USD32,14
EURO34,93
CHF35,23
JPY0,205300
RUB0,363000
GBP41,18
EURO/USD1,09
BIST10.656,96
GR. ALTIN2.430,11
BTC70.471,77

AB’den yeni ticari misilleme sistemi

abden yeni ticari misilleme sistemi NKzHm.jpg
abden yeni ticari misilleme sistemi NKzHm.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Strazburg’da gerçekleştirilen AP Genel Heyet oturumunda, üçüncü ülkelerin ekonomik zorlamalarına karşı “baskı tedbire enstrümanı” isimli ticari misilleme sistemi kurulmasını içeren yasa oy çokluğuyla kabul edildi.

Yasaya nazaran, AB ve üye ülkeler, üçüncü ülkelerin ekonomik zorlama ve baskılarına karşı kendi önlemleriyle korunacak.

Yeni sistem, AB üyesi olmayan bir ülkenin ticaret yahut yatırım önlemleri uygulayarak yahut uygulamakla tehdit ederek AB’ye yahut bir üye ülkeye muhakkak bir seçim yapması için baskı uygulamaya çalışması durumunda kullanılacak.

Önlemler ortasında ticarete kısıtlama, direkt yabancı yatırımları sonlandırma da var

Ekonomik zorlamaya misilleme olarak uygulanabilecek önlemler ortasında, mal ve hizmet ticaretinde kısıtlama, direkt yabancı yatırımları sonlandırma, ithalat yahut ihracat lisansları uygulama, kamu ihalelerine erişim pürüzü üzere çeşitli ticari tedbirler yer alacak.

Bu sistem çerçevesinde AB Kurulu, ekonomik zorlama konusunda araştırmaları yürütecek ve bulgularını üye ülkelere sunacak.

Üye ülkeler oy çokluğuyla mekanizmayı hayata geçirecek ve kurulu uygun tedbir almakla yetkilendirecek.

Mekanizma bu kademeden sonra AB üyesi ülkelerin resmi onayının akabinde AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanarak yürürlüğe girecek.

Söz konusu düzeneğin, Çin üzere, ekonomik dayatmalarda bulunduğu tez edilen ülkelere karşı kullanılabileceği öngörülüyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!