USD32,14
EURO34,93
CHF35,23
JPY0,205300
RUB0,363000
GBP41,18
EURO/USD1,09
BIST10.656,96
GR. ALTIN2.430,11
BTC70.471,77

Biden, İsrail ve Ukrayna’yı desteklemek için Kongre’ye “acil bütçe” talebinde bulunacağını duyurdu

biden israil ve ukraynayi desteklemek icin kongreye acil butce talebinde bulunacagini duyurdu jRygHyu.jpg
biden israil ve ukraynayi desteklemek icin kongreye acil butce talebinde bulunacagini duyurdu jRygHyu.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Lideri Joe Biden, Oval Ofis’te Ulusa Sesleniş konuşması yaptı.

ABD Kongresi’nden yarın talep edeceği bütçenin daha evvel hiç görülmemiş halde İsrail’in güvenliğine olan bağlılığını teyit edeceğini aktaran Biden, “Bu akıllı bir yatırım. Jenerasyonlar boyunca Amerikan güvenliğine kar sağlayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Biden, Kongre’nin fonlamasını talep ettiği “güvenlik paketi”nin İsrail’in askeri üstünlüğünü güçlendireceğini kaydederek, “Bölgedeki öteki hasım aktörlerin İsrail’in hiç olmadığı kadar güçlü olduğunu görmelerini sağlayacağız ve çatışmanın yayılmasını engelleyeceğiz.” diye konuştu.

Zamanın çok değerli olduğuna dikkati çeken Biden, ABD’de kimi bölünmüşlükler olduğunu belirterek, “Hamas üzere teröristler ile Putin üzere diktatörlerin kazanmasına müsaade veremeyiz. Buna müsaade veremem.” dedi.

“Hamas ve Putin demokratik komşularını yok etmek istiyor”

Biden, “Hamas ve Putin farklı tehdit teşkil ediyor fakat ortak bir noktaları var, ikisi de demokratik komşularını büsbütün yok etmek istiyor.” sözlerini kullandı.

ABD’nin Ukrayna’ya asker göndermeyeceğinin daha evvel de altını çizdiğini anımsatan Biden, Ukrayna’nın tek isteğinin Rus güçlerini ülkelerinden çıkarmak için yardım olduğunu lisana getirdi.

Biden, Ukrayna’ya sağlanan yardımların “ABD’nin depolarından” gittiğini ve Kongre’den talep edeceği bütçeyle “depoların Amerikan imali yeni teçhizatlarla” doldurulacağını kaydetti.

ABD Lideri, “Yarın Amerika’nın ulusal güvenlik gereksinimleri çerçevesinde İsrail ve Ukrayna dahil ortaklara takviye olmak için Kongre’ye acil bütçe talebinde bulunacağım.” diye konuştu.

“Gazze’ye birinci insani yardım sevkiyatını garanti altına aldım”

İsrail ziyareti hakkında da konuşan Biden, ABD’nin en kıymetli önceliğinin Hamas tarafından rehin alınan Amerikalı vatandaşların güvenliği olduğunu vurguladı.

Biden, Hamas’ın 7 Ekim’deki akınında hayatını kaybeden Amerikalıların sayısının 32’ye yükseldiğini duyurdu.

“Barıştan vazgeçemeyiz, iki devletli tahlili terk edemeyiz.” diyen Biden, ABD’nin Filistin halkına olan bağlılığının da sürdüğünü söz etti.

Biden, “Gazze’deki hastanede meydana gelen patlamadan” da derin hüzün duyduğunu belirterek, bunun İsrailliler tarafından gerçekleştirilmediğini tekrar lisana getirdi.

Hamas’ın tüm Filistin halkını temsil etmediğinin altını çizen Biden, “Dün İsrail ve Mısır önderleriyle yaptığım görüşmelerde Birleşmiş Milletlerden Gazze’deki Filistinlilere birinci insani yardım sevkiyatının gerçekleşmesini teminat altına aldım.” bilgisini paylaştı.

“İsrail savaş kurallarına uygun hareket etmeli”

Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile birebir vakitte “İsrail’in savaş kurallarına uygun” bir halde hareket etmesi gerektiğinin ehemmiyetini de görüştüklerini belirterek, “Bu, çatışmada mümkün olduğu kadar sivilleri korumak manasına geliyor.” dedi.

Amerika’nın 11 Eylül terör akınlarının akabinde çok kızgın olduğunu ve adalet için hareket ettiğini anımsatan Biden, “Bazı kusurlar yaptık. Bu nedenle İsrail hükümetini ‘öfkenin gözlerini bürümemesi’ gerektiği konusunda uyardım.” açıklamasında bulundu.

“Yahudi aksiliği ve İslamofobiyi reddetmeliyiz”

7 Ekim ataklarının akabinde ABD’de de Yahudi tersliği ve İslamofobinin artışa geçtiğine dikkati çeken Biden, geçen hafta 6 yaşında Müslüman bir çocuğun öldürülmesine reaksiyon gösterdi.

Biden, “Bunlar olurken sessiz kalamayız. Açık bir halde Yahudi zıtlığı ve İslamofobiyi reddetmeliyiz.” vurgusunu yaptı.

ABD Kongresinin alt kanadı Temsilciler Meclisi “donmuş” durumda

ABD Kongresinin alt kanadı Temsilciler Meclisinin Kevin McCarthy tarafından boşaltılan başkanlık koltuğu hala doldurulamadı.

“Donmuş” durumda olan Temsilciler Meclisine bu noktada yasa tasarıları ya da karar tasarıları sunulamıyor.

Amerikan basınında, Biden’ın bütçe talebinin, dış yardımlardan evvel “göç ve hudut sorunları” üzere iç politikayı ilgilendiren mevzularda harekete geçilmesini isteyen Kongre’deki Cumhuriyetçilerin pürüzüne takılabileceği yorumları yapılıyor.

Aynı vakitte, Biden’ın Kongre’den 100 milyar dolarlık bütçe talep edeceği gündeme getiriliyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!