 yılının tamamı için Bağlantı segmentimizin 3,25 milyar dolar gelir elde etmesini ve düzeltilmiş FAVÖK marjlarının yüksek tek haneli sayılarda olmasını bekliyoruz. Daha düşük gelir beklentileri nedeniyle azalan işletme kaldıracı nedeniyle evvelki varsayımlara kıyasla bir ölçü daha marj baskısı bekliyoruz. Dördüncü çeyrek geliri 750 milyon dolar olarak kestirim edilirken düzeltilmiş FAVÖK marjları üçüncü çeyreğe nazaran hafif bir düşüş gösterdi. 2024 yılına baktığımızda, müşterilerimizle sermaye harcamalarında daha fazla verimlilik sağlamanın yolları konusunda güzel bir diyalog içindeyiz ve dal başkanı ölçeğimiz sayesinde bunu sağlamak için düzgün bir pozisyondayız. Son olarak, 2023 yılının tamamında Güç Dağıtımı segmenti gelirinin yüksek tek haneli FAVÖK marjları ile 2,7 milyar dolar olması bekleniyor. Marjların, azalan işletme kaldıracı ve çok az acil durum onarım çalışması beklentisi nedeniyle evvelki varsayımlardan daha düşük olması beklenmektedir. Dördüncü çeyrek beklentileri, hem gelir hem de düzeltilmiş FAVÖK için kabaca üçüncü çeyrek performansına benzeridir. Ayrıyeten, 2023 yılı için pay başına düzeltilmiş kar beklentimizi, daha düşük beklenen efektif vergi oranı ile kısmen dengelenen daha düşük çıkar beklentisi nedeniyle 1,75 $ olarak revize ettik. Revize edilen beklentiler ışığında, 2023’ün ikinci yarısında yaklaşık 500 milyon dolar, yılın tamamında ise 400 milyon dolar operasyonlardan nakit akışı elde etmeyi bekliyoruz. Bu, 4. çeyrekte operasyonlardan yaklaşık 200 milyon dolar nakit akışına denk geliyor. Net borç kaldıracının yılsonunda 3 katın altında kalması bekleniyor, bu da sürdürülebilir amacımız olan 2,5 kattan daha yüksek lakin gelecek yıl bu düzeye dönmeye kararlıyız ve 2024 görünümümüzün kaldıraç gayelerimizi kolay kolay destekleyeceğine inanıyoruz. Birinci çeyreğin çoklukla en yavaş çeyreğimiz olduğunu hatırlayın, bu nedenle daha düşük işletme sermayesi ihtiyaçlarımız nakit akışı yaratmaya devam etmemizi destekleyecektir. Son olarak, 2024 planlama sürecimizin şimdi başlarında olmamıza karşın, yatırımcılara 2023 yılı için hayal kırıklığı yaratan sonuçlardan yola çıkarak ulaşılabilir bir öngörü sunmanın kıymetli olduğunu düşündük. Dünkü bültende sunulan ve Jose tarafından genişletilen birinci 2024 görünümünü özetlemek gerekirse, şu anda şirket için orta ila yüksek tek haneli gelir artışı bekliyoruz. Bu büyümenin Pak Güç’te çift haneli, Güç Dağıtımı’nda orta tek haneli, İletişim’de yüksek tek haneli büyümeden ve Petrol ve Gaz’da orta tek haneli gelir düşüşünden kaynaklanmasını bekliyoruz. Her bir segmentin 2024 yılında marjlarını güzelleştirmesini ve bunun sonucunda toplam şirket düzeltilmiş FAVÖK marjlarının %7,5 ila %8 ortasında olmasını bekliyoruz. Artık soru-cevap için görüşmeyi operatöre devrediyorum.

Operatör: Teşekkür ederim. [İlk sorumuzu B. Riley’den Alex Rygiel’den alacağız.

Alex Rygiel: Günaydın, Jose ve Paul.

Jose Mas: Günaydın, Alex.

Alex Rygiel: Açıkçası, bu bir mutfak lavabosu çeyreği üzere görünüyor ve muhtemelen makro ortam ve orada ne kadar bulutlu hale geldiği göz önüne alındığında sürpriz değil. Fakat – tüm çapraz akımlar göz önüne alındığında buradaki sıfırlamanın en muhafazakar varsayımlarınızı yansıttığından nasıl emin olabiliriz?

Jose Mas: Bak, Alex, 2023’te bu yılı iddia etmekte zorlandığımıza kuşku yok. Açıkçası ıskalamak istemiyoruz. Sanırım yıllarımızı yetiştirmek için harcadık. Bununla çok gurur duyduk. Açıkçası son periyotta burada biraz zorlandık. Bu nedenle bir temel oluşturmamız gerekiyordu. 2024 yılı için öngörüde bulunmak bizim için çok erken. Fakat elde ettiğimiz sonuçlardan yola çıkarak, insanlara 2024 için temel bir yarar seti olacağını düşündüğümüz bir gösterge vermek istedik.

