USD32,63
EURO34,87
CHF36,59
JPY0,207900
RUB0,365900
GBP41,43
EURO/USD1,07
BIST10.472,49
GR. ALTIN2.450,11
BTC67.012,40

ABD Hazine Bakan Yardımcısı Ukrayna’daki Rusya Yaptırımlarını Kıymetlendirdi

abd hazine bakan yardimcisi ukraynadaki rusya yaptirimlarini kiymetlendirdi FMsDFD.jpg
abd hazine bakan yardimcisi ukraynadaki rusya yaptirimlarini kiymetlendirdi FMsDFD.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo, ortalarında Maliye Bakanı Serhiy Marchenko’nun da bulunduğu Ukraynalı yetkililerle Rusya’ya yönelik yaptırımların ağırlaştırılması konusunda kritik görüşmelerde bulunmak üzere Kiev’de bulunuyor. Bugünkü toplantılara Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy’nin yardımcıları, milletvekilleri, akademi ve sivil toplum kümelerinden temsilciler de katılıyor. Adeyemo’nun gündeminde Perşembe günü Berlin’de yapması planlanan ve Rusya’nın askeri sanayi kompleksini daha da zayıflatmaya yönelik planların ana çizgilerini çizeceği değerli bir konuşmanın ön izlemesi de yer alıyor.

Konuyla ilgili olarak Beyaz Saray’dan üst seviye bir yetkili olan Daleep Singh Salı günü yaptığı açıklamada ABD ve müttefiklerinin yaptırımların kapsamını genişletmeyi, bilhassa de Rusya ile ticareti kolaylaştıran finansal sistemleri maksat almayı düşündüklerini belirtti. Bu kapsamda Rusya’nın ticari faaliyetlerine yardımcı olan kuruluşlara ikincil yaptırımlar uygulanması da kelam konusu olabilir.

ABD idaresi, Hazine’nin Aralık ayında finansal kurumları gaye alma yetkisini genişletmesinin akabinde Rusya-Çin ticaretinde bir düşüş gözlemledi. Bu yetkinin daha da genişletilmesi düşünülmektedir. Rusya’nın Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana ABD 4,000’den fazla kişi ve kuruma yaptırım uyguladı ve bu yaptırımlar Rus bankacılık bölümünün varlıklarına nazaran yaklaşık %80’ini etkiledi. Yalnızca bu ay, Rusya’nın savaş yeteneklerini bozmayı ve kaçış kanallarını engellemeyi amaçlayan yaklaşık 300 kişi ve kuruluş yaptırım listesine eklendi.

Çin’in Rusya’nın savunma endüstrisine değerli ölçüde çift kullanımlı mal tedarik etmesine ait tasalar de lisana getiriliyor. ABD bu tasaları direkt Çin ile ele almaya devam etme niyetinde.

Adeyemo ayrıyeten Yedi Küme (G7) başkanlarının, Batılı ülkeler tarafından dondurulan yaklaşık 300 milyar dolarlık Rus varlığının kaldıraç olarak kullanılmasına yönelik eforlarını da ele alıyor. G7 maliye bakanları geçtiğimiz Cumartesi günü bu varlıklardan elde edilecek gelirin Ukrayna’nın finansmanını arttırmak üzere kullanılmasına yönelik stratejiler konusunda kıymetli ilerlemeler kaydetmiş, lakin bu görüşmelerin detayları açıklanmamıştır.

ABD, Japonya, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya ve Kanada’dan oluşan G7 ortaklarının Ukrayna’ya kısa vadede 50 milyar dolara kadar dayanak sağlayabilecek bir krediyi desteklemelerini savunuyor. Bu kredi, varlıklara el konulmasını içermeyecek, fakat makul bir müddet boyunca gelecekteki faiz gelirleriyle teminat altına alınacaktır.

Adeyemo’nun Ukrayna’daki temasları yaptırımların yanı sıra ülkenin yolsuzlukla gayret önlemlerini de kapsıyor ve muhtemelen kamu bölümü finansmanının arttırılması yoluyla Ukrayna’nın özel yatırımları çekmesine yardımcı olmak için ABD dayanağını vurguluyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın takviyesiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Kural ve Şartlar kısmımıza bakın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!