USD32,63
EURO34,87
CHF36,59
JPY0,207900
RUB0,365900
GBP41,43
EURO/USD1,07
BIST10.472,49
GR. ALTIN2.450,11
BTC67.012,40

Hindistan’ın GSYİH büyümesi Mart çeyreğinde yavaşladı fakat güçlü kalmaya devam etti

hindistanin gsyih buyumesi mart ceyreginde yavasladi fakat guclu kalmaya devam etti NiVJMrL.jpg
hindistanin gsyih buyumesi mart ceyreginde yavasladi fakat guclu kalmaya devam etti NiVJMrL.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hindistan iktisadında Ocak-Mart çeyreğinde büyümenin yavaşlaması beklenirken, 54 ekonomistin katıldığı bir ankete nazaran GSYH yıllık bazda %6,7 oranında genişledi. Bu, bir evvelki çeyrekteki %8,4’lük artışa kıyasla bir yavaşlamaya işaret ediyor. İmalat ve kentsel harcamalardaki düşüşe bağlanan bu yavaşlamaya karşın, ülkenin ekonomik ivmesinin güçlü olduğu ve Asya’nın üçüncü büyük iktisadı olma pozisyonunu koruduğu düşünülüyor.

Ekonomik sıhhatin değerli bir göstergesi olan Gayri Safi Katma Bedelin (GVA) de Ekim-Aralık çeyreğinde %6,5’ten %6,2’ye gerilemesi bekleniyor. Merkez Bankası, mali yıl için %8’e yakın etkileyici bir genel büyüme oranı öngörerek Hindistan’ı genişleme açısından büyük global iktisatların ön sıralarına yerleştirme potansiyeline sahip.

Devletin altyapı harcamaları ve güçlü kentsel talep, memleketler arası ekonomik zorluklar karşısında bile iktisadın performansını yönlendirmede çok kıymetli olmuştur. Nisan ayına ilişkin araba satışları, konut kredileri ve akaryakıt tüketimi üzere yüksek frekanslı göstergeler güçlü kentsel talebin devam ettiğine işaret etse de kırsal talebin zayıfladığına dair kaygılar devam etmektedir.

Çarşamba günü S&P Küresel Ratings, Hindistan’ın kredi notu görünümünü “pozitif “e yükselterek, ulusal seçimlerin ötesinde ekonomik ıslahatların ve mali siyasetlerin sürdürüleceği beklentisini ortaya koydu. Derecelendirme kuruluşu, Nisan ayında başlayan cari mali yıl için %6,8’lik bir büyüme öngörürken, önümüzdeki üç yıl boyunca yıllık yaklaşık %7’lik bir büyüme oranı öngörüyor.

Hindistan’da ulusal seçimlerin son kademesi devam etmekte olup sonuçların 4 Haziran’da açıklanması beklenmektedir. Piyasa, Başbakan Narendra Modi’nin üçüncü bir periyot daha misyonda kalma ihtimaline hazırlanıyor.

Dünyanın en süratli büyüyen ekonomileri ortasında yer almasına karşın birtakım ekonomistler Hindistan’ın büyümesinin gerekli istihdam imkanlarını yaratmak için kâfi olmadığını savunuyor. Hindistan Merkez Bankası’nın eski başkanı Raghuram Rajan, eğitimli gençlere kaliteli istihdam yaratmak ve 2047 yılına kadar gelişmiş bir ülke olma amacına ulaşmak için iktisadın önümüzdeki birkaç on yıl içinde yılda yaklaşık %9-%10 oranında büyümesi gerektiğini belirtmiştir.

Resmi GSYH sayılarının bugün TSİ 1200’de açıklanması planlanıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın dayanağıyla oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Kural ve Şartlar kısmımıza bakın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!