Alex Rygiel: Bu çok yardımcı oldu. Daha sonra birikmiş işleriniz hakkında biraz konuşabilir ve risk altında ya da iptal edilmiş olabilecek birikmiş işleri ölçebilir misiniz? Ayrıyeten MSA’lardan elde ettiğiniz birikmiş işlerin temel düzeyi ve bu ekonomik ortamda bunun ne kadar istikrarlı olduğu hakkında konuşabilir misiniz?

Jose Mas: Evet. Bu hoş bir soru Alex. Birikmiş işlerimizi düşündüğünüzde bunun kıymetli olduğunu düşünüyorum, zira birikmiş işlerimizde o kadar çok incelemeden geçiyoruz ve birikmiş işlere girmek için sahiden ne gerekiyorsa yapıyoruz ki – 2023’te bile, hakikat, kıymetli ölçüde – yahut birikmiş işlere girdikten sonra bir şeye dayalı olarak hakikaten iptaller yahut gecikmeler yaşamadık. Backlog’a girebilmek için imzalanmış bir mukaveleye sahip olmamız gerekiyor, Pak Güç işimizde bu bir finans projesi olması gerektiği manasına geliyor. Münasebetiyle birikmiş işler ekseriyetle önümüzde gördüğümüz işleri tam olarak yansıtmaz. Ekseriyetle olduğundan az gösterilir. Başka işlerimizde ise çok ağır bir biçimde MSA odaklıdır. Açıkçası, MSA’nın bir ölçü tesiri var, şayet kamu hizmetleri biraz geri gelmeye başlarsa, ileriye dönük oranınızı tesirler, lakin işi riske atmaz. Hasebiyle, en azından 2024 yılı için belirlediğimiz birinci maksatlar konusunda kendimizi hakikaten düzgün hissediyoruz, bunları müşterilerle birlikte inceledik, birikmiş işleri inceledik. Yeniden, 2024’ü düşünürken bunun bizim için sahiden giriş düzeyi olduğunu düşünüyoruz.

Alex Rygiel: Çok teşekkür ederim.

Operatör: [Bir sonraki sorumuzu Citigroup’tan Andy Kaplowitz’den alacağız. Lütfen devam edin.

Andy Kaplowitz: Herkese günaydın.

Jose Mas: Günaydın, Andy.

Andy Kaplowitz: Güç Dağıtım işiniz hakkında bize biraz daha bilgi verebilir misiniz? Birtakım müşterilerin yatırım harcamalarını gelecek yıla ertelediğini söylediğinizi biliyorum. Lakin Güç Dağıtımı’nın daha uzun döngülü olması gerektiğini düşünüyorum. Ve şayet bir şey varsa, daha yüksek oranlar görünüşe nazaran 3. çeyreğe kıyasla 4. çeyreği etkileyecektir. Yani bu daha çok birkaç büyük projenin sağa kayması mıydı? Yoksa geniş tabanlı gecikmeler miydi? Pekala bu iş kolundaki uzun vadeli büyüme profili ve 2024 büyüme maksadına ulaşma konusundaki itimat seviyeniz hakkında ne düşünüyorsunuz?

Jose Mas: Evet. Andy. İşi ikiye ayırabilirim, değil mi? Birincisi, geçen yıla kıyasla, yıldan yıla tam bir karşılaştırma. Bilhassa marj açısından yaşadığımız en büyük zorluklardan biri, 3. çeyrekte fırtına işlerinin olmamasıydı. Bu nedenle fırtına işlerinde yıldan yıla 50 milyon dolarlık bir düşüş yaşadık ve bu da yalnızca marjları değil, gelirleri de etkiledi. Bence geçen yılla bu yılı karşılaştırdığınızda, Güç Dağıtımında gördüğünüz şeyin muhtemelen en büyük itici gücü buydu. İkinci çeyrekle karşılaştırdığınızda, yeniden de düşüş yaşadık. İkinci çeyrekten üçüncü çeyreğe gelirimizde yaklaşık 35 milyon dolar düşüş oldu. Bunun bir kısmı yalnızca projelerin geçiş süreciydi. Birtakım projeleri bitirdik. Başkalarına başlıyoruz. Muhtemelen bu projelerin kimilerine o kadar süratli başlayamadık. Bunların bir kısmı geri geliyor. Sanırım 10 milyon ila 15 milyon dolar civarındaki bakiye de kamu hizmetlerinde gördüğümüz kimi geri çekilmelerin başlangıcıydı. Yani çok büyük bir sayı değildi lakin değerliydi. Bu durum 4. çeyrekte de bir ölçüde devam edecek. Ve sonra, tekrar, bu satıcı konsolidasyon gayretlerinden bahsettik, ki bu bahiste nitekim uygun bir performans gösterdiğimizi ve gelecek yıla girerken bizi güzel konumlandırdığını düşünüyoruz. Düşündüğümüz üzere, 2022’ye kıyasla 2023’te gelirimizi biraz artıracağız. Daha evvelki görüşmelerde, geçen yılın sonlarında ve bu yılın başlarında yaptığımız birtakım kontratların, bilhassa de daha evvel yaptığımız birtakım satın alma faaliyetlerinin tüm yıl bazında geliri etkilediğinden bahsetmiştik. Bence bu durum 2024 yılını bizim için hoş bir formda hazırlıyor. Büyümede orta tek haneli sayılara ait bir birinci rehberle çıktık. Bunun muhafazakar bir varsayım olmasını umuyoruz. İletim ve trafo merkezlerinde çok fazla faaliyet var ve bu sahiden odaklandığımız bir alan, bu yüzden bizim için birçok fırsat var, fakat yeniden de sahiden erken. Şimdi Ekim ayındayız, bu nedenle sahip olduğumuz MSA kontratlarına, aldığımız ödüllere ve yüklü olarak dağıtım işlerimizde müşteri tabanımızdan beklediklerimize dayanarak bunu başarabileceğimiz konusunda kendimizi nitekim rahat hissediyoruz.

