USD32,64
EURO34,90
CHF36,58
JPY0,207900
RUB0,365600
GBP41,44
EURO/USD1,07
BIST10.445,74
GR. ALTIN2.445,89
BTC66.981,79

Avustralya’da konut fiyatları 2026’ya kadar istikrarlı bir halde artacak

avustralyada konut fiyatlari ya kadar istikrarli bir halde artacak XaOmAQg.jpg
avustralyada konut fiyatlari ya kadar istikrarli bir halde artacak XaOmAQg.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avustralya’da konut fiyatlarının 2026 yılına kadar artış eğilimini sürdürmesi ve faiz indirimlerine ait durağan görünüme karşın genel enflasyonu geride bırakması bekleniyor. Bir küme emlak uzmanının tahlili, bu daima fiyat artışının ardındaki itici güç olarak uygun fiyatlı konut arzındaki kalıcı eksikliğe işaret ediyor.

Ülkenin güçlü konut talebi, mesken inşaatçılarının yetersiz arz artışlarıyla birleşince Avustralya’yı en değerli global pazarlar ortasında konumlandırdı ve yeni mesken alıcıları için değerli zorluklar ortaya çıkardı. Pandemi sırasında %25’ten fazla artış gösteren konut fiyatları, Avustralya Merkez Bankası’nın faiz oranlarını 12 yılın doruğu olan %4,35’e yükseltmesine karşın 2023 yılı sonuna kadar %8,1’lik bir artışla toparlandı.

Tahminler, Avustralya Merkez Bankası’nın yılın son çeyreğine kadar faiz indirimine gitmesini öngörmüyor. Avustralya’da 10 Mayıs ile 28 Mayıs tarihleri ortasında 14 emlak analistinin iştirakiyle gerçekleştirilen bir anket, Ağustos 2023’ten bu yana yapılan kestirimlere paralel olarak bu yıl konut fiyatlarında %5,3’lük bir artış öngörüyor. Analistler ayrıyeten 2025 ve 2026 yılları için de %5,0’lık istikrarlı bir artış öngörüyor.

Sağlam ekonomik göstergeler, düşük işsizlik oranları ve kıymetli bir göçmen akını ile desteklenen Avustralya’nın konut piyasası, tarihi olarak analistlerin iddialarını aşmıştır. AMP (OTC:AMLTF) ekonomisti My Bui, arz ve talep ortasındaki dengesizliğin satın alınabilirlikten daha tesirli bir faktör olduğunu ve potansiyel arz artışlarına karşın, piyasanın hala son birkaç yıldaki arz eksikliğini ele alması gerektiğini belirtiyor.

Önümüzdeki iki ila üç yıl içinde uygun fiyatlı konutların mevcudiyetine ait sorulara cevap veren sekiz analistin tamamı arzın talebi karşılayamayacağını belirtirken, bunların yarısı kıymetli bir eksiklik öngörüyor. Arz üzerindeki kısıtlamalar, yüksek mortgage oranları ve halihazırda yüksek olan konut fiyatlarının, birinci defa mesken alacaklar için satın alınabilirlik sıkıntılarını daha da kötüleştirmesi bekleniyor.

Nisan ayı itibariyle, Avustralya’da bir mülk için istenen ortalama fiyat 779.817 A$ (520.293,90 $) olup, bu sayı ülkenin ortalama yıllık gelirinin yaklaşık sekiz katına, Sidney’de ise neredeyse on iki katına denk gelmektedir. Sidney’de fiyatların bu yıl %4,5, bir sonraki yıl ise %5,5 artması bekleniyor.

Metropole’den Michael Yardney, süratle artan fiyatlar, yükselen hayat maliyetleri ve yükselen kiralarla çaba eden birinci sefer mesken alacaklar için tasalarını lisana getiriyor. Yardney, mülk sahiplerinin varlık bedellerinde değerli bir artış yaşanırken, ortalama gelirlerin buna ayak uyduramadığına ve servet uçurumunun genişlediğine dikkat çekiyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın dayanağıyla oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Kaide ve Şartlar kısmımıza bakın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!