USD32,24
EURO35,00
CHF35,35
JPY0,205900
RUB0,362000
GBP41,18
EURO/USD1,09
BIST10.677,49
GR. ALTIN2.437,71
BTC68.538,43

Biden, beklenen imzayı attı: Bu duruma düşmemeliydik

biden beklenen imzayi atti bu duruma dusmemeliydik yZpsmaO.jpg
biden beklenen imzayi atti bu duruma dusmemeliydik yZpsmaO.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Lideri Joe Biden, hükümetin kapanmasını önleyecek süreksiz bütçe tasarısına imza attı.

Biden’ın 2023 mali yılının bitimine 1 saatten az kala federal hükümete 45 günlük finansman sağlayacak tasarıyı imzalamasıyla, hükümetin kapanmasının önüne geçildi.

Tasarı Cumhuriyetçilerin hakimiyetindeki Temsilciler Meclisi’nde 91’e karşı 335 oyla kabul edilmiş, Demokratların çoğunlukta olduğu Senato’dan da 9 “hayır” oyuna karşı 88 “evet” oyuyla geçmişti.

Söz konusu tasarı, 17 Kasım’a kadar federal kurumlara ödenek sağlarken, Kongre’de 2024 mali yılı bütçesi üzerinde muahedeye varılması için vakit tanıyacak.

“En başından bu duruma düşmemeliydik”

Öte yandan Biden, tasarının Kongre’den geçmesinin akabinde yaptığı yazılı açıklamada, bugün Temsilciler Meclisi ve Senato’daki iki partili çoğunluğun “milyonlarca çalışkan Amerikalıya gereksiz acı verecek gereksiz bir krizin” önlenmesi için hükümetin açık tutulması istikametinde oy kullandığına dikkati çekti.

Onaylanan tasarının muvazzaf askerlere ödeme yapılmaya devam edilmesini, yolcuların havaalanındaki gecikmelerden kurtulmasını, milyonlarca bayan ve çocuğun hayati ehemmiyet taşıyan beslenme yardımına erişmeye devam etmesini ve çok daha fazlasını teminat altına aldığını vurgulayan Biden, bunun ABD’liler için yeterli bir haber olduğunu belirtti.

Biden, en başından bu duruma düşülmemesi gerektiğini vurgulayarak, “Sadece birkaç ay evvel, Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy ve ben, tam olarak bu cinsten üretilmiş krizlerden kaçınmak için bir bütçe mutabakatına vardık. Haftalarca çok Cumhuriyetçiler, milyonlarca Amerikalı için yıkıcı olabilecek önemli kesintiler talep ederek bu muahededen çekilmeye çalıştı. Başarısız oldular.” sözlerini kullandı.

McCarthy ile Kongre’nin ezici çoğunluğunun Ukrayna’ya olan takviyelerinde kararlı olsa da varılan muahedede bu dayanağın devamını sağlayacak yeni bir finansman bulunmadığına değinen Biden, Amerika’nın Ukrayna’ya verdiği dayanağın kesilmesine hiçbir şartta müsaade vermeyeceklerini bildirdi.

Biden, McCarthy’nin Ukrayna halkına olan bağlılığını sürdüreceğini ve bu kritik anda Ukrayna’ya yardım etmek için gereken dayanağın geçişini sağlayacağını umduğunu kaydetti.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen da yazılı açıklamasında, hükümetin “pervasız ve gereksiz” kapanmasını önlemek için harekete geçmesi nedeniyle Kongre’yi alkışladığını belirtti.

Ülkenin son 2,5 yılda kayda paha bir ekonomik ilerleme kaydettiğini vurgulayan Yellen, “Ekonomik ilerlememizi tehlikeli siyasi saldırganlıkla tehlikeye atmak yerine desteklemek için çalışmalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!