Andy Kaplowitz: Çok yardımcı oldun Jose. Ve tahminen de bize bu noktada pak güç hakkında nasıl düşündüğünüz ve bilhassa IEA’daki müşteri tabanınızın kalitesi hakkında biraz daha renk verebilirsiniz. Müşterilerinizden birinin önünde inşaatlarını duraklatmak için yaptığınız son duyuru üzere duyurduğunuz riskler yalnızca bir kereye mahsus değil, birtakım daha güçlü müşterilerin bir işlevi mu? Ve bu müşteriden açıkladığınız cinsten bir duyuru ile tekrar şaşırmadığınızdan emin olmak için birikiminizi nasıl temizliyorsunuz?

Jose Mas: Evet. Bu hususta açık olmak istiyorum zira son birkaç ay boyunca kendimize sormamız gereken sorulardan biri de şuydu: IEA’nın satın alınmasıyla daha düşük bir müşteri tabanı mı satın aldık? Sanırım buna vereceğim karşılık hayır, almadık, değil mi? Bence IEA’da mükemmel bir müşteri tabanımız var, müşterilerimizin çok fazla geçmişi ve heyeti kapasitesi var. Ne yaptıklarını tam olarak biliyorlar, kimi durumlarda farklı finansman stratejilerine daha bağımlı olan müşterileri. Bu onları daha yeterli ya da daha berbat yapmıyor. Yalnızca bu yıl onları farklı kıldı. Münasebetiyle, 2023’te yaşadığımız zorlukları düşündüğümüzde, açıkçası, riski daha düzgün anlamamız ve işimizdeki fırsatları farklı müşteri tipleriyle daha geniş tabanlı olacak formda konumlandırmamız gerektiğini düşünüyorum ve 2024 için de tam olarak bunu yapıyoruz. Bu nedenle aylardır var olan tüm mümkün projeleri ve katılmamız istenen tüm projeleri gözden geçirdik. Sahiden yüksek derecede ve itimat seviyesinde 2024 yılında katiyen gerçekleşeceğini düşündüklerimize öncelik veriyoruz ve 2024 planımızı bu formda oluşturuyoruz. Yani, asıl değişen şey piyasanın güzelleşmesi, değil mi? Şayet – yılsonuna kadar gerçekleşmesini beklediğimiz vergi özkaynakları gerimizde kalırsa ve beşerler projeleri çeşitli formlarda finanse etmeye başlarsa, bunun birçoğuna dahil olacağımız yeni projeler için büyük bir katalizör yaratacağını düşünüyoruz. Ve bunun iş için büyük bir katalizör olacağını düşünüyoruz. Zamanlamadan %100 emin olmadığımız için 2024’ü düşünürken buna pek fazla yer vermiyoruz. Bu nedenle, yıl başladığında planımızı çok sağlam bir müşteri tabanı ile oluşturduğumuzu ve yıl ilerledikçe ortaya çıkacak birtakım fırsatlara dayanarak bunu büyütebileceğimizi umuyoruz.

Andy Kaplowitz: Renklendirdiğin için teşekkürler, Jose.

Operatör: Bir sonraki sorumuzu UBS’den Steven Fisher’dan alacağız. Lütfen devam edin.

Steven Fisher: Teşekkürler. Günaydın. Bilhassa zamanlama açısından nakit akışına biraz odaklanmak istiyorum. Sanırım müspet nakit akışının gelecek yılın birinci çeyreğinde de devam edeceğinden bahsetmiştiniz? Gelecek yıl bu nakit akışının nasıl gelişeceğini hakikaten merak ediyorum? Müspet mi, 1. ve 2. çeyreklerin 3. ve 4. çeyreklere nazaran biraz daha zayıf olduğunu söylüyorsunuz, yeniden yalnızca borç azaltımının yıl boyunca nasıl ilerleyebileceğini merak ediyorum?

Paul Dimarco: Evet, Steven, ben Paul. Sanırım yıl boyunca misal bir tempo olacak. Şimdi her bir çeyreği belirlemedik. Fakat hava şartları ve olağan mevsimsel zorluklar nedeniyle birinci çeyreğin daha düşük hacimli bir çeyrek olmasını bekliyoruz, bu da daha az işletme sermayesi gereksinimini kolaylaştıracaktır. Ve sonra haklısınız, yılın ortasına hakikat ilerledikçe, daha güçlü karlarla büyük ölçüde dengelenebileceğini umduğumuz bir ölçü yatırım bekliyoruz, lakin yılın ortasında daha az nakit akışı yaratacağız ve 4. çeyreğe girerken borcu azaltma kabiliyetimiz var.

