USD32,67
EURO34,94
CHF36,61
JPY0,209200
RUB0,366200
GBP41,51
EURO/USD1,07
BIST10.504,16
GR. ALTIN2.451,05
BTC66.817,37

Tahvil yatırımcıları istikamet değiştiriyor

tahvil yatirimcilari istikamet degistiriyor WCfTOFD.jpg
tahvil yatirimcilari istikamet degistiriyor WCfTOFD.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Schroders Plc fon yöneticileri kısa vadeli tahvillerin, uzun vadeli tahvillerden daha yeterli performans gösterdiğinde çıkar sağladıkları durumlarını kapatmaya başladılar.

Bu durumlar Fed’in şahin siyasetini sürdüreceği beklentilerinin tahvillere satış getirmesine rağmen son aylarda yatırımcılara yarar sağlamıştı. Schroders Sabit Getiri Yönetici Yardımcısı Kellie Wood, bu yılki en çıkarlı yatırımları olduğunu söylediği bu durumları bu hafta prestijiyle kapatma kararı aldıklarını ve ABD tahvillerinde daha yatay bir konumlanmaya geçtiklerini söyledi.

Ancak Fed yetkililerinden son günlerde gelen açıklamalar, daha fazla faiz artışına gereksinim duyulmayabileceğine işaret ederken, tahvillerdeki satış baskısının en kötüsünün geride kalmış olabileceğini gösteriyor. Bu da yatırımcıları, cazip düzeylerdeki tahvilleri ellerinde tutmaya itiyor. ABD 10 ve 2 yıllık tahvillerinin getiri farkı cuma gününü -28 düzeyinde tamamladı. Bu fark temmuz ortasında -100 düzeyindeydi.

Fed ‘bir süre’ daha kısıtlayıcı olacak

Fed yetkilileri geçen ay gerçekleştirdikleri son faiz toplantısında enflasyonu yavaşlatmak için uygulanan siyasetin bir müddet daha kısıtlayıcı kalması gerektiği konusunda hemfikir olurken, risklerin daha istikrarlı hale geldiğine işaret ettiler.

Dün akşam yayımlanan Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısı tutanaklarında, “Katılımcılar genel olarak para siyasetinin kısıtlayıcı bölgedeki duruşuyla birlikte komitenin gayelerine ulaşmasındaki risklerin daha çok iki taraflı hale geldiğine karar verdiler” denildi. Tutanaklarda, “tüm katılımcıların” komitenin “dikkatli ilerleyecek” bir pozisyonda olduğu ve siyaset kararlarının datalara bağlı olacağı ve “risk dengesini” hesaba katılacağı konusunda hemfikir oldukları belirtildi.

Geçen ayki toplantıda Fed yetkilileri faiz aralığını %5,25-5,5 aralığında tuttu ve bu yıl bir sefer daha faiz artırdıktan sonra faizlerin daha evvel öngörülenden daha uzun mühlet yüksek kalacağı sinyalini verdiler. O devirden bu yana uzun vadeli tahvil getirilerinde yaşanan yükseliş birtakım siyaset yapıcıların kasım başındaki toplantıda faiz artırmayabileceklerini söylemelerine neden oldu.

Tutanaklarda, Fed yetkililerinin “çoğunluğunun”, talebi azaltmaya ve enflasyonu önümüzdeki iki yılda %2 enflasyon gayesine yaklaştırmaya yardımcı olmak için bir faiz artırımının daha “muhtemelen uygun olacağını” düşündüğü, “bazılarının” ise “daha ​​fazla artışa gerek duyulmayacağını” söylediği tabir edildi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!