USD32,67
EURO34,94
CHF36,61
JPY0,209200
RUB0,366200
GBP41,51
EURO/USD1,07
BIST10.504,16
GR. ALTIN2.451,05
BTC66.817,37

SEC’in nezaret yetkisi Yüksek Mahkeme kararları öncesinde yasal zorluklarla karşı karşıya

secin nezaret yetkisi yuksek mahkeme kararlari oncesinde yasal zorluklarla karsi karsiya fqeextru.jpg
secin nezaret yetkisi yuksek mahkeme kararlari oncesinde yasal zorluklarla karsi karsiya fqeextru.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC) şu anda Wall Street üzerindeki düzenleme yetkisini potansiyel olarak azaltabilecek bir dizi yasal problemle karşı karşıya. Demokrat Lider Gary Gensler idaresindeki SEC, kurumun yetkilerini aştığını savunan iş kümeleri ve finans firmaları tarafından maksat alınıyor. Bu yasal uyuşmazlıkların, bu ay içinde Yüksek Mahkeme’den çıkması beklenen iki kararla daha da artması bekleniyor.

Geçen hafta kayda bedel bir gelişme olarak, merkezi New Orleans’ta bulunan 5. ABD Temyiz Mahkemesi, özel fonların daha sıkı denetlenmesini öngören kıymetli bir SEC kuralını iptal etti. Bu karar yalnızca Gensler’in şeffaflığı artırma ve çıkar çatışmalarını ele alma uğraşlarını baltalamakla kalmıyor, tıpkı vakitte SEC’in siber güvenlik, dış kaynak kullanımı ve öngörücü bilgi analitiği ile ilgili öteki taslak kuralları uygulama kapasitesi konusunda da kuşku uyandırıyor.

5. Daire’nin kararı, muhafazakâr kümelerin federal kurumların düzenleme yetkilerine meydan okumaya yönelik daha geniş bir teşebbüsünün modülü. Yaklaşık 40.000 kuruluşu denetleyen SEC, geniş kapsamlı rolü ve düzenleyici faaliyetlerinde yer alan yüksek finansal riskler nedeniyle birincil amaç haline geldi.

SEC aleyhine 5. Bölge Mahkemesi’ne yapılan temyiz müracaatlarında bir artış gözlemlendi ve 2019’dan bir evvelki yıla kadar açılan dava sayısı arttı. Muhafazakâr eğilimli öbür mahkemelerde de yasal süreçler başlatılmıştır. Hedge fonları, SEC’in açığa satış açıklamalarına ait düzenlemelerine, Hazine tahvili alım satımına ait yeni kurallara itiraz ediyor ve Mart ayında ABD Ticaret Odası, Cumhuriyetçilerin yönettiği eyaletlerle birlikte SEC’in iklim değişikliği kurallarını engellemek için bir dava açtı. Aralık ayında SEC’in pay senedi geri alımlarına ait düzenlemelerine başarılı bir formda itiraz eden Oda bilhassa faal bir tavır sergiledi ve potansiyel yasal uğraşlar için öteki taslak kuralları izliyor.

Bu zorluklara rağmen SEC Başkanı Gary Gensler, olumsuz mahkeme kararlarına ahenk sağlamaya kararlı. Kurumun yasalar çerçevesinde faaliyet göstermeye ve gerektiğinde mahkeme yorumlarına ahenk sağlamaya olan bağlılığını vurguladı. Gensler, D.C. temyiz mahkemesinin kararının akabinde Ocak ayında bitcoin eserlerinin onaylanmasına işaret ederek SEC’in esnekliğini vurguladı.

Yaklaşan Yüksek Mahkeme davaları, SEC’in icra süreçleri için kurum içi yargıçları kullanmasını ve federal kurumların muğlak ABD maddelerine ait yorumlarına yargı tarafından hürmet gösterilmesini tavsiye eden “Chevron deference” olarak bilinen yasal ilkeyi ele alacak. Bu davaların sonucu SEC’in gelecekteki düzenleyici yaklaşımını ve tüzük yorumlarını savunma kabiliyetini kıymetli ölçüde etkileyebilir.

SEC’in devam eden davalarında sık sık 1946 tarihli İdari Yordam Maddesine atıfta bulunulmaktadır; bu yasa düzenleyicilerin kurallarını gerekçelendirmelerini ve halkın geri bildirimlerini gereğince dikkate almalarını zarurî kılmaktadır. Ayrıyeten, federal kurumların değerli siyaset sorularını ele alma yetkisini sorgulayan 2022 tarihli bir Yüksek Mahkeme kararı, SEC’in iklim değişikliği kuralını küçültme kararı da dahil olmak üzere son yasal zorluklarda tesirli olmuştur.

Yüksek Mahkeme kararlarını vermeye hazırlanırken, SEC ve finans bölümü önümüzdeki yıllarda düzenleyici ortamı yine şekillendirebilecek ve SEC’in yetkisinin kapsamını tanımlayabilecek kararları bekliyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın takviyesiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Koşul ve Şartlar kısmımıza bakın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!