Steven Fisher: Tamam. Bu çok yardımcı oldu. Önümüzdeki yıl için bağlantı tarafında ne düşünüyorsunuz? Sanırım yüksek tek haneli sayılar demiştiniz. Tahminen bunu netleştirebilirsiniz? Ve bunun içinde, sanırım merak ediyorum – ve bu büyüme. Kablosuz ve fiber ortasındaki dağılım konusunda verebileceğiniz rastgele bir renk varsa, zira burada 4. çeyreğe girerken fiberde biraz yavaşlama yaşıyormuşsunuz üzere görünüyor. Gelecek yıl için bu eğilimlerden kimileri hakkında ne varsayıyorsunuz? Şu anda kimi telekom şirketlerinde yaşadığımız birtakım çıkıntılar göz önüne alındığında epey sağlam bir büyüme sayısına ve iddiasına ulaşmanın rahatlığını ölçmek için mi?

Jose Mas: Evet, Steve. Ben Jose. Birkaç şey söyleyebilirim, değil mi? Sanırım bu yıl kablosuz ağdaki yavaşlamadan etkilendik. Kablolu sınır işimizin tüm yıl boyunca güçlü olduğunu ve yılı tamamladığımızda da güçlü olacağını düşünüyorum. Yılın ikinci yarısında olmamasını umduğumuz biraz yavaşlama oldu ve bence bu biraz da yatırım harcamalarının idaresinden kaynaklanıyor. Ve doğal ki kredi ortamı değiştikçe, farklı müşterilerimiz farklı geri çekilmeler yaptı. Bununla birlikte, bu yıl 2023’te çok fazla hacmi olmayan, hacmin 2024’te başlayacağını bildiğimiz projelerle bağlı çok fazla mühendislik içeren bir dizi ödülümüz var ve bunlar, mühendislikteki birinci faaliyetin hakikaten kıymetli olduğu, fakat düşük dolar olduğu birçok hükümet RDOF finansmanlı proje. İnşaat etabına geçildiğinde ise manalı bir tesir yaratıyor. Birinci çeyreğin sonlarında, ikinci çeyreğin başlarında inşaata başlayan ve 2023’e kıyasla 2024’te değerli ölçüde gelir artışı sağlayacak olan kimi projelerimiz var. Hasebiyle 2024’ü planlarken, ki şimdi çok erkeniz, müşterilerimizle yaptığımız görüşmelere dayanarak kablosuz ağın buradan nereye gideceği konusunda epey muhafazakar bir varsayımda bulunduk. Ve bu büyüme planındaki dengeyi, birtakım fırsatlar olsa da 2024’e kadar yeni şeyler için fazla varsayımda bulunmadan 2023’ten itibaren sahiden proje faaliyeti mükafatlarına dayalı olarak kurduk. Tekrar, boncuk finansmanı hakkında konuşmak kıymetli, bunun 2025’e kadar işi nitekim etkilediğini görmüyoruz zira bunun büyük bir kısmı 2024’te verilecek. Münasebetiyle, yalnızca son birkaç ayda aldığımız ödüllere dayanarak 2024 yılında bu işi büyütme kabiliyetimiz konusunda kendimizi güzel hissediyoruz, bunun değerli olduğunu düşünüyoruz. Son yorumlara dayanarak müşterilerimizin yatırım harcamalarını nasıl yönlendirecekleri konusunda epeyce muhafazakar bir yaklaşım benimsedik. Ve yeniden, bu husustaki rastgele bir gelişme, bugün konuştuğumuz sayıları iyileştirmemizi sağlayacaktır.

Steven Fisher: Lakin yalnızca açıklığa kavuşturmak için soruyorum, yani kablosuz işinin gelecek yıl nitekim artacağını mı varsayıyorsunuz?

Jose Mas: O denli bir varsayımda bulunmuyoruz. Bu türlü bir varsayımda bulunmuyoruz. Sabit kalacağını varsayıyoruz.

Steven Fisher: Düz, tamam. Tamamdır. Çok teşekkür ederiz.

Jose Mas: Teşekkürler, Steve.

Operatör: Artık Baird’den Justin Hauke’nin sorusuna geçiyoruz. Lütfen devam edin.

Justin Hauke: Merhaba, günaydın arkadaşlar. Sorularımın birden fazla burada yanıtlandı. Ancak şunu sormak istiyorum, sanırım IEA’daki birtakım sabit fiyatlı kontratlardaki maliyet aşımlarının risk profili, siz, en azından son 10-Q’dan itibaren, bu çeyreğe ilişkin olanı elimizde yok, lakin onaylanmamış değişiklik siparişlerinden elde edilen gelir, son bir buçuk yılda kıymetli ölçüde yükseldi. Dördüncü çeyreğe girerken ve bu onaylanmamış değişiklik siparişlerinin kimilerinin yıllık kapanışını yaparken, eski bir endüstriyel projeden bahsettiniz. Yani bu bakiyenin artmasına neyin neden olduğu konusunda bize biraz bilgi verebilir misiniz?

