USD32,70
EURO34,94
CHF36,59
JPY0,208500
RUB0,367500
GBP41,54
EURO/USD1,07
BIST10.537,96
GR. ALTIN2.443,24
BTC66.906,37

Agilent Payları Düşürülen Öngörü ve Kaçırılan Gelirle Düştü

agilent paylari dusurulen ongoru ve kacirilan gelirle dustu RGuZbic.jpg
agilent paylari dusurulen ongoru ve kacirilan gelirle dustu RGuZbic.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SANTA CLARA, Kaliforniya – Agilent Technologies Inc. (NYSE: A) ikinci çeyrek pay başına karını (EPS) 1,22 $ olarak açıklayarak analist beklentilerini 0,03 $ marjinal bir halde aştı. Lakin şirketin 1,57 milyar dolarlık geliri, 1,58 milyar dolarlık konsensüs varsayımının altında kaldı ve 2023’ün ikinci çeyreğine nazaran %8,4’lük bir düşüşe işaret etti. Açıklamanın akabinde Agilent’in payları %15 oranında kıymet kaybederek yatırımcıların şirketin revize edilen tüm yıl görünümü ve gelir açığı konusundaki tasalarına işaret etti.

Agilent, 2024’ün üçüncü çeyreği için 1,25 ila 1,28 dolar aralığında bir EPS öngörüyor ki bu da analistlerin 1,45 dolarlık konsensüsünün kıymetli ölçüde altında. Şirket ayrıyeten üçüncü çeyrek gelirinin 1,535 milyar dolar ile 1,575 milyar dolar ortasında olacağını iddia ediyor ve beklenen 1,72 milyar doların altında kalıyor. Ayrıyeten, Agilent 2024 yılı EPS beklentisini, analistlerin 5,50 dolarlık konsensüsüne kıyasla 5,15-5,25 dolar olarak ayarladı ve gelirin 6,77 milyar dolarlık beklentinin altında 6,42-6,5 milyar dolara ulaşmasını bekliyor.

Agilent Başkanı ve CEO’su Padraig McDonnell sonuçlarla ilgili olarak şunları söyledi: “İkinci çeyrekte beklentilerimizi karşıladık ve çeşitlendirilmiş işimizin esnekliğini gösterdik. Pazarın düzgünleştiğini görmekle birlikte, bu düzgünleşme beklediğimizden daha yavaş bir süratte gerçekleşiyor.” McDonnell kelamlarını şöyle sürdürdü: “Maliyet yapımızı sisteme sokmak ve piyasalar güzelleştikçe artan fırsatları yakalamak için kararlı adımlar atıyoruz. Geleceğe inançla bakıyorum ve Agilent’in önündeki fırsatlar konusunda son derece heyecanlıyım.”

Şirket ayrıyeten mali yıl sonuna kadar 0,75 milyar dolarlık ismi pay senedini geri satın almayı planladığını ve 2,0 milyar dolarlık yeni bir pay geri satın alma programı için yetki aldığını duyurdu.

Kazançlardaki artışa karşın, pay senedi fiyatındaki kıymetli düşüş, piyasanın şirketin beklenenden daha düşük beklentilerine ve gelir kaçırmasına verdiği yansıyı yansıtıyor. Agilent’in Hayat Bilimleri ve Uygulamalı Pazarlar Kümesi, geçen yılın tıpkı çeyreğine kıyasla gelirlerinde %14’lük bir düşüş bildirirken, Teşhis ve Genomik Kümesi %9’luk bir düşüş kaydetti. Olumlu bir not olarak, Agilent CrossLab Kümesi bir evvelki yıla nazaran %4’lük bir gelir artışı yaşadı.

Agilent’in revize edilen tüm yıl görünümü, daha evvel öngörülenden daha yavaş bir pazar toparlanmasına işaret ediyor. Şirket bu zorlukların üstesinden gelirken, çeşitlendirilmiş iş modelinden ve stratejik maliyet azaltmalarından yararlanarak kendisini gelecekteki büyüme için konumlandırmayı hedefliyor.

Bu makale yapay zekanın dayanağıyla oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Koşul ve Şartlar kısmımıza bakın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!