USD32,79
EURO35,03
CHF36,86
JPY0,209200
RUB0,372800
GBP41,81
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
GR. ALTIN2.447,64
BTC66.331,87

FTX’in kurucusu hakkındaki “dolandırıcılık” davası başladı

ftxin kurucusu hakkindaki dolandiricilik davasi basladi rPShC.jpg
ftxin kurucusu hakkindaki dolandiricilik davasi basladi rPShC.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sam Bankman-Fried’a (SBF) yönelik açılan iki ceza davasından birincisi kapsamında, Yargıç Lewis Kaplan, New York’taki Manhattan federal mahkemesi salonunda toplanan 50 heyet adayı ortasından hem savcılar hem de Bankman-Fried’ın savunması açısından adil olabilecek 12 üyenin belirlenmesi için sorular sordu.

Kaplan, emelin bu davayı sırf kanıtlara dayanarak her iki taraf için de adil ve tarafsız bir halde karara bağlamaya istekli ve yetenekli şahıslardan oluşan bir heyet seçmek olduğunu söyledi.

Davada, elektronik dolandırıcılık, menkul değer dolandırıcılığı ve kara para aklama da dahil 7 suçlamayla karşı karşıya bulunan Bankman-Fried, yaptığı savunmada kelam konusu suçlamaları reddetmişti.

New York Güney Bölgesi savcıları, FTX müşterilerinin 8 milyar dolardan fazla parasının kaybolduğunu, eski CEO’nun da bunu örtbas ederek FTX yatırımcılarını dolandırdığını sav etmişti.

İddia makamının davayı hazırlamasının yaklaşık 4 hafta sürmesi ve savunmanın da kendi argümanlarını sunmasının 1-2 haftayı bulması bekleniyor.

Bankman-Fried’ın FTX’in Bahamalar’daki genel merkezinden ABD’ye iade edilmesinin akabinde getirilen ek suçlamaları ele alacak ikinci bir ceza davasının ise Mart 2024’te yapılması planlanıyor.

Eski CEO, kefaleti bozularak mahpusa gönderilmişti

Kripto para Borsası FTX, geçen yıl kasım ayında iflas etmiş, şirketin CEO’su Sam Bankman-Fried’ın da istifa ettiği açıklanmıştı.

Bankman-Fried, aralık ayında ABD’nin cürüm duyurusunun akabinde Bahamalar’da gözaltına alınmıştı. ABD’ye 21 Aralık 2022’de teslim edilen Bankman-Fried’ın duruşmaya kadar 250 milyon dolar kefaletle hür bırakılması kararlaştırılmıştı.

Bankman-Fried’ın kefaleti, Ağustos ayında şahitleri etkilemeye çalıştığı gerekçesiyle iptal edilmiş, eski CEO Brooklyn’deki bir cezaevine gönderilmişti.

Hızlı yükselmişti

Bankman-Fried, FTX 2019’da kurmuş ve çok geçmeden şirketin bedeli 30 milyara yakın dolarlık göz kamaştırıcı bir pahaya ulaşmıştı. Kripto pazarındaki çalkantı 2022 baharında kök saldı ve tüm kesimin pahası 3 trilyon dolardan 1 trilyon dolara düştü.

FTX’de 4 yönetici suçlamaları kabul etmişti ve Bankman-Fried aleyhinde konuşmaları bekleniyor.

Tüm hatalardan ceza alması durumunda 115 yıl mahpus cezasına çarptırılması bekleniyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!