Paul Dimarco: Evet. Üçüncü çeyrek sayıları açıklandığında hafif bir düşüş göreceğiz, lakin bunun büyük bir kısmı 2022’de ve bu yılın başlarında zorluk yaşadığımız eski endüstriyel projelerle ilgili. Bunlardan kimileri 4. çeyreğin olağan akışı içinde tahlile kavuşturuldu, kimileri ise mukavelelerden doğan yükümlülüklerimiz konusunda müşterilerimizle birlikte çalışıyoruz. Ve natürel ki bunları raporlamak için çok sağlam bir sürecimiz var. Bu değişiklik buyruklarını gerçekleştirme konusunda çok güçlü bir geçmişe sahibiz ve bugünkü ortamda sahiden farklı bir şey beklemiyoruz.

Justin Hauke: Tamam. Yüksek görünürlüğe sahip bir proje olduğu için 4. çeyrekte MVP’nin gelir katkısını ölçebilir misiniz? Ve sonra 2024’ün birinci yarısında ne kadar olacak? Proje için maliyet kestiriminin daha yüksek olduğunu açıkladıklarını biliyorum, bunun ne kadar katkıda bulunduğunu anlamamıza yardımcı olmak için biraz bağlam verebilir misiniz?

Jose Mas: Evet. Bakın, bence 2023 yılının tamamı için bir değişiklik yok. Yalnızca gecikmeler nedeniyle dördüncü çeyrekte üçüncü çeyreğe nazaran daha ağır. Hatırlayın, bu projeye Eylül ayında başladık. Projenin başlarındaki kimi gecikmeler nedeniyle yaklaşık 3.700 kişiyi işe almak zorunda kaldık, neye müsaade verilip verilmeyeceğini tam olarak anlamak açısından çok fazla gecikme oldu. Çeyreğin ikinci yarısına hakikat tam rampaya ulaştık, bu nedenle gelirin bir kısmını 4. çeyreğe taşıdık. Ve muhtemelen bu noktada olduğumuzu söyleyebilirim – kamuoyuna ne söylediklerini bilmiyorum, bu yüzden 2024 için nitekim bir gelir sayısı vermek istemiyorum. Lakin bizim için yüz milyonlarla tabir edilecek.

Justin Hauke: Tamam. Gereğince makul. Teşekkür ederim.

Jose Mas: Teşekkür ederim.

Operatör: Bir sonraki sorumuzu Goldman Sachs’tan Neil Mehta’dan alacağız. Lütfen devam edin.

Neil Mehta: Günaydın Jose, Paul, vergi ile başlamak istiyorum [anlaşılmaz] kimilerinin büyük bir itici gücü oldu – beni düzgün duyabiliyor musun Jose? Özür dilerim.

Jose Mas: Evet. Devam et, Neil. Günaydın.

Neil Mehta: Tamam. Günaydın. Sanırım sizin belirttiğiniz birtakım kaygılar vergi eşitliği ile ilgiliydi ve bu da Pak Güç segmentinde büyük bir dalgalanma yarattı. Bu yılın sonuna kadar bu bahiste biraz daha netlik kazanmayı beklediğinize dair bir yorum yapmıştınız. Bu mevzuda size neyin inanç verdiğinden bahsedebilir misiniz? Ve bunun müşteri tabanında daha fazla faaliyete dönüşeceğini düşünüyor musunuz?

Jose Mas: Yani kısa karşılık katiyen. Yaz aylarında kimi lisanlar hakkında kılavuz yayınlandığından bu yana muazzam ölçüde çalışma yapıldığını düşünüyorum. Bence dal müşterileri, hazineden güce ve ticarete kadar herkesle yapılan görüşmeler konusunda kendilerini hakikaten rahat ve daha uygun hissediyorlar. En son lisanın yıl sonuna kadar ortaya çıkacağını düşünüyorum. Ve bence bu muazzam ölçüde faaliyeti teşvik edecek zira önlerini açacak. İnsanlara tasarıda var olan bonus vergi amortisman fırsatlarını yakalamanın ne manaya geldiğini anlatacak, bu da vergi eşitliğini netleştirecek ve satılabilir hale getirecek. Sermaye profillerini ve getiri profillerini kıymetli ölçüde değiştiren ve bundan vazgeçmek istemeyen çok sayıda müşterimiz var, bu nedenle bugün vergi özkaynaklarını taahhüt etmek istemiyorlar ve böylelikle tüm bonus fırsatlarının ne olduğunu tam olarak anlıyorlar. Sanırım bu hususun sonuçlanmasına çok yaklaştık ve bu da piyasaya muazzam bir hareketlilik katacak. Ve bence 2024 planımızı buna çok bağımlı olmayan projelerle oluşturmaya çalışıyoruz ve bu yılı düşünürken bunu sahiden potansiyel bir artı olarak kullanıyoruz.

Paul DiMarco: Evet. Neil, direkt transferin IRA’nın çok daha yaygın hale gelmeye başlayan bir öbür kararı olduğunu da eklemek isterim, değil mi? Sanırım bu sürecin nasıl yapılacağı, bu süreçlerin nasıl gerçekleştirileceği konusunda erken devirde birtakım belirsizlikler vardı. Lakin giderek daha fazla geliştirici ve yenilenebilir güç üreticisinin vergi özkaynaklarını direkt transfer yoluyla paraya çevirmenin yollarını bulduğunu görüyoruz ki bu, maliyet açısından verimli olduğu sürece – paha açısından bakıldığında, idari açıdan çok daha verimli bir prosedürdür. Münasebetiyle gelişmeler konusunda olumlu düşünüyoruz.

