USD32,93
EURO35,40
CHF36,92
JPY0,207000
RUB0,374300
GBP41,96
EURO/USD1,07
BIST10.767,85
GR. ALTIN2.461,65
BTC60.607,80

ABD, Venezuela’ya yönelik kimi yaptırımları askıya aldı

abd venezuelaya yonelik kimi yaptirimlari askiya aldi wwCsCayn.jpg
abd venezuelaya yonelik kimi yaptirimlari askiya aldi wwCsCayn.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD idaresi, Venezuela’da hükümetin muhalefet ile seçimlerin 2024’te yapılması konusunda muahedeye varmasının akabinde ülkenin petrol, doğal gaz ve altın bölümlerine yönelik uyguladığı birtakım yaptırımları askıya aldı.

ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, Venezuela Üniter Platformu ile Venezuela Devlet Lideri Nicolas Maduro’nun temsilcileri ortasında seçim yol haritası muahedesinin imzalanmasına cevap olarak ve Venezuela halkının desteklenmesi maksadıyla Yabancı Varlıklar Denetim Ofisinin (OFAC) kimi yaptırımları askıya almaya yönelik 4 genel lisans yayımladığı belirtildi.

Açıklamada, kelam konusu genel lisanslarla Venezuela’da petrol ve doğal gaz bölümünü kapsayan süreçlere 6 aylık süreksiz müsaade verileceği ve Venezuela devletine ilişkin altın madenciliği şirketi Minerven ile işlere müsaade edileceği aktarıldı.

Ayrıca açıklamada, makul Venezuela devlet tahvillerinin yanı sıra Venezuela devletine ilişkin petrol ve doğal gaz şirketi PDVSA tarafından ihraç edilen borç ve öz sermayeler üzerindeki ikincil ticaret yasağını kaldırmak için ilgili iki lisansta değişiklik yapıldığı, birincil Venezuela tahvil piyasasında ise süreç yasağının devam ettiği kaydedildi.

“Venezuela demokrasisini destekliyoruz”

ABD Hazine Bakanlığı Terörizm ve Mali İstihbarattan Sorumlu Müsteşarı Brian Nelson, hususa ait açıklamasında, ABD’nin Üniter Platform ile Maduro’nun temsilcileri ortasında seçim yol haritası mutabakatının imzalanmasını memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Nelson, ABD’nin yaptırım siyasetiyle dengeli ve bu demokratik gelişmelere cevap olarak, Hazine Bakanlığının Venezuela’nın petrol ve gaz bölümü ile altın bölümünü içeren süreçlere müsaade veren ve ikincil piyasada ticaret yasağını kaldırmaya yönelik genel lisanslar yayımladığını kaydetti.

ABD Hazine Bakanlığının, iktidar temsilcilerinin taahhütlerini yerine getirmemesi halinde kelam konusu kararını değiştirmeye yahut iptal etmeye hazır olduğunu belirten Nelson, ABD’nin Venezuela’ya uyguladığı öbür tüm kısıtlamaların yürürlükte kalmaya devam edeceğini aktardı. Nelson, “Venezuela halkının yanındayız ve Venezuela demokrasisini destekliyoruz.” sözünü kullandı.

Venezuela’da iktidar ve muhalefet seçimlerin 2024’te yapılması konusunda anlaşmıştı

Barbados Adası’nda bir ortaya gelen iktidar ve Venezuela Üniter Platformu temsilcileri, görüşmeler sonucunda Norveç’in arabuluculuğunda seçimlerin 2024’ün birinci yarısında yapılacağını duyurmuştu.

Venezuela’da iktidar ile muhalefet ortasında en son kasım 2022’de Meksika’nın konut sahipliğinde toplantı düzenlenmiş lakin çok az ilerleme sağlanmıştı.

Venezuela Devlet Lideri Maduro, 10 Ekim’deki açıklamasında muhalefet ile diyaloğu desteklediklerini söz etmiş lakin ülkeye uygulanan ekonomik yaptırımların kaldırılması gerektiğinin altını çizmişti.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!