USD32,17
EURO34,98
CHF35,23
JPY0,205700
RUB0,363400
GBP41,15
EURO/USD1,09
BIST10.639,80
GR. ALTIN2.435,02
BTC69.963,77

ABD otomotiv grevinde ‘geçici’ mutabakat

abd otomotiv grevinde gecici mutabakat ZQAbefnX.jpg
abd otomotiv grevinde gecici mutabakat ZQAbefnX.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’de, Birleşik Otomotiv Personelleri Sendikası (UAW) tarafından X toplumsal medya platformundaki hesabından yapılan açıklama ile kamyon üreticisi firma Mack Trucks’ın Pensilvanya, Florida ve Maryland eyaletlerindeki tesislerinde çalışan 4 bin sendika üyesi emekçinin kelam konusu mutabakattan faydalanacağı duyuruldu.

Mack Trucks Lideri Stephen Roy, yaptığı açıklamada, “Bu süreksiz mutabakatın kuralları, Mack çalışanları ve aileleri için kıymetli ölçüde fiyat artışı ve birinci sınıf toplumsal yardımların devamını sağlayacaktır” dedi.

Roy, mutabakatın Mack Trucks’ın pazarda başarılı bir biçimde rekabet etmesine imkan tanıyacağını da söyledi.

Diğer yandan, UAW Lideri Shawn Fain, ülkedeki otomotiv üreticisi binlerce emekçinin gittiği greve atıfta bulunarak, Ford ve General Motors’un kontrat görüşmelerinde “anlamlı ilerleme kaydetmeyi” reddetmeleri nedeniyle grevlerin bu noktaya geldiğini söz etti.

Otomotiv emekçilerinin grevi

UAW’nin Ford, GM ve Stellantis ile yaklaşık 150 bin personelin yeni mukavelesine yönelik görüşmelerinden mevcut mukavelenin bitiş tarihi olan 14 Eylül prestijiyle muahede çıkmaması sonrasında yaklaşık 13 bin emekçi greve gitme kararı almıştı.

Böylece 3 büyük araba üreticisini amaç alan ve “Ayağa Kalk” olarak isimlendirilen otomotiv personellerinin grevi, 15 Eylül’de başlamış ve sendikanın 88 yıllık tarihinde birinci sefer 3 araba fabrikasının emekçileri birlikte greve gitmişti.

Grev kararının akabinde sendika üyesi emekçiler, GM’nin Missouri’deki montaj fabrikasında, Michigan’daki Ford fabrikasında ve Ohio’daki Stellantis’in Jeep fabrikasında iş durdurmuştu.

UAW’nin, Ford Motor ve General Motors’da (GM) çalışan 7 bin üyesi daha 22 Eylül’de greve gitmişti.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!