Neil Mehta: Teşekkürler Paul, çok yardımcı oldun. Jose de marjlarla ilgili bir soru soracak. Bu telefon görüşmesinde çok fazla vakit harcıyoruz, lakin marjlar da son birkaç yıldır bir dalgalanma kaynağı oldu. Hasebiyle marj profilini modelleme formunuz konusunda piyasaya itimat verebilir misiniz, en büyük risklerin nerede olduğunu düşünüyorsunuz? Ve sizce üst istikametli sürpriz alanları nereler olabilir?

Jose Mas: Elbette. 2024’ü ve akabinde burada gördüklerimizi düşünürken, yeniden bugün nerede olduğumuzu ve gelirin nereye gittiğini nasıl düşündüğümüzü göz önünde bulundurduğumuzu düşünüyorum. Uzun vadeli marj profili beklentilerimizi değiştirmedik ki bunun da kıymetli olduğunu düşünüyorum. İşletmede gördüğümüz ve evvelki amaçlarımıza ulaşmamıza müsaade vermeyeceğini düşündüğümüz hiçbir şey yok. Tersine, daha evvel de söylediğimiz üzere, bu yıl için tüm şirket marjlarının epey makul ve muhafazakâr varsayımlara dayandığını ve açıkçası genel olarak üst taraflı olduğunu düşünüyorum, değil mi? Klasik olarak bu çeşit marj getirilerini aşan projelerde çok sayıda yeni işin geldiği bir yılda petrol ve gazda yıla orta onlu düzeylerde başlıyoruz. Bu alanda yükseliş olduğunu düşünüyoruz. İşin bağlantı tarafında, açıkçası, yıla bir evvelki yıla nazaran daha güçlü başladık. İkinci yarıda bir ölçü geri adım attık. Lakin 2022 yılı için nerede olduklarını düşündüğümüzde, bu yılı bitireceğimiz yerden değerli ölçüde daha âlâ olan bu düzeylere çok yakında geri dönmememiz için hiçbir neden yok. Elektrik dağıtım işimiz, tekrar, bu satın almadan sonraki birinci yıldı. Bu nedenle marjlar konusunda biraz gürültü olduğunu düşünüyorum, fakat çift haneli marjlara ulaşma kabiliyetimizin büsbütün değişmediğini düşünüyorum. Ve bence Pak Güç, yaşadığımız tüm zorluklara karşın, marjlar yıldan yıla güzelleşti ve bir ölçü sabit kaldı. Beklediğimiz hacimle birlikte marjların hakikaten artma fırsatına sahip olduğunu düşünüyorum. Hasebiyle marjların vakit içinde nereye gideceği konusunda kendimi düzgün hissediyorum. Ve tekrar, 2024 yılı için herkesin rahat edebileceği, nitekim muhafazakar bir temel düzey belirlediğimizi düşünüyorum.

Neil Mehta: Tamam, ikinize de teşekkür ederim.

Jose Mas: Teşekkürler Neil.

Operatör: Bir sonraki sorumuzu TD Cowen’dan Marc Bianchi’den alacağız. Lütfen devam edin.

Marc Bianchi: Teşekkür ederim. Birinci sorum elektrik işleriyle ilgili, yani Pak Güç ve Güç Dağıtımı ve siz de bahsetmiştiniz ve sanırım piyasa da genel olarak bu işleri etkileyen yüksek sermaye maliyetiyle ilgileniyor. Hasebiyle, proje geliştirme ve yüksek sermaye maliyetini düşünürseniz, bu Pak Güç için bir şeydir ve daha sonra kamu hizmeti bölümündeki yüksek sermaye maliyeti ve birtakım müşterilerin harcamalarını yavaşlattığından bahsettiniz. Bu sistemik sorun 2024’e kadar devam edecek üzere görünüyor, lakin kimi kamu hizmeti müşterilerinin bütçelerini yeniledikten sonra harcamalarını tekrar artırdıkları yorumunu yaptınız. Bu nedenle, 2024 yılında bu sistemik riskin ne kadarının devam edeceğini ve ne kadarının temizleneceğini düşündüğünüzden ve bunun için tahminen de sistemlerin neler olduğundan bahsedebilir misiniz?

