USD32,67
EURO34,94
CHF36,61
JPY0,209200
RUB0,366200
GBP41,51
EURO/USD1,07
BIST10.504,16
GR. ALTIN2.451,05
BTC66.817,37

Avustralya enflasyonu Nisan ayında %3,6 artışla son 5 ayın doruğuna ulaştı

avustralya enflasyonu nisan ayinda artisla son ayin doruguna ulasti VYqdcmZH.jpg
avustralya enflasyonu nisan ayinda artisla son ayin doruguna ulasti VYqdcmZH.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SYDNEY – Beklenmedik bir gelişme olarak Avustralya’da tüketici fiyatları enflasyonu Nisan ayında son beş ayın doruğuna tırmanarak akaryakıt, sıhhat ve tatil harcamalarındaki artışa neden oldu. Bu artış, faiz oranlarında muhtemel bir üst taraflı ayarlamaya ait spekülasyonları arttırdı.

Avustralya İstatistik Ofisi, aylık tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) Nisan ayında yıllık %3,6’ya yükseldiğini ve Mart ayında kaydedilen %3,5’lik oranın üzerine çıktığını gösteren bilgileri yayınladı. Bu sayı, %3,4’lük bir enflasyon oranı öngören piyasa kestirimlerini aştı.

Ayrıca, en oynak kalemleri dışarıda bırakan çekirdek enflasyonun temel göstergesi olan kırpılmış ortalama, bir evvelki ayki %4,0’lık orandan %4,1’lik yıllık orana hızlanarak yükselmiştir. Uçucu kalemler ve tatil seyahatleri hariç tutulduğunda TÜFE yıllık %4,1’de sabit kalmıştır.

Enflasyondaki artış, iktisattaki maliyet baskılarının arttığına işaret etmesi bakımından kıymetli olup, Merkez Bankası’nın faiz hareketlerine ait kararlarını etkileyebilir. Bilgiler, Avustralya enflasyonist eğilimlerle boğuşurken hem tüketicilerin hem de siyaset yapıcıların karşılaştığı zorlukların altını çiziyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın takviyesiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Kural ve Şartlar kısmımıza bakın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!