USD32,63
EURO34,87
CHF36,59
JPY0,207900
RUB0,365900
GBP41,43
EURO/USD1,07
BIST10.472,49
GR. ALTIN2.450,11
BTC67.012,40

İsrail Merkez Bankası enflasyon ve çatışma ortamında faiz oranlarını korudu

israil merkez bankasi enflasyon ve catisma ortaminda faiz oranlarini korudu vhuBQA.jpg
israil merkez bankasi enflasyon ve catisma ortaminda faiz oranlarini korudu vhuBQA.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İsrail Merkez Bankası son toplantısında kısa vadeli faiz oranlarını değiştirmeyerek %4.50’de tutma kararı aldı ve böylelikle faiz oranı arka arda üçüncü defa sabit tutulmuş oldu.

Bu karar, artan enflasyonist baskılar ve ekonomik faaliyetlerdeki toparlanmanın yanı sıra Gazze’de Hamas ile yaşanan çatışma nedeniyle devam eden jeopolitik belirsizliğin akabinde geldi.

Merkez Bankası daha evvel de enflasyonun gevşeme sinyalleri verdiği ve savaşın ekonomik büyümeyi etkilediği Ocak ayında gösterge faiz oranını 25 baz puan düşürmüştü. Lakin daha sonra Şubat ve Nisan aylarında yapılan toplantılarda faiz oranı korunmuştu.

15 analistin katıldığı bir anket bu kararı öngörmüştü ve birçoğu faiz oranının 2024 yılı boyunca sabit kalmasını bekliyordu.

İsrail Merkez Bankası’na nazaran önümüzdeki yıl için enflasyon beklentileri yükseldi ve şu anda amaç aralığın üst hududunda bulunuyor.

Ülkenin yıllık enflasyon oranı Şubat ayında %2,5 olarak kaydedildikten sonra Nisan ayında %1-3 maksat aralığında %2,8 olarak açıklandı.

Enflasyonist eğilime karşın iktisat, 7 Ekim’de savaşın patlak vermesinin akabinde dördüncü çeyrekte yaşanan daralmanın akabinde kıymetli bir toparlanma göstererek birinci çeyrekte yıllık %14,1 oranında büyüyerek güçlenme sinyalleri verdi.

Merkez Bankası’nın açıklamasında para siyaseti konseyinin bir yandan piyasalarda istikrarı sağlamaya ve meçhullüğü azaltmaya odaklanırken başka yandan da ekonomik faaliyeti desteklediği ve fiyat istikrarını koruduğu vurgulandı.

Faiz oranının gelecekteki patikası enflasyon eğilimleri, finansal piyasa istikrarı, ekonomik faaliyet ve maliye siyasetinden etkilenecektir.

Ocak ayındaki faiz indiriminin başlangıçta, 2024 yılı boyunca toplam bir puanlık indirime yol açabilecek kademeli bir gevşeme döngüsünün başlangıcı olduğu düşünülüyordu. Fakat süregelen enflasyon bu beklentileri değiştirmiştir.

Merkez Bankası’nın piyasaları istikrara kavuşturma konusundaki kararlılığı ve para siyasetine yönelik temkinli yaklaşımı, hem lokal hem de memleketler arası faktörler tarafından şekillendirilen karmaşık ekonomik görüntüyü yansıtmaktadır. Banka, gelecekteki siyaset kararlarına rehberlik etmek için enflasyonu ve ekonomik göstergeleri yakından izlemeye olan bağlılığını yineledi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın dayanağıyla oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Kaide ve Şartlar kısmımıza bakın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!