USD32,63
EURO34,87
CHF36,59
JPY0,207900
RUB0,365900
GBP41,43
EURO/USD1,07
BIST10.472,49
GR. ALTIN2.450,11
BTC67.012,40

Borsa yatırımcılarına ihtar: Tüyo ile değil tablo ile yatırım yapın

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sermaye Piyasası Heyeti Lideri İbrahim Ömer Gönül, Borsa İstanbul’da sayıları 8 milyona dayanan yatırımcıları uyardı. Gönül, toplumsal medya dolandırıcılığının çağın en değerli sorunu olduğuna dikkat çekerek “Yatırımcılar, toplumsal medya mecralarında oluşturulan üyelik bazlı kümeler ve sohbet odalarına karşı dikkatli olmalı ve buralardan uzak durmalıdır. Tüyo ve duyum ismi altında menfaat elde etmek isteyenlere prestij etmemelidir.” dedi.

Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’nde konuşan Gönül, sermaye piyasası araçlarına yatırım yapan yaklaşık 11 milyon ve ferdî emeklilik sisteminde tasarrufu olan yaklaşık 14 milyon yatırımcı bulunduğunu lisana getirdi. Bilhassa borsada tasarruflarını pahalandıran yatırımcılara sesleyen Gönül şunları söyledi:

34 şirket 47,2 milyar lira fon sağladı

2022 yılında 44 şirketin birinci halka arz izahnamesi onaylandığını hatırlatan Gönül, “Bu şirketler halka açılarak piyasadan 23 milyar TL’yi aşkın fon temin etmiştir. Bu yılın eylül ayı sonu prestijiyle 34 şirketin birinci halka arz izahnamesi onaylanmıştır. 33 şirketin halka arzı gerçekleşmiş olup, 1 şirketin süreci devam etmektedir. Halka açılan şirketler piyasadan 47.2 milyar TL fon sağlamıştır. Borsada süreç gören şirket sayısı 521’dir.” dedi.

2022 yılında 461,8 milyar TL borçlanma aracı ve kira sertifikası ihracı yapan şirketlerin, Ocak-Eylül 2023 devrinde 508,9 milyar TL borçlanma aracı ve kira sertifikası ihracı gerçekleştirdiklerini vurgulayarak 2023 Eylül sonu prestijiyle menkul değer yatırım fonları ve emeklilik yatırım fonlarındaki tasarruf seviyesi yaklaşık 2 trilyon TL olduğunu söyledi.

Gönül, sermaye piyasalarının süratli bir gelişme gösterdiği ve yatırımcı sayısının epey arttığı günümüzde finansal okuryazarlık düzeyinin artırılmasının daha da değerli hale geldiğini vurgulayarak “Finansal Okuryazarlık ismine çok değerli bir projeyi de bu ay içinde hayata geçireceğiz. Heyetimiz liderliğinde Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu tarafından bireylerin finansal okuryazarlık düzeyinin artırılmasına yönelik Finansal Okuryazarlık Portalı’nın açılışını yapacağız.” dedi.

Tasarruf açığı ehemmiyet arz ediyor

Kongrede Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman Çelik, sermaye piyasalarının memleketler arası normlarla uyumlu hukuksal çerçevesi, kurumsal altyapısı, nitelikli iş gücü ve yaygın gelişmiş teknoloji kullanımıyla gelişmeye en açık bölümlerin başında geldiğini belirterek “Türkiye üzere gelişmekte olan ve tasarruf açığı olan ülkelerde sermaye piyasalarının gelişimi çok başka bir kıymet arz ediyor. Bu çerçevede sermaye piyasalarının paydaşlarına da değerli misyonlar düşüyor.” dedi.

250 üzeri müracaat çeşidi elektronik ortama taşınıyor

“Elektronik Müracaat Sistemi (eBaşvuru)” ile şirketlerin müracaatlarını elektronik ortamda almaya dün prestijiyle başladıklarını söyleyen SPK Lideri Gönül, şöyle konuştu:

Yatırım yapanların yarısının portföyü 10 bin TL’nin altında

Kongrede konuşan Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, Borsa İstanbul olarak iş yapma modellerini değiştirdiklerini, halka arzdan evvel gerek karar gerek hazırlık kademesinde şirketlere takviye veren bir borsa olduklarını belirterek, “Son üç yılda gerçekleşen 130 şirketin halkı arzında yaklaşık 93 milyar TL kaynak sağlandı. Son üç yılda gerçekleşen yaklaşık 4 bin 500 borçlanma aracıyla 950 milyar TL kaynak sağlandı.” dedi.

Ergun, “3 sene evvel süreç gören şirket sayısı 394 iken bugün 522’ye ulaştı. Günlük ortalama sürece hacmimiz 26 milyar TL iken bu sene günlük ortalama süreç hacmimiz 131 milyar TL’ye ulaştı.” diye konuştu.

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) Lideri İbrahim H. Öztop halka arzlara olan ilgiye paralel yatırımcı sayısının süratle arttığını aktararak şunları kaydetti:

Bu makale birinci olarak Ekonomim üzerinde yayımlanmıştır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!