Jose Mas: Evet. Bence 2024 için planlama yapmayı düşündüğümüzde ve yeniden döngünün çok başındayız, bunu düşünme biçimimiz, işimizi büyütmede çok başarılı olduğumuzdur. Yani, temelde son x ay içinde ya bölge satın aldık ya da mevcut bölgelerde genişledik, değil mi? Ve bunu hem Doğu Yakası hem de Batı Yakası’ndaki büyük müşterilerle, büyük kamu hizmetleriyle yaptık ve bu marj genişlemesi konusunda hakikaten düzgün hissediyoruz. Faiz oranları ve maliyetlerle ilgili bu kaygı yükünün olmadığı olağan bir yılda, yalnızca buna dayalı büyüme varsayımlarımız bugün ortaya koyduğumuzdan değerli ölçüde daha yüksek olurdu. Münasebetiyle, büyüme perspektifinden elde ettiğimiz fırsatları, kamu hizmetlerinin müsabakaya devam edeceğini düşündüğümüz birtakım zorluklarla dengelediğimizi düşünüyorum. Yıl ilerledikçe, bu kamu hizmetlerinin daha yeterli performans göstereceğini yahut öngördüğümüzden daha az sorun yaşayacağını ve bunun da bize daha süratli büyüme fırsatı vereceğini umuyoruz. Güç Dağıtımı işimizde gelecek yıl için orta tek haneli bir büyüme oranı belirlemek bizim için sahiden düşük bir sayı. İddia ettiğimizden daha düşük bir sayı. Buna bir de kazandığımız birtakım projeleri eklerseniz, bu da bize yardımcı olacaktır. Sanırım sermayelendirme açısından nerede olduklarını ve projeleri finanse etmek için ne yapmaları gerektiğini düşünürken hakikaten muhafazakar davranıyoruz. Pak Güç işimizde de tıpkı karşılığı verdiğimizi söyleyebilirim.

Marc Bianchi: Tamam. Teşekkürler, Jose. Bir öbür sorum da Petrol ve Gaz ile ilgili. MVP’nin 2024’ün birinci yarısında yardımcı olacağını söylediniz, lakin yıl için genel gelir düşüşünden bahsettiniz. Hasebiyle, ikinci yarı, bu iş için sabit bir durum düzeyi olarak bahsettiğiniz 2 milyar dolarlık çalışma oranının biraz altında görünüyor. Bu nedenle, aslında sabit durum çalışma oranını şu anda 2 milyar doların biraz altında mı gördüğünüzden bahsedebilir misiniz, yoksa bu öbür bir muhafazakarlık kaynağı olabilir mi?

Jose Mas: Hayır. Bakın, sanırım bir müddettir bu iş için hakikat düzeyin 1,5 milyar ila 2 milyar dolar olduğunu söylüyorduk. Bunun üst hududuna daha yakın olacağı konusunda kendimizi daha rahat hissediyoruz. Ayrıyeten, MVP’nin başlayacağı, muhakkak periyotlarda çok fazla gelir getireceği ve ortadan kalkacağı için kendi zorluklarını da beraberinde getireceğini biliyorduk. 2024’ü düşündüğümde, açıkçası, yılın birinci yarısı MVP nedeniyle biraz daha güçlü olacak. Daha evvel bahsettiğimiz ve 2024’te tamamlanacak olan pek çok projemiz var. Hasebiyle 2024 için sahiden yeterli hissediyoruz. Birinci yarının 2023’ten daha yüksek olacağını, ikinci yarının ise biraz daha düşük olacağını düşünüyorum. Yeniden, bunun bugün bildiğimiz projelere dayandığını düşünüyorum, bence, birtakım potansiyel çekişler için birtakım fırsatlar var. Fakat 2025 yılında başlayacağını bildiğimiz projeler de var. Bu nedenle, bu yıl yaşadığımız ve açıkçası geçen yıl da yaşadığımız iniş çıkışlara kıyasla çok daha istikrarlı bir yıl olacağını düşünüyorum.

Marc Bianchi: Tamam. Çok teşekkür ederim.

Jose Mas: Ben teşekkür ederim.

Operatör: Bir sonraki sorumuzu D.A. Davidson’dan Brent Thielman’dan alacağız. Lütfen buyurun.

Brent Thielman: Hey, teşekkürler. Günaydın. Jose, Pak Güç marjlarıyla ilgili bir soru daha. Sanırım sormak istediğim soru, birikmiş işlerdeki yahut LNP kapsamındaki projelerin profili, bu iş başladığında bu iş için nihayetinde elde etmeyi umduğunuz marjları destekliyor mu? Yoksa orta tek haneli sayıların üzerinde bir marjı düşünmeye başlamadan evvel bunun üzerinde çalışmanız mı gerekiyor?

Jose Mas: Bahsettiğimiz hacim profillerine ulaşabilirsek, tekliflerdeki fiyatlandırmamızla bağlı marjlar katiyen bunu başarmamıza müsaade veriyor ve aslında potansiyel olarak daha fazlasını elde etmemize müsaade verdiğini düşünüyoruz. Yani bir fiyatlandırma sıkıntımız olduğuna inanmıyoruz. Bu yıl projeleri teslim ederken proje bazında baktığımızda, iş seviyesinde proje performansı güzeldi. Asıl sorun maliyetlerin absorbe edilmesi oldu. Münasebetiyle, gelir düzeylerini olması gereken yere getirdikçe, bugün konuştuğumuz marj profiline değil, daha evvel uzun vadeli görünümümüzde ortaya koyduğumuz vakit profiline girmeye başlıyoruz.

Brent Thielman: Tamam. Ve sanırım bu soruyu 2024 için öteki bir biçimde soracağım. Önümüzdeki yıl için orta ila yüksek tek haneli büyüme öngörülüyor. Bu, IEA’dan devralınan ve bu yıl şimdiye kadar ertelendiğini gördüğünüz yenilenebilir güç projelerinin yürütülmesini ne ölçüde içeriyor?

