USD32,25
EURO34,93
CHF35,32
JPY0,206100
RUB0,360300
GBP41,02
EURO/USD1,08
BIST10.479,16
GR. ALTIN2.424,17
BTC67.708,41

7 başlıkta bu hafta nasıl geçti?

baslikta bu hafta nasil gecti RmzfVdT.jpg
baslikta bu hafta nasil gecti RmzfVdT.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

1-Konut satışlarındaki düşüş devam ediyor

Türkiye genelinde konut satışları Eylül ayında bir evvelki yılın birebir ayına nazaran yüzde 9,5 azalarak 102 bin 656 oldu. İpotekli konut satışları bir evvelki yılın birebir ayına nazaran yüzde 50,2 azalış göstererek 8 bin 446 olarak kaydedildi. Yabancıya konut satışında da yüzde 42’lik gerileme görüldü.

Eylül’de konut satışları bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 9,5 geriledi. Eylül’de toplam satışlar 102 bin 656 oldu.

2- Onikinci Kalkınma Planı TBMM Başkanlığı’na sunuldu

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ikinci kalkınma planı olan ve 2024-2028 devrini kapsayan 12. Kalkınma Planı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının akabinde TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

12.Kalkınma Planı’na nazaran, 2028’de Gayrisafi Yurt İçi Hasıla’nın (GSYH) 2 trilyon 820 milyar liraya, kişi başına gelirin 17 bin 554 dolara yükseltilmesi, enflasyonun yüzde 4,7, işsizliğin yüzde 7,5’e indirilmesi hedefleniyor. Plan periyodu boyunca 5 milyon ek istihdam amacı de kelam konusu.

3-KKM’de düşüş ivmesi sürüyor

Türkiye’nin kur muhafazalı mevduattan çıkış süreci devam ediyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) datalarına nazaran 13 Ekim haftasında kur muhafazalı mevduatlar 72,9 milyar TL düşüş gösterdi.

Verilere nazaran kur muhafazalı mevduatlarda 3,1 trilyon TL’ye geriledi. Dolar cinsinden bakıldığında ise kur muhafazalı mevduatların toplam büyüklüğü 112,4 milyar dolar oldu.

4-Bej Kitap: ABD iktisadı ‘zayıf büyüme’ sergiledi

ABD Merkez Bankası (Fed), Amerikan ekonomisindeki mevcut duruma ait değerlendirmelerin yer aldığı “Bej Kitap” raporunun ekim sayısını yayımladı.

Fed, Eylül ayından bu yana ekonomik faaliyette “çok az” değişiklik olduğunu ve fiyatların genel olarak ölçülü bir süratle artmaya devam ettiğini bildirdi. Raporda, iktisadın kısa vadeli görünümünün, genel olarak istikrarlı yahut biraz daha zayıf bir büyüme sergilediği belirtildi.

5-Çin beklentilerin üzerinde büyüdü

Çin Ulusal İstatistik Ofisi tarafından açıklanan datalara nazaran gayrisafi yurtiçi hasıla Temmuz-Eylül periyodunda geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 4,9 arttı. Ekonomistler, ikinci çeyrekteki yüzde 6,3 olan büyümenin üçüncü çeyrekte yüzde 4,4’e yavaşlamasını bekliyorlardı.

Üçüncü çeyrekte GSYH bir evvelki çeyreğe nazaran yüzde 1,3 büyüdü. Beklenti büyümenin yüzde 1,0’da kalacağı tarafındaydı. Hükümet 2023 yılı büyüme maksadını yaklaşık yüzde 5,0 olarak belirlemişti.

6-İngiltere’de enflasyon beklentilerin hafif üzerinde gerçekleşti

İngiltere’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) eylülde yıllık bazda yüzde 6,7 artışla piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti.

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisinin (ONS) açıkladığı bilgilere nazaran, akaryakıt fiyatlarındaki artışın tesiriyle enflasyon yıllık bazda değişiklik göstermedi. Beklenti, enflasyonun yıllık bazda yüzde 6,6’ya gerileyeceği tarafındaydı.

Gıda ve alkol dışı içeceklerin fiyatlarında düşüş görülürken, mobilya ve konut eşyaları fiyatlarındaki artış da geçen yıla nazaran hudutlu kaldı.

7-Fitch, İsrail’in kredi notunu negatif izlemeye aldı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, jeopolitik riskler nedeniyle İsrail’in “A+” olan kredi notunu negatif izlemeye aldı.

Fitch’ten yapılan açıklamada, İsrail’in uzun vadeli lokal ve yabancı para cinsinden kredi notunun negatif izlemeye alınmasında, İsrail-Filistin çatışmasından kaynaklanan jeopolitik risklerin tesirli olduğu bildirildi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!