USD32,64
EURO34,90
CHF36,58
JPY0,207900
RUB0,365600
GBP41,44
EURO/USD1,07
BIST10.445,74
GR. ALTIN2.445,89
BTC66.981,79

Çin PMI’da büyük hayal kırıklığı, fakat Asya payları alıcılı

cin pmida buyuk hayal kirikligi fakat asya paylari alicili wDSu.png
cin pmida buyuk hayal kirikligi fakat asya paylari alicili wDSu.png
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin’in imalat sanayi  faaliyeti Mayıs ayında beklenmedik bir biçimde daraldı. Pekin’in büyümeyi yönlendirmek için en çok güvendiği bu alandan gelen zayıf bilgi, yılbaşından bu yana coşan Çin ve Hong Kong payları için bir ihtar. Fakat, Yuan döviz kuru üzere Çin pay senetleri de berbat dataları umursamadı.

Ulusal İstatistik Ofisi Cuma günü yaptığı açıklamada, resmi imalat satın alma müdürü endeksinin (PMI) Mayıs ayında 49,5’e düştüğünü söyledi. Bu, Nisan ayındaki 50,4 ve Bloomberg’in ekonomist anketindeki 50,5 kestiriminin gerisinde. 50’nin üzerindeki rastgele bir sayı genişlemeye işaret ediyor.  İstatistik ofisi, inşaat ve hizmet dallarını kapsayan hizmetler PMI’ın 51,1 olduğunu söyledi. Bu, 51,5’lik bir kestirim ve 51,2’lik Nisan raporundan zayıf.

İki aylık kazanımların akabinde imalat dalındaki gerileme, Çin’in bu yılki %5 civarındaki ekonomik büyüme maksadına yönelik bir tehdit. Özel tüketimin hala gayrimenkuldeki kriz nedeniyle baskı altında olduğu bir ortamda, ihracata yönelik sanayilerin amaca ulaşmada değerli bir rol oynaması bekleniyor.

Ticariet ortaklarıyla gerginlikler arttıkça Çinli üreticiler için ek riskler ortaya çıkıyor. Çin’in en büyük ihracat pazarlarından ikisi olan ABD ve Avrupa Birliği, Pekin’i devlet sübvansiyonları yoluyla sanayilerinde çok kapasite oluşturmakla suçluyor. Elektrikli araçlar üzere temel eserlerin satışını engelleyecek yeni ticari pürüzler koyuyorlar ve daha da fazlasını tehdit ediyorlar.

Avustralya ve Yeni Zelanda Banking Group Ltd. Çin baş ekonomisti Raymond Yeung, “İmalat kaynaklı toparlanma kırılgan olmaya devam ediyor” dedi. “Önümüzdeki birkaç ayda artan ticari korumacılık büyük bir olumsuzluk olacak.”

Çin’in ihracatı yılın birinci dört ayında güçlü bir büyüme kaydetti. Lakin yeni ihracat siparişlerine ait PMI alt endeksi Mayıs ayında üç aydan beri birinci defa daraldı. Girdi fiyatlarının bir ölçüsü, artan emtia maliyetlerinin yansımasıyla sekiz ayın en yüksek düzeyine çıktı.

CSI 300 pay endeksi gün ortası prestijiyle %0,2 yükselirken, Hong Kong’da Çin payları evvelki üç seansta düştükten sonra %1,1 arttı.

Saxo Markets’ın Çin baş stratejisti Redmond Wong, pay senetlerinin muhtemelen yatırımcıların “zayıf PMI bilgilerinin hükümetin  Temmuz’da yapılacak Üçüncü Plenum Kongresi öncesinde daha fazla teşvik  uygulama ihtimalini artırmasıyla”  ayakta duruyor, dedi. Plenium, ekonomik ıslahatlara odaklanılması beklenen bir Komünist Parti toplantısı.

Veriye eşlik eden açıklamada, NBS analisti Zhao Qinghe, Mayıs ayındaki yavaşlamanın nedenleri olarak “sektördeki evvelki süratli genişlemenin yol açtığı yüksek baz etkisi” ve “yetersiz efektif talebe” işaret etti.

Çin hükümeti, iç talebi artırmak için şirketlerin ekipmanlarını devlet yatırımı, vergi indirimleri ve sübvansiyonlu kredilerle yenilemelerini teşvik eden bir program başlattı.

Politikanın tesirli olabileceğine dair işaretler var. NBS datalarına nazaran, yatırım ekipmanı ile bilgisayar ve telekomünikasyon sanayilerindeki üretim üst üste üçüncü ayda da artarken, demiryolu, nakliye ve havacılık aygıtları ile elektrikli makinelere yönelik yeni siparişler Mayıs ayında artmaya devam etti.

Bloomberg Ekonomistleri, “Çin’in imalat PMI’ındaki ivmenin mayıs ayında daralmaya dönüşmesi, zayıf talebin iktisadın arz tarafındaki toparlanmayı frenlediği kaygısını artırıyor. Bu temel göstergedeki düşüş, yılın bu vakti için olağandan daha büyüktü. Hizmetlerde de genişleme yavaşladı. Konut krizine  yönelik yeni tedbirler ilerleyen aylarda üretime takviye sağlayabilir. Lakin daima teşvik olmadan toparlanmanın ivme kazanması güç olacaktır.”

Kaynak:  Bloomberg, CNBC

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!