Jose Mas: Brian, sorunun küçük bir kısmını kaçırdım – soruyu tekrarlayabilir misin zira bir saniyeliğine kesildi?

Brent Thielman: Evet Jose, sanırım sormak istediğim soru 2024 yılı büyüme öngörüleri hakkında ne düşündüğün. Bu, IEA’nın bu yıl şimdiye kadar ertelendiğini gördüğünüz çalışmalarına ait varsayımları ne ölçüde içeriyor?

Jose Mas: Pak Güç alanında 2024 yılı için yaptığımız şey, bir nevi en başa dönmek oldu, değil mi? İster IEA ister eski işimiz olsun, nereden geldiğine bakmaksızın her projeyi aldık ve risklerini ayarladık. 2024’te devam etmek için çok az sorunu olduğunu düşündüğümüz projelere odaklanıyoruz ve planımızı bu biçimde oluşturuyoruz. Hiçbir projeden vazgeçmiyoruz. Hiçbir müşteriyi, onları çekebildiğimiz ölçüde terk etmiyoruz, bunu açıkça yapacağız. Fakat planı, devam etme mümkünlüğünün en yüksek olduğunu düşündüğümüz ve güzel performans gösteren işlerin birleşik bir çalışma programına dayalı olarak oluşturmaya çalışıyoruz.

Brent Thielman: Tamam. Teşekkürler, Jose.

Operatör: [Bir sonraki sorumuzu Thompson Davis’ten Adam Thalhimer’a yöneltiyoruz.

Adam Thalhimer: Hey, günaydın. Teşekkürler çocuklar.

Jose Mas: Günaydın, Adam.

Adam Thalhimer: Jose, yüksek oranlar ve makro belirsizlik teklifleri ne ölçüde etkiliyor?

Jose Mas: Teklif vermeyi, müşterilerin projelerde kesin olarak performans gösterme kabiliyetlerini etkiledikleri kadar etkilediklerini bilmiyorum, değil mi? Bence teklif verme stratejimize yaptığı şey, müşterinin nerede olduğunu, ileriye dönük olarak bu işin potansiyelinin ne olduğunu ve uygulama hünerlerini nitekim çok yeterli anlamamızı sağlamak. Ve maliyet açısından bunu karşılayabildikleri ölçüde, gerçek, bildiğimiz mevcut maliyetlerimizi oluşturuyoruz, personellik yahut gereç açısından değişebileceğini düşündüğümüz her şeyi oluşturuyoruz. Bunların birçoğu teklif müddetinde kilitleniyor. Münasebetiyle fiyatlandırma düzeneği açısından çok telaşlı değiliz. Daha çok, teklif verdiğimiz projelerin ve projeler için teklif vermek için harcadığımız vaktin, o projenin ilerleme potansiyeline nazaran âlâ bir halde kullanıldığından emin olmakla ilgileniyoruz.

Adam Thalhimer: Pekala, ben daha çok teklif verme suratı yahut teklif verme akışı ya da insanların 2024 için baktıkları projelerin ölçüsü hakkında düşünüyordum?

Jose Mas: Evet. Sorun da bu, değil mi? Yani sunulan iş ölçüsü ya da insanların bizden teklif vermemizi istemesi bizim yapabileceğimizden çok daha fazla. Münasebetiyle sorun herkese fiyat vermek değil, sorun bu listeden nitekim yapılabilir olduğunu düşündüğünüz bir listeye yanlışsız seçim yaptığınızdan emin olmak. Bunu tekrarlamak istiyorum zira farklı formlarda söylemeye çalıştık, pazar inanılmaz derecede sağlıklı. Piyasada projelere nazaran muazzam ölçüde bastırılmış talep var. Devasa tesis portföylerine sahip onlarca ve onlarca müşteriyle tanışabilirsiniz. Asıl soru, bunlardan kaçının ne vakit hayata geçeceği. Açıkçası hepsinin ya da birçoklarının ilerleyeceğini düşünüyorum ancak asıl soru ne vakit ilerleyeceği ve biz de bu hususta çok vakit harcıyoruz. Yani 2023’te bulunduğumuz pozisyonda değiliz.

Adam Thalhimer: Tamam. Şahane, 4. çeyrek için yeterli bahtlar.

Jose Mas: Teşekkürler, Adam.

Operatör: Şu anda öbür soru yok üzere görünüyor. Ek yahut kapanış konuşması için kelamı tekrar Jose Mas’a vermek istiyorum.

Jose Mas: Evet. Bu vesileyle herkese tekrar teşekkür etmek istiyorum. Programlarınızı değiştirdiğiniz için teşekkür eder, dördüncü çeyrek görüşmemizde sizleri bilgilendirmeyi sabırsızlıkla bekleriz. Teşekkür ederim.

Operatör: Bugünkü görüşmemiz sona ermiştir. Katılımınız için teşekkür ederiz. Artık ilişkiyi kesebilirsiniz.

Bu makale yapay zekanın takviyesiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Kural ve Şartlar kısmımıza bakın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!