USD32,63
EURO34,87
CHF36,59
JPY0,207900
RUB0,365900
GBP41,43
EURO/USD1,07
BIST10.472,49
GR. ALTIN2.450,11
BTC67.012,40

Çin’de fabrika PMI düşüşte, teşvik davetleri sürüyor

cinde fabrika pmi dususte tesvik davetleri suruyor eJAGTHn.jpg
cinde fabrika pmi dususte tesvik davetleri suruyor eJAGTHn.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bugün açıklanan resmi bir ankete nazaran Çin’in imalat kesimi Mayıs ayında beklenmedik bir gerileme yaşadı. Resmi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Nisan ayındaki 50,4 düzeyinden 49,5’e gerileyerek fabrika faaliyetlerinde daralmaya işaret etti. Bu gelişme uzmanlar tarafından öngörülen 50.4’lük medyan varsayımın altında kaldı.

PMI kritik bir ekonomik gösterge olup 50’nin üzerindeki pahalar genişlemeye, 50’nin altındaki kıymetler ise daralmaya işaret etmektedir. Mayıs ayındaki düşüş, ülkede uzun müddettir devam eden emlak krizinin imalat dalı üzerinde baskı yaratmaya devam ettiğini ve hem işletmeleri, hem tüketicileri hem de yatırımcıları etkilediğini gösteriyor.

Fabrika faaliyetlerindeki daralma, sıkıntı durumdaki bölümü desteklemek için ek ekonomik teşviklere duyulan gereksinimle ilgili tartışmaları yine alevlendirdi. Çin hükümeti, iktisadın geneli üzerinde kıymetli bir baskı ögesi olan emlak krizinin tesirleriyle boğuşuyor.

PMI’daki düşüş, imalat endüstrinin dalı istikrara kavuşturmak ve daha fazla ekonomik yavaşlamayı önlemek için müdahale gerektirebilecek zorluklarla karşı karşıya olduğunun bir işaretidir. Bu son data noktası, ekonomik büyümeyi canlandırmak ve piyasaya inanç aşılamak için tedbirler almayı düşünen siyaset yapıcıları etkileyebilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın takviyesiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Kaide ve Şartlar kısmımıza bakın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!