USD32,63
EURO34,87
CHF36,59
JPY0,207900
RUB0,365900
GBP41,43
EURO/USD1,07
BIST10.472,49
GR. ALTIN2.450,11
BTC67.012,40

Perakende satışlarda ivme kaybı derinleşiyor

perakende satislarda ivme kaybi derinlesiyor lKvnz.jpg
perakende satislarda ivme kaybi derinlesiyor lKvnz.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yılın birinci çeyreğinde talebin öne çekilmesiyle sıkılaşmaya karşın dirençli bir görünüm sunan perakende satışlarında düşüş ivmesi derinleşiyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bilgilerine nazaran, perakende satışlar Nisan ayında yüzde 10,2 artış gösterdi. Böylece Temmuz 2022’den bu yana perakende satışlarda en yavaş yıllık büyüme görüldü.

Aylık bazda ise Mart ayının akabinde Nisan ayında da düşüş dikkat çekti. Nisan ayında perakende satışlar aylık yüzde 1,8 geriledi. Mart ayında aylık düşüş yüzde 0,2 olarak kaydedilmişti.

Ticaret satış hacmi ise Nisan ayında bir evvelki yılın birebir ayına nazaran yüzde 2,5 arttı. Birebir ayda motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin toptan ve perakende ticareti ile tamiri için satış hacmi yüzde 19 azaldı, toptan ticaret satış hacmi yüzde 4,5 arttı.

Ticaret satış hacmi Nisan ayında bir evvelki aya nazaran ise yüzde 4,6 azaldı. Birebir ayda motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin toptan ve perakende ticareti ile tamiratı için satış hacmi yüzde 4,7 azaldı, toptan ticaret satış hacmi yüzde 5,7 azaldı.

Harcama kümelerine bakıldığında aylık en sert düşüşün yüzde 5,7 ile elektrikli mesken aletleri ve mobilya kümesinde olduğu izlendi.

Bu kümesi yüzde 3,9’luk düşüşle bilgisayar ve irtibat aygıtları izledi. Bu kümenin çabucak akabinde ise yüzde 3,1’lik düşüşle besin dışı perakende harcamalar geldi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!