USD32,25
EURO34,93
CHF35,32
JPY0,206100
RUB0,360300
GBP41,02
EURO/USD1,08
BIST10.479,16
GR. ALTIN2.424,17
BTC67.708,41

Stokculuk ve fahiş fiyata 188 milyon lira ceza

stokculuk ve fahis fiyata milyon lira ceza ekBNZiF.jpg
stokculuk ve fahis fiyata milyon lira ceza ekBNZiF.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, otomotiv piyasası, ilan kısıtlaması, stokçuluk ve fahiş fiyat mevzularında uyguladıkları cezalara ait açıklamalarda bulundu.

Otomotivde ‘6 ay 6 bin kilometre’ düzenlemesi kapsamında 126 firmaya 52 milyon lira para cezası uyguladıklarını lisana getiren Bolat, ‘ilan kısıtlaması’ çerçevesinde ise 253 firmaya 67,5 milyon lira ceza verildiğini belirtti.

Bolat, stokçuluk ve fahiş fiyata karşı uygulanan cezalara ait ise şu bilgileri paylaştı:

“Stokçulukla alakalı 102,5 milyon lira, fahiş fiyat düzenlemesiyle ilgili 86 milyon lira ceza uyguladık. Öbür taraftan, kontrat yapılan dijital platformlar, televizyonlar, fiyatlı abonelikler üzere tüketimlere de 280 milyon lira, reklam ve haksız ticari uygulama, aldatıcı reklam ve haksız ticari uygulama kontrollerinde 64 milyon lira ceza uyguladık.”

Piyasa nezareti, eser güvenliği, güvensizliği alanında 5 bin 351 firmanın denetlendiğini bildiren Bolat, bu alanda 5,5 milyon lira ceza uygulandığını söz etti.

Bolat, etiket farkı konusunda 37 bin 313 firmanın denetlendiğine dikkati çekerek şöyle dedi:

“Burada da 23 milyon lira bir ceza uygulandı. 2022 ve 2023 yıllarında 432 milyon lira bu tıp cezalar uygulandı. Piyasalar denetleniyor, vatandaşlarımız müsterih olsun. Arzdan kaynaklanan eksikliklerle alakalı arz üretim koşullarını güzelleştirmeye, artırmaya çalışıyoruz. Rekabet noktasında da rekabet ortamını ilerletmeye çalışıyoruz.”

“Çimento ve hazır beton bölümünde fahiş fiyat artışları görüyoruz”

Çimento ve hazır beton kesiminde fahiş fiyat artışları gördüklerini belirten Bolat, bu mevzuyla ilgili birkaç hafta evvel hem Bakanlığın ilgili kuruluşlarının hem de Rekabet Konseyinin ağır bir soruşturma başlattığını tabir etti.

Bolat, bu alanda bilhassa sarsıntı bölgesindeki 5 büyük vilayette fiyat yükseltme eforları olduğuna dikkati çekerek şunları kaydetti:

“Rekabet edip fiyatları düşüreceklerine, tam bilakis birlikte karar alıp fiyat yükseltme eforlarını görüyoruz ve onları uyarıyoruz. Katiyen müsaade etmeyeceğiz ve bu fiyatları düşürteceğiz. Elimizde bütün düzenekler var. Otomotiv dalında ne yaptıysak, emlakta, marketler ya da gıdacılarda ne yapıyorsak o cins kesimlerde de birebirini yapacağız. Yol yakınken bir an evvel bu yanlış ve haksız uygulamalardan vazgeçsinler.”

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!