USD32,93
EURO35,39
CHF36,93
JPY0,207300
RUB0,374400
GBP41,85
EURO/USD1,07
BIST10.767,85
GR. ALTIN2.464,86
BTC61.459,64

Depolamalı elektrik üretim tesislerine ait yeni düzenleme

depolamali elektrik uretim tesislerine ait yeni duzenleme ZXVYZFu.jpg
depolamali elektrik uretim tesislerine ait yeni duzenleme ZXVYZFu.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

EPDK tarafından hazırlanan “Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikle, depolamalı üretim tesisleri ile yenilenebilir güç kaynak alanı (YEKA) müracaatlarına ait düzenleme yapıldı.

Buna nazaran, yönetmeliğe eklenen süreksiz hususla EPDK tarafından karar alınıncaya kadar ilgili yönetmelikte kapsamı belirtilen depolamalı elektrik üretim tesislerine ait ön lisans müracaatları alınmayacak.

Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ), 2023 yılını takip eden 5 yıl ve takip eden 10 yıl için sistemlerine bağlanabilecek bölgesel üretim tesisi kapasitelerini 1 Nisan 2024’e kadar Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile EPDK’ye bildirecek ve internet sitesinde yayımlayacak.

Yönetmeliğe eklenen bir öteki süreksiz unsur kapsamında, yükümlülüğü bulunan hukuksal şahıslar tarafından 31 Aralık 2025’e kadar sunulan orman ön müsaadeleri, ön lisans kapsamında alınan orman müsaadesi olarak pahalandırılacak.

Tahsislerde EPDK kararı belirleyici olacak

Ayrıca, TEİAŞ, YEKA için yapılacak müracaatlar hariç, her yıl 1 Ekim’e kadar, takip eden 5 yıl için ve izleyen 10 yıl için, irtibat noktasına nazaran yahut bölgesel bazda, sistemlerine bağlanabilecek bölgesel üretim tesisi kapasitelerine ait raporu bakanlık ile EPDK’ye bildirecek.

Raporda, rüzgar yahut güneş gücüne dayalı üretim tesisleri için tahsis edilen kapasite ayrıyeten belirlenecek.

TEİAŞ tarafından kuruma bildirilen kapasite kapsamında, rüzgar yahut güneş gücüne dayalı üretim tesisi kurmak emeliyle yapılacak ön lisans müracaatlarına, rüzgar yahut güneş gücüne dayalı üretim lisansı sahipleri tarafından yapılan elektriksel kapasite artış taleplerine, birden çok kaynaklı elektrik üretim tesisi kurmak üzere yapılan müracaatlar ile iletim düzeyinden sisteme bağlanacak üretim tesisi müracaatlarına ait tahsisler EPDK kararıyla belirlenecek.

Söz konusu kaynak dışında kalan bağlanabilir kapasitenin depolamalı elektrik üretim tesisi kapsamındaki ön lisans müracaatları ile depolamalı elektrik üretim tesisi kapsamındaki üretim lisansı tadil müracaatları için tahsis edilecek kapasite de Heyet tarafından kararlaştırılacak.

Ön lisans tadil müracaatlarına ait düzenleme

Yönetmelik değişikliğiyle ön lisans tadil müracaatlarına ait de düzenlemeye gidildi. Buna nazaran, ön lisans tadil müracaatında bulunulması halinde, Çevresel Tesir Değerlendirmesi Yönetmeliği kapsamında alınması gerekli karar için ilgili kurumlara müracaat yapıldığına ait evrakın, Heyet kararı yahut ana hizmet ünitesi sürecinin bildiriminden itibaren 45 gün içinde EPDK’ye sunulması gerekecek.

Ayrıca, TEİAŞ, birden çok kaynaklı elektrik üretim tesislerinde suramı gerçekleştirilen yardımcı kaynak ünitelerine ait temini, tesisi ve OSOS entegrasyonu ilgili üretim lisansı sahibi hukuksal kişi tarafından sağlanan ölçüm sistemlerinden elde edilen yıllık üretim datalarını bir sonraki yıl 10 Ocak’a kadar EPDK’ye, piyasa işletmecisine ve ana kaynağın hidrolik olması durumunda DSİ Genel Müdürlüğüne bildirmekle yükümlü olacak.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!